CIJENE Prema novim podacima Agencije za statistiku:

Meso za godinu dana poskupjelo 11 posto

26.05.2009.
u 23:00
Pogledaj originalni članak

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, na godišnjoj razini u travnju 2009. u odnosu na isti mjesec 2008. nije bilo promjene prosječne razine cijena, dok su u zemljama regije u istom razdoblju zabilježene značajnije prosječne promjene razine cijena, i to u Hrvatskoj za 3,8 posto, Sloveniji za 1,1 posto i Srbiji za 8,8 posto.

U posljednjih 12 mjeseci hrana i bezalkoholna pića su poskupjeli za 0,8 posto, i to hrana za 0,6 posto, a bezalkoholna pića za 2,9 posto.

Poskupljenja namirnica
U sklopu hrane, kruh i žitarice su poskupjeli za 1,2 posto, meso za 11,1 posto, riba za 7,6 posto, šećer, med i slatkiši za 3,8 posto, dok su mlijeko i mliječni proizvodi, ulja i masnoće, voće i povrće pojeftinili u odnosu na situaciju prije godinu dana, jer su prošle godine u promatranom razdoblju imali jako visok rast cijena.

Od bezalkoholnih pića, u posljednjih 12 mjeseci poskupjeli su kava i čaj za 3,2 posto te mineralna voda i sokovi za 2,6 posto. Od tzv. režijskih troškova, za posljednjih godinu dana stanarine su porasle za 3,7 posto, održavanje i popravak stambenih jedinica za 5,7 posto, a usluge za stanovanje za 4,7 posto, od čega je opskrba vodom poskupjela za 5,8 posto i odvoz smeća za 4,6 posto.

Energenti skuplji
Električna energija, plin i drugi energenti poskupjeli su za šest posto, od čega je plin poskupio za 16,5 posto, a čvrsta goriva za 13,2 posto. Imajući u vidu da ova dva odjeljka zajedno čine više od 50 posto ukupne potrošnje kućanstava, može se vidjeti da je godišnje povećanje cijena unutar njih doprinijelo ukupnoj godišnjoj inflaciji u Bosni i Hercegovini za skoro dva posto. Izgleda kako najmanji trend rasta imaju plaće većine građana.

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr