OGRANIČENO 'LEŠINARENJE'

Mijenjaju se pravila za doživotno uzdržavanje: Ugovori će ići s najviše tri osobe, sve se unosi odmah...

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Rijeka: Umirovljenici uživaju u jesenskom suncu na klupici
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Rijeka: Umirovljenici uživaju u jesenskom suncu na klupici
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Vlada isplaćuje božićnice za 830 tisuća umirovljenika
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Povećava se nacionalna naknada za starije osobe i ublažavaju uvjeti za ostvarivanje prava na tu naknadu
20.03.2024.
u 21:24
U Registar ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju suci i bilježnici morat će odmah unijeti svaki podatak o ugovorima
Pogledaj originalni članak

Kako bi se stalo na kraj zloupotrebama i profesionalizaciji ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, nakon izmjena Zakona o obveznim odnosima i Zakona o parničnom postupku u prosincu, u javno je savjetovanje pušten Pravilnik o registru ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju. Svaki će davatelj uzdržavanja moći sklopiti najviše tri ugovora, a javni bilježnik ili sudac u Registar mora odmah unijeti svaki podatak, odnosno svaki ovjereni ugovor, njegove izmjene ili dodatke, kao i svaki raskid ugovora i svaki pokrenuti postupak poništenja ili raskida.

– Najvažnije je što zakonske izmjene izričito propisuju da se precizira služnost stanovanja i stvarni teret uzdržavanja, odnosno da u ugovoru bude jasno gdje će uzdržavana stranka živjeti, u svom domu, u domu uzdržavatelja ili u domu umirovljenika i tko će u tom slučaju plaćati dom – kaže Rankica Benc iz Javnobilježničke komore. Kad se strankama detaljno objasni razlika između doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja, ističe R. Benc, većina ih izabere doživotno jer u tom slučaju njihova imovina na uzdržavatelja prelazi tek nakon njihove smrti.

Kod dosmrtnog, imovina odmah po sklapanju ugovora prelazi u ruke uzdržavatelja, a čak 75% starijih uopće ne shvaća tu razliku na vrijeme. Godinama su ovi ugovori u velikoj mjeri služili “lešinarenju” i mnogi su na prijevaru izbačeni iz svojih domova. Ovo jest korak naprijed, ali problem nije do kraja riješen, ističe Jasna Petrović iz Sindikata umirovljenika Hrvatske.

– Pristup podacima iz Registra nije javan pa umirovljenik koji želi provjeriti ima li osoba koja mu nudi uzdržavanje još s nekim sklopljen ugovor, mora za to platiti. Zašto taj uvid preko javnobilježničke komore nije besplatan? – pita Jasna Petrović. Umirovljenici su razočarani što nije ukinut institut dosmrtnog uzdržavanja.

POVEZANI ČLANCI:

– Nema logike zašto to nije ukinuto jer država bi trebala od lihvara štititi najugroženije skupine koje ne prepoznaju što im se sprema. Obrazloženje je bilo da svatko može i svoj auto prodati za jedan euro! No, tu postoji moćna skupina ljudi povezanih s pravom, socijalom i zdravstvom, koji sudjeluju u lešinarskom biznisu – uvjerena je J. Petrović.

Umirovljenički sindikat zamjera i što se nije uvažio njihov prijedlog da socijalna služba prije sklapanja ugovora napravi anamnezu svakog slučaja te da nakon sklapanja ugovora obavlja nadzor “kako se ne bi ponovio slučaj iz Gospića gdje su uzdržavanu ženu vezali za radijator”, navodi Petrović. Zamjera i što nije propisano da sudski sporovi proistekli iz ovih ugovora idu kao žurni postupci, kako je to precizirano za rade sporove, budući da 80% uzdržavanih osoba umre ne dočekavši presudu. – Tako je bilo s gospodinom Adamom Ivezićem. S njim i njegovom suprugom ugovor su potpisali iz privatnog doma, iako to nisu smjeli po zakonu. Supruga je umrla za dva mjeseca, on je tvrdio da se nisu za nju brinuli kako treba i zbog toga ih tužio, no nažalost lani je umro – ispričala je J. Petrović.

>> Tko ima najnižu, a tko najvišu plaću u Hrvatskoj: Za ovo zanimanje plaća je čak 3120 eura

Foto: Igor Soban/PIXSELL
Od 1. siječnja euro postaje službena valuta u Hrvatskoj i nakon 29 godina zamijenit će kunu
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Euro - nova službena valuta u Republici Hrvatskoj
Foto: Ilustracija/Pixabay
Ilustracija
Foto: Soeren Stache/DPA/PIXSELL/Ilustracija
Avion ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Poslijepodnevna panorama Novog Zagreba

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar Crni labud
Crni labud
21:52 20.03.2024.

Hadezeova vlast je tu da jami a ne da štiti nekoga. Koga je to država zaštitila osim imigranata?

DU
Deleted user
23:02 20.03.2024.

Zasto podaci o "profesionalnim uzdrzavateljima" nisu dostupni onima koji oce potpisati ugovor o uzdrzavanju?? I opet lopovska posla. mrs stoko neradnicka koja ne znadete nista raditi osim jkrasti u otimati gdje stignete

SS
simpatican.simpa
11:20 21.03.2024.

Gdje je sada Ustavni sud , koji je njihov stav kako za ovo, pa i za ovrhe . Opet manipulacije i velika moć bilježnika u zloupotrebi . I sada ako netko bude grub onda je neprijatelj, a ovi na fini način proguraju zakon i pljačkaju. Imaju li oni imalo morala !?!