Maske su pale i diplomatske kurtoazije više nema. Ministar sporta Željko Jovanović i šef hrvatskog sporta Zlatko Mateša više se ne bore na distanci, u rukavicama, već su ih skinuli i tuku se golim rukama. Bore se u klinču. Resorno ministarstvo i krovna nam sportska kuća započeli su bitku u kojoj ne može biti neodlučena ishoda. Netko će ovdje stradati. Ili sadašnji ministar ili bivši premijer. A možda i pokoji pobočnik. Na prijedlog resornog ministra Vlada je odbila dati zeleno svjetlo financijskom i programskom izvješću HOO-a za 2012. Štoviše, Jovanović tvrdi da su nalazi četiriju inspekcija koje su pročešljale HOO takvi da tu ima posla i za Državno odvjetništvo, kojem je dokumentacija već proslijeđena.
U proteklih šest mjeseci poslovanje HOO-a kontrolirale su četiri inspekcije: proračunski nadzor Ministarstva financija, sportska inspekcija i fiskalni nadzor Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) te komercijalna revizija.
“Manje nepravilnosti koje su utvrđene ne opravdavaju negativan stav MZOS-a prema HOO-u”, stoji u priopćenju HOO-a.
No, Jovanović i njegovi suradnici sumnjaju u mnogo više toga. U zloporabu ovlasti i položaja te nenamjensko trošenje. Vladajući sumnjaju i u nepravilnosti u vezi s financijskim podupiranjem Sportske televizije, za koju kažu da je ovog trenutka u minusu od 38 milijuna kuna i da bi taj dug do kraja godine mogao narasti na 54 milijuna kuna. Osim toga, projekcija troškova poslovanja sporne televizije, prema podacima iz MZOS-a, mogla bi se u 2016. popeti na 113 milijuna kuna.
Sporna Čopova plaća
Sve spomenuto ministar je začinio ocjenom da su plaće čelnika HOO-a nerealno visoke. Ponajprije ona glavnog tajnika Josipa Čopa, koji ima plaću veću ne samo od ministra (18.000 kuna) nego i od premijera. Jovanoviću je i te kako smetalo što je Čop u nekoliko navrata odbio prikazati svoja mjesečna primanja pa je do svote od 21.700 kuna morao doći uz pomoć inspekcija.
To nastojanje Jovanovićev pomoćnik za sport Petar Skansi ovako je objasnio:
– Mi smo dobili uputstvo iz Ministarstva financija da moramo nastojati da agencije, ali i udruge i krovne sportske organizacije, usklade primanja prema situaciji u državi. Tada je rečeno da se i HOO može smatrati pandanom nekoj državnoj agenciji jer uglavnom ovise o državnom novcu jer su njihova vlastita sredstva minorna. Dobiju ponešto od olimpijske solidarnosti, ponešto od sponzora, ali većinom u naturi.
“Pridižući se s poda”, na sve to je bivši premijer Mateša ovako reagirao:
– Za SPTV mi imamo potporu Međunarodnog olimpijskog odbora, Europskih olimpijskih odbora i niza drugih institucija, ali ne i našeg ministra. Jedino on sve čini da nje ne bude. No, to je zapravo napad na mene, koji se prelama preko leđa SPTV-a, čak se već govori tko bi trebao biti moj nasljednik. Nadam se da se to neće dogoditi na štetu autonomije HOO-a.
Mi doista nemamo namjeru nikoga smjenjivati niti to možemo
Mateša to ime nije spomenuo javno, no ovih dana se može čuti da je mislio na Ratka Rudića, ministrova savjetnika za sport. No, Skansi sve to poriče:
– Mi doista nemamo namjeru nikoga smjenjivati niti to možemo. Nismo se nikada miješali u njihove izbore, kadroviranje. Mateša govori da ga rušimo zato što nema protuargumenata pa sve prebacuje na osobnu razinu. Mi smo samo tražili da transparentnije posluju, i to ponajprije oko SPTV-a.
Iz HOO-a će se na to braniti pravom na autonomnost olimpijskog pokreta.
Financijska prijetnja
– Oni često pomiču granice autonomije kako njima odgovara. Njihova sportska autonomija je neosporna, no ona ne sadrži i financijsko ponašanje bez nadzora. Uostalom, ministar znanosti, obrazovanja i sporta ima i financijsku odgovornost za svaki od tri sektora koji su pod njim – objašnjava Skansi.
Bilo kako bilo, činjenica je da je HOO zapao u najveću krizu od dana svog osnutka. Iznad krovne sportske kuće nikad nije bilo takve financijske prijetnje kakva su bankovna jamstva za kredite Sportske televizije.
– Tu je riječ o velikim jamstvima koje dovode u pitanje funkcioniranje hrvatskog sporta. Iz toga proizlazi i naša sumnja u zloporabu ovlasti jer odobravanje takvog poslovanja odgovornost je onih koji HOO vode – kaže Skansi.
Na udaru MZOS-a je i Hrvatska olimpijska akademija.
– Tamo je bila prosvjetna inspekcija koja je zabilježila niz nepravilnosti. Od izdavanja diploma bez pokrića, neodržavanja nastave do nedostatka detaljnih informacija o potrošnji oko četiri milijuna kuna, a nisu predočene ni svote prikupljene od studentskih pristojbi.
HOO nikad dosad nije bio u takvom prijeporu s matičnim ministarstvom koje je, drugi put ove godine, blokiralo prijenos mjesečnog obroka za HOO-a iz smjera Ministarstva financija, odnosno zarade države od igara na sreću.
Dragi Admine. Stara forma Vecernjaka mi je bila bliža i draža. Sada si pristupio mnogo suptilnijem načinu: više nema "Deleted by Adnin" već jednostavno nepoželjni post za političare/lopove nestane iz komentara. Jako si proziran admine.