– Kada su ubijeni članovi obitelji Zec, ja sam nazvao Merčepa koji je u to vrijeme bio u Americi. To je bila moja moralna i ljudska obveza jer sam znao da su neki od mladića, koji su tada uhićeni zbog tog zločina, dolazili k Merčepu u sjedište MUP-a. On je uhićene mladiće, Sinišu Rimca i Igora Mikolu, znao još iz Vukovara. Pratio ih je kako odrastaju, a znao im je i roditelje. Kada sam mu rekao da su pripadnici jedinice koju su zvali “merčepovci” uhićeni zbog ubojstva Mihajla Zeca, njegove kćeri i supruge, kazao mi je: “Ivo, prijatelju, tko je što napravio, neka i odgovara” – kazao je u srijedu Ivan Kvaternik, bivši suborac Tomislava Merčepa, svjedočeći u nastavku suđenja Merčepu na zagrebačkom Županijskom sudu.
Koordinirao rad postrojbe u Pakračkoj Poljani
Merčepa se tereti za ratni zločin nad civilima, počinjen 1991. na području Pakračke Poljane, Kutine i Zagreba, a u to je vrijeme on bio savjetnik ministra policije te zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a. Kvaternik je jučer inače kazao da, koliko on zna, u Pakračkoj Poljani nije bilo nikakvog logora u kojem su mučeni i zatvarani civili, a objašnjavajući što je Merčep radio, Kvaternik je kazao kako je kao savjetnik ministra unutarnjih poslova koordinirao rad postrojbe stacionirane u Pakračkoj Poljani.
– Radio je to iako im nije bio formalni zapovjednik, a o njihovim je akcijama u kojima je i sam nekoliko puta sudjelovao podnosio izvješća tadašnjem ministru policije Ivanu Vekiću – kazao je Kvaternik. S obzirom na to da je svjedok tvrdio da Merčep u akcijama u kojima je sudjelovao nije zapovijedao, sudsko vijeće zanimalo je i je li Merčep obilazio druge policijske postrojbe na tom području ili s njima išao u akcije.
– Ne – odgovorio je svjedok.
Čikan: Bajramović je smeće
Da u Pakračkoj Poljani nije bilo logora za civile, ustvrdio je i drugi Merčepov suborac Duško Čikan. On je na pakračkom ratištu zapovijedao jedinicom riječkih dragovoljaca te je kazao da je Merčep, iako savjetnik ministra, u oslobodilačkim akcijama sudjelovao kao običan vojnik kojem Čikan nikada nije morao podnositi izvješća. Kada je upitan koga poznaje od pripadnika postrojbe, čija su se imena u kontekstu ratnih zločina pojavljivala u medijima, Čikan je odgovorio:
– Sjećam se Rimca, Muniba Suljića i Mire Bajramovića. Bajramović je smeće koje sam u akciji oslobađanja Lipika morao natjerati da pomogne u zbrinjavanju ranjenog pripadnika postrojbe, koji je na koncu i umro.
Inače, Suljić (u međuvremenu je umro, op.a.) i Rimac svojevremeno su osuđeni u postupku Pakračka Poljana, a Bajramović je u više navrata javno istupio u medijima, govoreći otvoreno o zločinima koje su počinili “merčepovci”, pri tome kazavši da je on osobno tih godina ubio 70-ak ljudi. Suđenje se nastavlja sutra kada bi trebao svjedočiti Josip Perković, nekadašnja alfa i omega hrvatskih tajnih službi. Predviđeno je bilo i saslušanje Žarka Domljana, prvog predsjednika Sabora, no Merčepova obrana, koja je predložila njegovo saslušanje, sudu nije dostavila njegovu adresu.
trebaju odgovarati a on naredio da ih se ubije,ovaj će odgovarati zbog laznog iskaza