traže promjene

'Medijskoj sceni trebaju poticaji, ali ne i pilule za spokojan san'

Foto: arhiva VL
'Medijskoj sceni trebaju poticaji, ali ne i pilule za spokojan san'
13.06.2013.
u 10:11
Prema našem mišljenju (ali i po mišljenju mnogih) iz Ministarstva kulture vuku se sasvim pogrešni potezi, poručuju Inicijativa neovisnih internetskih medija.
Pogledaj originalni članak

Na stranici Moderna vremena info objavljen je tekst naslova 'Inicijativa neovisnih internetskih medija' kojeg potpisuje Nenad Bartolčić. Bartolčić u članku napominje što ih je natjeralo na osnivanje Inicijative, te zašto potezi Ministarstva kulture neće dovesti do medijske reforme.

Tekst prenosimo u cijelosti:

Prema našem mišljenju (ali i po mišljenju mnogih) iz Ministarstva kulture vuku se sasvim pogrešni potezi koji bi kao trebali dovesti do neke suvislije skorašnje medijske reforme, i već smo se o tome više puta oglašavali putem tekstova na ovom portalu ili po društvenim mrežama, no svi naši pokušaji argumentirane i ravnopravne javne rasprave nailazili su na zid nerazumijevanja onih koji na neprimjeren i nedemokratičan način pripremaju ali već pomalo i provode promjene na hrvatskoj medijskoj sceni.

To, naravno, ne znači da dovodimo u pitanje potrebu da se zaustavi daljnje propadanje hrvatskog medijskog sektora, da se zaštite svakim danom sve mnogobrojniji nezaposleni (otpušteni) novinari, da se smanji utjecaj žutila u medijima... ali nije svejedno na koji se način to želi postići i kojim metodama.

Neprihvatljiv nam je pristup prema kojem "cilj opravdava sredstvo", tim više što se zainteresirana javnost nije prethodno imala prilike niti odrediti koji bi to bio cilj, odnosno što je javni interes i kako ga zaštititi.

Kako dosadašnji mahom individualni bezuspješni pokušaji uvjeravanja kreatora medijske reforme da su sasvim određene njihove odluke, prijedlozi i postupanja duboko pogrešni, da diskriminiraju sudionike na medijskoj sceni, kao i da su u osnovi neprihvatljivo antipoduzetnički nastrojeni... postalo je nužno organizirati Inicijativu neovisnih internetskih medija s namjerom da se snagom argumenata pokušamo zaštititi od ishitrenih i diskriminatornih rješenja.

Hoće li potpisnici Inicijative (sadašnja lista potpisnika nije zaključen popis!) u tome i uspjeti tek će se vidjeti, no sasvim je izvjesno da se više neće tolerirati isključivanje u npr. pripremi medijske strategije ili različitih zakonskih rješenja, tj. da nećemo pristati biti samo šarena dekoracija navodnim javnim raspravama i sl.

Moderna vremena Info dio su Inicijative neovisnih internetskih medija iz dubokog uvjerenja da ona nije usmjerena protiv nekih drugih dionika medijske scene (i ne samo internetskih medija), već da zagoravamo ravnopravnost svih, zdravo konkuriranje u prvom redu programima i sadržajima koji zadovoljavaju javni interes u medijima, o kojem bi isto tako pod hitno trebalo početi javno raspravljati.

Smatramo da je neovisna pozicija medija nespojiva s inzistiranjem (ili prihvaćanjem) da se pukim dekretom stvori sloj privilegiranih medija za koje bi se osiguravale državne potpore ne u vidu poticaja već na način "konačnog rješenja", uz brojne kolateralne žrtve svih onih koji se u takvu nakaradnu viziju ne uklapaju.

Drugim riječima, medijskoj sceni trebaju poticaji, ali ne i pilule za miran i spokojan san.

Inicijativa neovisnih internetskih medija je u srijedu poslala dopis Saboru Republike Hrvatske, svim klubovima saborskih zastupnika te nadležnim saborskim Odborima, a u dopisu stoji:

Poštovani, Potaknuti činjenicom da je Vlada RH usvojila, te u saborsku proceduru uputila konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima i konačni prijedlog Zakona o porezu na dodanu vrijednost, kao i nedavno završenom javnom raspravom o nacrtu Programa dodjele bespovratnih sredstava neprofitnim medijima, prisiljeni smo reagirati zbog diskriminacije dionika najbrojnije medijske grupacije u zemlji - one neovisnih internetskih medija.

Smatramo da procedura donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima nije provedena sukladno zakonu te je navedeni Zakon stavljen na javnu raspravu tek po završetku prvog čitanja i rasprave u Saboru, a najveći dio javne rasprave koja se odvijala na stranicama Ministarstva kulture je prešućen (u poglavlju VI. tog dokumenta - „Prijedlozi i mišljenja dani na prijedlog zakona koje predlagatelj nije prihvatio, s obrazloženjem"). Ako već predlagač zakona ima pravo ne prihvatiti kritike i prijedloge, NEMA ih pravo zanijekati i ne obrazložiti zbog čega ih ne prihvaća.

Na ovaj način predlagač zakona je doveo u zabludu i Vladu RH, a dovest će u zabludu i saborske zastupnike kojima će isto tako zanijekati glavninu disonantnih tonova i kontraargumente iz javne rasprave. Stoga tražimo da se po hitnom postupku provedu slijedeće mjere:

1. Odgađanje donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima kako bi se isti mogao pripremiti i provesti sukladno zakonima Republike Hrvatske i Europske Unije, a sve slijedom nepravilno provedene procedure i nedovoljne informiranosti Vlade RH i saborskih zastupnika o kritikama i prijedlozima od strane Hrvatskog novinarskog društva, Hrvatske udruge poslodavaca, članova Inicijative neovisnih internetskih medija i ostalih.

2. Definiranje JAVNOG INTERESA u kulturi Republike Hrvatske: Sukladno prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima kao i svim javnim izjavama Ministarstva kulture kao predlagača promjena zakona pretpostavlja se da su isključivo neproftini mediji (odnosno neprofitne organizacije koje su u sklopu svog djelovanja izdavači internet portala) vođeni javnim interesom, što samo po sebi nije i ne može biti istina.

Takva pretpostavka iskazuje se uz potpuno odsustvo bilo kakvih čvrstih kriterija javnog interesa te evaluacije zadovoljavanja istoga, pogotovo u smislu dosega ciljanog segmenta stanovništva. Ovakvo stajalište je veoma diskriminatorno i suprotno načelima slobodnog novinarstva.

3. Izmjena prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima odnosno rješavanje problema sustava potpora i poticaja Predloženim promjenama Zakona o elektroničkim medijima i Zakona o medijima stvaraju se pretpostavke za potpuno isključivanje neovisnih internetskih izdavača čiji su osnivači trgovačka društva, uz nezakonito favoriziranje tzv. trećeg medijskog sektora - internetskih portala osnovanih od strane organizacija civilnog društva koje se kategorizira kao "neprofitne medije".

Time se nastavlja diskriminacija neovisnih internetskih medija koje se potpuno isključuje iz brojnih sustava potpora i poticaja države. Predloženim zakonskim promjenama uvodi se pojam „neprofitni medij", a organizacijama civilnog društva kao isključivim izdavačima (što nije točno!) daje povlašteni status i otvaraju se nemjerljivo veće mogućnosti financiranja istih putem poticaja, potpora i donacija.

Neovisni internetski mediji ostaju tako na marginama kako zakonskih rješenja tako i mogućnosti ravnopravnog sudjelovanja na tržištu, što je protivno hrvatskim zakonima kao i zakonima Europske unije. Princip održivosti projekta nalazi se u svim natječajima za dodjelu sredstava u Europi, osim u predloženim načinima dodjele sredstava tzv. trećem medijskom sektoru.

Smatramo da ključni kriterij za dodjelu javnih sredstava mora biti kvaliteta programa odnosno objavljenog sadržaja, a ne pravna osobnost izdavača. Kako prema mišljenju konzultiranih pravnih stručnjaka predložene zakonske promjene nisu sukladne zakonu slobodnog tržišnog natjecanja, pozivamo na trenutnu odgodu donošenja navedenih zakona i ujedno molimo da se sa članovima ove Inicijative neovisnih internetskih medija dogovori sastanak kako bismo mogli dodatno argumentirati izrečene stavove i temeljem svog dugogodišnjeg iskustva predložiti rješenja koja će biti u skladu sa zakonom i najboljom praksom.

>>Trupčević: 25.000 riječi diskriminira nekoliko novina!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.