Neke točke fiskalne politike bit će gotove do summita Europske unije koji se održava 30. siječnja, ali nema napretka u pregovorima o otpisu grčkog duga, kazala je njemačka kancelarka Angela Merkel nakon sastanka s francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem, javlja Telegraph. Oboje su se složili da sljedeći paket potpore za Grčku neće biti isplaćen ako ne bude napretka, a od vjerovnika traže da otpišu 60 posto duga.
– Ako se to ne dogodi, nećemo moći isplatiti pomoć Grčkoj – rekla je Merkel. Naime, Grčka hitno treba pomoć MMF-a i Europske unije kako ne bi bila izbačeni iz eurozone.
– Ne možemo se pouzdati u budućnost Europe na temelju odstupanja između Francuske i Njemačke. Imam puno povjerenje u gospođu Merkel i istih smo mišljenja. Prvo se moramo obvezati na smanjenje deficita – kazao je Sarkozy.
Merkel je rekla da bi ministri financija država EU do ožujka trebali predstaviti plan za poreze na financijske transakcije te da će pregovori o Sporazumu EU biti gotovi za nekoliko dana, a potpisani 1. ožujka.
Britanija ne želi oporezivanje financijskih transakcija
Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy sastat će se kako bi razgovarali o tome kako poboljšati gospodarski rast zemalja članica eurozone te prevladati dužničku krizu i rastuću nezaposlenost, ali i kako bi finalizirali dogovor o povećanju fiskalne koordinacije unutar valutne unije.
Također bi mogli razgovarati o porezu na financijske transakcije, takozvanom Tobinovu porezu koji Francuska promiče, donosi Reuters, a Britanija mu se odupire. Naime, Britanija je spremna prihvatiti predloženi način oporezivanja samo ako bude prihvaćen na globalnoj razini zbog čega bi moglo doći do raskola EU na summitu najavljenom za kraj siječnja.
Britanija se odupire oporezivanju financijskih transakcija u strahu da će naštetiti Londonu kao globalnom financijskom središtu i uporištu britanske ekonomije gdje bi se većina poreza i ubirala.
Merkel i Sarkozy pozabavit će se i pitanjem nezaposlenosti koje je posebno važno za Sarkozyja zbog nadolazećih predsjedničkih izbora u Francuskoj, ali i zato što je nezaposlenost u toj zemlji veća nego u posljednjih 12 godina.
Za pocetak , treba izbaciti Engleze iz EU. Oni uzbrdo koce.