Izum je kao dijete u kolijevci, treba vremena da sazre – kaže Antun Drvar iz Čakovca, koji se s Međunarodne izložbe inovacija INNOVA 2015. u Bruxellesu vratio sa zlatnom medaljom za ionizacijsku tehnologiju snižavanja točke tečenja fosilnih goriva bez upotrebe kemikalija.
Inovatori iz Hrvatske osvojili su u Belgiji osam medalja, a čak četiri otišle su u – Međimurje.
Najmanja županija pretvorila se u najveći rasadnik inovacija, a to potvrđuju i uspjesi članova Udruge inovatora Međimurja Inoma, koja djeluje od 1994. godine i okuplja više od stotinu članova.
– Međimurci su poznati kao radišni i puni ideja. Problem je samo što to država ne prepoznaje. Puna su joj usta važnosti inovacija, ali u praksi ne pomaže – kaže Želimir Bistrović, član upravnog odbora Inome, koja je bila proglašena najboljom u državi.
Za razliku od Drvarove, ostale nagrađene inovacije dolaze iz tvrtki kojima je lakše platiti skupe patente, poput Bernarde, Šestan-Buscha i Tehnixa.
Više od 90 posto inovatora nema dovoljno novca ni da sami zaštite izume na europskoj i svjetskoj razini, a kamoli da pokrenu proizvodnju.
– Za zaštitu na europskoj razini treba i do 30.000 eura, što malo tko od nas može platiti – upozorava Bistrović.
Antun Drvar smatra da razlog velikog broja inovacija u Međimurju leži i u predanom radu nastavnika u školama, ali i zanimanjima okrenutima industriji.
– Kod nas je mnogo strojara, električara, bravara i sličnih zanimanja, pa djeca kod kuće odmalena razvijaju ljubav prema tehnici i žele osmisliti izum koji bi olakšao posao njihovim roditeljima – smatra Drvar.
Međimurci su dokaz da Hrvatska može bolje.Od uvjek su se isticali marljivošču pa i nije iznenađenje, da dolaze i rezultati dog rada ..!