AUSTRIJA Poznati austrijski bankar i potomak slavne trgovačke dinastije pušten iz bečkog pritvora

Meinl platio jamčevinu od astronomskih 100 milijuna eura

03.04.2009.
u 14:48
Pogledaj originalni članak

BEČ – Julius Meinl V. (49), vlasnik austrijske banke Meinl Bank i potomak slavne austrijske trgovačke dinastije Meinl, uhićen u srijedu navečer u Beču, pušten je na slobodu u petak u podne iz pritvora bečkoga zemaljskog suda, uz jamčevinu od astronomskih 100 milijuna eura.

Kako nam je potvrdio glasnogovornik austrijskoga državnog odvjetništva u Beču Gerhard Jarosch, Meinl je bio uhićen zbog osnovne sumnje da je počinio kazneno djelo pronevjere i prijevare te zbog opasnosti od mogućeg bijega.

Meinl V., koji je državljanin Velike Britanije, u četvrtak je platio jamčevinu od 100 milijuna eura kako bi bio pušten na slobodu do suđenja. Novac je navodno prikupio u samo sat vremena.

Glasnogovornik bečkoga zemaljskog suda Christian Gneist kazao je da je sutkinja Bettina Deutenhauser od banke u Lihtenštajnu koja je doznačila 100 milijuna eura za puštanje Meinla na slobodu zatražila dodatno pismeno jamstvo da je novac uplatila nepovratno. Ona se navodno bojala da bi banka mogla odmah nakon Meindlova puštanja na slobodu povući doznaku s računa.

Na upit odakle Meinlu u tako kratko vrijeme toliki novac za jamčevinu, njegov odvjetnik Herbert Eichenseder kazao je za austrijsku televiziju ORF kako je poznato da Meinl i njegova obitelj „nisu siromašni“. Dodao je i kako je uhićenje bilo „potpuno iznenađenje“ i da su tijekom višesatnog saslušanja njegova klijenta u srijedu na bečkome zemaljskom sudu „otklonjeni mnogi nesporazumi“.

Istraga protiv Meinla traje već više od godinu dana, a u veljači je policija pretresla kuću i banku Juliusa Meindla u kojoj od kraja 2007. godine obnaša dužnost predsjednika nadzornog odbora, nakon što se, vidjevši da mu je „počelo gorjeti pod petama“, povukao s direktorskog mjesta.

U središtu je policijske istrage trgovanje dionicama tvrtke Meinl European Land, tvrtke koja je ulagala u trgovačke nekretnine u istočnoj Europi i koja je bila na Bečkoj burzi.

Meinla se sumnjiči da je njegova banka novac od dokapitalizacije malih dioničara tvrtke Meinl European Land koristila za kupnju dionica te iste tvrtke te da je na taj način novcem malih dioničara umjetno održavao cijenu dionica.

Sumnjive kupnje dionica odvijale su se tijekom 2007. godine, kada je američki sektor nekretnina počeo pokazivati slabosti i kad je počeo i strmoglavi pad cijene Meinl European Landa.

Austrijski mediji pišu da su mali dioničari i institucionalni ulagači izgubili stotine milijuna eura te da se još uvijek istražuju Meinlove sumnjive transakcije koje su se odvijale preko inozemnih offshore-fondova. Zato i nije nije jasno kome banka stvarno pripada.


Pretresi na 13 adresa u Austriji i Slovačkoj

Šezdesetak austrijskih policajaca i tri državna odvjetnika pretresla su, u nazočnosti Juliusa Meinla, na 13 austrijskih i jednoj slovačkoj adresi prostorije banke Meinl Bank te stanove i vilu potomka slavne austrijske trgovačke dinastije u elitnom bečkom kvartu Grinzing.
Prema izvještaju austrijskog Državnog odvjetništva, prilikom pretresa prostorija banke u Bratislavi su pronađeni dokumenti koji, kako piše tisak, kompromitiraju Meinla i potvrđuju da je njegova tvrtka Meinl European Land imala samo „pro-forma“ registrirano sjedište na Jerseyima, a da je operativno djelovala iz Beča.
Mediji zaključuju kako je Meinlovo uhićenje ne samo uzdrmalo ekskluzivni bankarski sektor u Austriji nego i nanijelo veliku štetu dinastiji Meinl i njenom imidžu. Ona je vlasnica marke Meinl koja proizvodi širom svijeta poznatu kavu, čajeve i marmelade.

Pogledajte na vecernji.hr