CNN

Mikročip spašava živote

06.02.2002.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

Zvuči kao zaplet iz "Zvjezdanih staza" - bolesnikov je život spasio sićušan mikročip usađen u njegovo tijelo, koji liječnicima omogućuje da otkriju opasno stanje prije no što ono postane kritično.

Takav scenarij nije udaljen stoljećima nego tek koju godinu. Dr. Jay Yadav, ravnatelj žilnoga odjela Clevelandske kliničke zaklade, s kolegama iskušava usadiv mikrosenzor koji može, bez uporabe žica ili baterija, odašiljati podatke izvan tijela, u računalo što stane na dlan, a koje liječnika uzbunjuje na moguću zdravstvenu krizu. Clevelandski istraživači nazivaju to mikroelektričnim mehaničkim sustavnim uređajem (MEMS). Liječnik će moći provjeriti stanje bolesnikova srca držeći računalo uz bolesnika, umjesto da ga podvrgne skupome pregledu scannerom, i sam će bolesnik kod kuće moći tako motriti svoje stanje.

Bežično do obavijesti

- To je zaista prvi put da možemo bežično doći do obavijesti iz tijela - kaže dr. Yadav, koji je MEMS nedavno predstavio na 14. međunarodnome simpoziju o unutaržilnome liječenju održanome u Miami Beachu na Floridi.

Dr. Yadav je MEMS razvio s Markom Allenom i Davidom Sternom iz tvrtke CardioMEMS, koju su zajedno osnovali u Atlanti. Allen, profesor električnoga inženjerstva na Georgijskome tehnološkome zavodu, izvorno je taj senzor zamislio za uporabu u mlaznim motorima. MEMS su tako prilagodili da motri razine krvnoga tlaka u organima, te krvne ugruške u bolesnika sa srčanim kvarom ili s trbušnom aortnom aneurizmom, proširenjem aorte u trbušnoj šupljini.

- Ako MEMS-om smanjimo invazivne postupke i broj posjeta bolnici, učinit ćemo bolesnicima veliku uslugu - napominje dr. Yadav.

I drugi se liječnici slažu da ima mjesta poboljšanjima u otkrivanju opasnih zapleta u tim stanjima.

Usluga bolesnicima

- MEMS bi mogao učiniti prevrat u motrenju aneurizme. Sadašnje metode liječenja trbušne aortne aneurizme mogu biti neuspješne i dovesti možda do smrtonosnoga porasta tlaka u krvnoj žili. Jedini način da se to sada otkrije povremeni su pregledi skenerom. No čak i da se provode svaka tri mjeseca, nekim bolesnicima aorta pukne između dvaju posjeta liječniku - kaže dr. Takao Ohki, šef žilne kirurgije newyorške bolnice Montefiore. Pregledi skenerom su, usto, skupi - svaki stoji oko 800 dolara - a ne mogu se prečesto provoditi jer zahtijevaju zračenje i uštrcavanje kontrasta. Njima se, k tome, ne može mjeriti tlak u aneurizmi, nego samo njegova veličina, a upravo je tlak kritičan činitelj. Istraživači predlažu da se MEMS usadi izravno u krv zgrušanu u aneurizmi, gdje može motriti tlak i slati podatke u ručno računalo.

MEMS je već uspješno izmjerio krvni tlak u zdravih pasa. Slijedi pokus na psu koji pati od aneurizme, a potom pokusi na ljudima.

- MEMS se može uporabiti za mnoge namjene. U ortopediji, njime se može mjeriti pritisak na živce kako bi se spriječilo njihovo ozljeđivanje. U porodništvu može bežično mjeriti trudove. Može se prilagoditi i za mjerenje električnih signala ili razina glukoze u krvi. Za usadnju MEMS-a je, doduše, potreban mali kirurški zahvat, ali daljnje motrenje može obavljati i brzo priučen laik. (SdP)

Pogledajte na vecernji.hr