Od višednevnog posjeta vlade Angele Merkel Rusiji najviše je profitirao njemački koncern Siemens, koji je s Ruskim željeznicama sklopio poslove vrijedne 2,2 milijarde eura. Posljednjih godina odnosi između EU i Rusije, a posebno gospodarska suradnja, sve su bolji. Dio te ljubavi zabilježili su reporteri RIAN-a tijekom ručka na kojem se u Ekaterinburgu čavrljalo o Svjetskom nogometnom prvenstvu. Zamjenik premijera Viktor Zubkov rekao je Merkelovoj da je, kao i većina njegove vlade, navijao za Njemačku. Za ispadanje Njemačke u polufinalu okrivio je hobotnicu Paula koji je predvidio i pobjedu Španjolske. – Tko zna kako bi ispalo da nije bilo Paula – kazao je Zubkov.
– Jučer smo pojeli njegova brata – osvetoljubivo je dodao Dmitrij Medvedev.
Dosadan i stabilan brak
Razlog za dobro raspoloženje iščitava se iz vijesti Radija Slobodna Europa koji je naveo kako je dogovoreno da Siemens do 2026. modernizira 22 ranžirna kolodvora i isporuči 240 modernih regionalnih vlakova te da do 2015. u Rusiji sagradi vjetroturbine ukupne snage 1250 megavata. DPA dodaje i da će se sve navedeno dovršavati u Rusiji, zbog čega će posla imati i domaće tvrtke. Ovo je, inače, bilo već 12. zajedničko zasjedanje vlada Njemačke i Rusije, no važnost je posljednjeg susreta u tome što su se kontakti Berlina i Moskve prorijedili s odlaskom vlade Gerharda Schrödera koja je s vladom Vladimira Putina pokušavala doskočiti kampanji Georgea W. Busha u Iraku i koje su se 2005. dogovorile oko baltičkog plinovoda.
O tome da je Njemačka opet na cijeni u Moskvi piše Der Spiegel, čijim su novinarima ruski čelnici uoči sastanka tvrdili da su odnosi Njemačke i Rusije “poput starog braka – katkad malo dosadni, ali vrlo stabilni”.
Rusi, primjerice, Merkelovoj nisu zaboravili dolazak na Crveni trg na proslavu obljetnice pobjede nad nacistima. Iako Nicolasa Sarkozyja u svibnju na Crvenom trgu nije bilo, u europskom vlaku za Moskvu jako dobro stoji i Francuska.
Unatoč krizi, ona je od 2005. povećala razmjenu s Rusijom za 250%, a francuski energetski div GDF Suez kupio je 9% baltičkog plinovoda.
Posljedice sastanka G20
Francuska je usto prodala Moskvi četiri nosača helikoptera tipa Mistral vrijedna milijardu dolara za Crnomorsku flotu, znači za susjedstvo Gruzije. S druge strane, u odnosima EU i SAD-a dosta toga ne štima. U intervjuu za Times od četvrtka predsjednik EK Jose Manuel Barroso izjavio je da “Bijeloj kući prijeti da postane propuštena prilika za Europu” jer “transatlantski odnosi nisu ispunili svoj potencijal”. Barrosove kritike uslijedile su nakon potpunog neslaganja članica EU i SAD-a na sastanku G20 oko načina svladavanja ekonomske krize, klimatskih promjena i trgovinskih reformi, dok SAD smatra da EU nedostaje jasno političko vodstvo.
Medvedev zbog A. Merkel pojeo brata slavne hobotnice Paula
'Obećana zemlja' za Hrvate i jedna od najbogatijih u svijetu plaća ljudima da se dosele, evo uvjeta
Iako je zemlja po mnogočemu naj, ona je i jedna od najskupljih. Život tamo nije jeftin, cijene su visoke kao i životni standard. No, stopa kriminala je izrazito niska, a i to je jedno od deset najboljih mjesta za život za zdravstvenu skrb
Četiri godine od odlaska glumačkog velikana: Ženio se tri puta, a evo zašto je uzeo slovensko državljanstvo
Danas njegovo nasljeđe živi kroz njegovu djecu. Nana Nadarević uspješno se bavi PR-om, nedavno je postala majka te trenutno čeka još jedno dijete, dok se Aša posvetio borilačkim vještinama i podučava brazilski jiu-jitsu. Nađa je izgradila karijeru u svijetu umjetnosti.
Hrgović doživio veliko poniženje: Ovakvo razočaranje hrvatski boksač nije očekivao uoči povratka
Hrgović je trenutno na tek sedmom mjestu, odnosno šest boksača ima ispred sebe. Postavlja se pitanje kako je moguće da su neki ispred njega
Zaboravite na lozinke i PIN-ove! Generacija Z prigrlila top rješenje za najsigurniji online šoping
Iritabilnost, nemir i promjene raspoloženja sve su prisutnija kod djece, a razlog je zabrinjavajući
\"Barrosove kritike uslijedile su nakon potpunog neslaganja članica EU i SAD-a na sastanku G20 oko načina svladavanja ekonomske krize, klimatskih promjena i trgovinskih reformi, dok SAD smatra da EU nedostaje jasno političko vodstvo.\" SAD smatra da europi nedostaje NjIHOVO vodstvo