Izjavom da je nakon zaredalih afera sa salmonelom veterinarska inspekcija ovih dana distribucijskim centrima nekih trgovaca zaplijenila tone mesa namijenjenog preradi i daljnjoj prodaji – iako mu je istekao rok trajanja, ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić samo je odškrinuo Pandorinu kutiju bezakonja u poslovanju s hranom u Hrvatskoj na koje upućeni godinama upozoravaju. Kako bi umirila javnost, inspekcija bi nakon takvih upozorenja obično pročešljala nekoliko manjih objekata, mesnica i kućnih “radinosti”, u kojima su se meso, ćevapi i slično trančirali, pakirali ili prodavali, zaplijenila nekoliko tona mesa, kao i u nedavnim akcijama “Mesar”, a veće slučajeve gurala pod tepih.
Prolaze bez kazne
Apsurdno, ali istinito, Ministarstvo poljoprivrede, a tako i Veterinarska uprava, trenutačno ne znaju ni koliko je točno mesnica i ostalih subjekata u Hrvatskoj u koje stižu pošiljke s hranom životinjskog podrijetla i stočnom hranom. Svi su se oni do 1. kolovoza ove godine trebali upisati u informacijski sustav Uprave VETIS. No naš visoko pozicionirani izvor u Ministarstvu procjenjuje da je dosad, bez sankcija za one koji su to izbjegli, upisano 80% takvih objekata, a kad je riječ o mesnicama, svega 50%. I distribucijski centri s početka priče, a kontrola je bila u Kauflandu, Sparu, Metrou, Lidlu, Billi, MI Pivac, PPK Karlovcu, Konzumu, Petasonu i Plodinama, također moraju biti upisani u VETIS. No nekima očito nije u interesu da se vidi količinski i kvalitativni obujam prometa i vrsta mesa pa se aplikacija sustavno zanemaruje i omalovažava.
I dok voditeljica Sektora veterinarske inspekcije Tatjana Karačić izjavljuje da se sva hrana u nas nadzire i da nema mjesta panici, zanimljivo je da su distribucijski centri o kojima govori Tolušić (bez samokontrola koje bi svima trebale biti u interesu) u 2014. imali četiri obvezne kontrole, lani dvije, dok su prema naputku T. Karačić iz lipnja o. g. (koji je u posjedu Večernjeg lista) kontrole svedene na jednu u dvije godine.
Putuje li svježe meso iz trećih država – iz kineskih, brazilskih i inih objekata koji moraju biti odobreni za izvoz u EU – u Uniju, pa i Hrvatsku neće ni ući ako pošiljka koja mora biti zapečaćena nije prijavljena 24 sata prije prispijeća i ne prate je jamstva službenog veterinara iz te zemlje. Granični veterinarski inspektor mora pregledati dokumentaciju, robu, često je i uzorkovati... dok između država članica tzv. “harmonizirana pošiljka” putuje kao da putuje od Samobora do Zagreba, bez ikakve kontrole tijekom koje se može i otvoriti, zamijeniti, prepakirati, kontaminirati... Sve što možemo i zamisliti da bi nekome tko želi riskirati tek slučajnu “zaplotnjačku sačekušu” inspekcije palo na pamet, tvrdi naš izvor.
Smijenjeni inspektori šefovi
– Kad dobijemo službene nalaze, onda ćemo službeno objaviti i detalje nalaza inspekcije u deset distributivnih centara mesa, nadam se do kraja tjedna – kazao je ministar Tolušić jučer u Glinskim Poljanama ističući da je bilo manjih, ali i iznimno velikih nepravilnosti zbog kojih će biti i kaznenog gonjenja. Neslužbeno doznajemo da su najveće nepravilnosti nađene u objektima MI Pivac. Samo u tvornici PPK Karlovac zaplijenjeno je više od 50 tona mesa koje nije imalo prateću dokumentaciju ili mu je istekao rok, ali se zamrzavalo i produljivao mu se rok na dvije godine.
– Sve je to zbog grabeža za profitom jer se na mesu koje je uvezeno za 10 kuna htjelo zaraditi 30, umjesto da se na vrijeme preradilo ili uništilo – napominje naš izvor. Ako je vjerovati Tolušićevu elanu, inspekcije su tek krenule na posao, a oni koji su dosad žmirili i pravili se da problem ne postoji, smijenjeni su. Nakon “glavnog” veterinarskog inspektora Tomislava Kiša smijenjeni su, neslužbeno doznajemo, i voditeljica splitskog veterinarskog ureda Plamenka Kovač Levantin te šef unutarnje inspekcije Davor Svoboda.
>> Prvo pitaju je li domaće. Ako jest, može biti i duplo skuplje
>> Potvrđena salmonela u purećem hamburgeru, prodavao se i u Sparu i Kauflandu
kada bi imali pravosuđe, imali bi institut dokazivanja porijekla imovine. živo me zanima imovinsko stanje tih inspektora, ali nažalost u Hrvatskoj nitko za pljačku nije odgovarao, svi se štite međusobno, a narod nažalost šuti ili bježi u inozemstvo. kad bi uzeli toljage i vile u ruke kao Francuzi možda bi si razmislili prije nego nas pljačkaju i truju.