Split sigurno, a vrlo vjerojatno ni Zagreb, neće uspjeti u prvom pokušaju konstituirati Gradsko vijeće, odnosno Skupštinu, jer ni Milan Bandić ni Andro Krstulović Opara, kao izabrani gradonačelnici, nemaju potrebnu većinu.
Prva sjednica zagrebačke Skupštine najavljena je za 29. lipnja, a splitskog Vijeća 3. srpnja.
Traženje partnera
Zakon predviđa tri pokušaja u razmacima od 30 dana (dakle 90 dana) da se gradski parlamenti konstituiraju, a ako to ne uspije, idu novi lokalni izbori za ta predstavnička tijela. Budući da izbori prijete samo gradskim parlamentima, a ne i gradonačelnicima, može se pretpostaviti da bi zagrebački i splitski parlament ipak u konačnici mogli biti konstituirani. Ni Bandiću ni Opari ne prijeti opasnost da im u Skupštini ili Vijeću većinu formira suprotna politička opcija, kao što se dogodilo riječkom gradonačelniku Vojku Obersnelu (SDP). Međutim, i ovako imaju problem jer su (zasad) nemoćni sastaviti većinu. U krugu Milana Bandića žele ostaviti dojam da se ne zamaraju većinom i da nije na gradonačelniku da je sastavlja nego na onima koji žele poziciju predsjednika Skupštine.
– Skupština podržava projekte koje predlaže gradonačelnik, međutim skupštinska većina potrebna je da bi se izabrao šef i potpredsjednici Skupštine. Gospodin Bandić to ne namjerava biti, dakle izabrani zastupnici trebaju se dogovoriti tko će biti predsjednik, a tko zamjenici i taj mora imati 26 ruku da bi bio izabran – rekao je Ivica Lovrić, Bandićev bliski suradnik. No to je zamjena teza jer je upravo Bandiću u najvećem interesu da kontrolira većinu u Skupštini jer će bez nje kao gradonačelnik biti paraliziran. Neophodno mu je, uz njegovih 14 i sedam HDZ-ovih mandata, petero zastupnika nezavisne B. Esih koja uvjetuje početak pregovora s Bandićem odlukom Skupštine o preimenovanju Trga maršala Tita. No Bandić ne odstupa od referenduma o Titu. Bandiću kao alternativa zastupnicima B. Esih preostaje pokušaj dogovora sa Sandrom Švaljek, s čije je liste izabrano osam zastupnika.
Međutim, Darinko Kosor, šef HSLS-a izabran s liste S. Švaljek, tvrdi da dogovora 100 posto neće biti. No ne treba zaboraviti da su Kosor, Bandić i HDZ partneri na nacionalnoj razini. U Splitu je slična situacija jer su Oparu, iz čijeg se kruga čuje da je sasvim izvjesno da se Vijeće neće konstituirati 3. srpnja, zasad odbili i Pametno Marijane Puljak, ali i Most, dok Opara ne želi u suradnju s Kerumovim HGS-om, kao što ni Kerum ne želi s Oparom. HDZ je u Splitu osvojio 11 mandata, Pametno sedam, Kerum osam, Most pet te SDP i HNS četiri (od čega je jedan mandat HNS-a). Opari za većinu treba 18 zastupnika, a izvori bliski splitskom gradonačelniku kažu da može računati i na jedan mandat HNS-a, nakon što je HNS na državnoj razini koalirao s HDZ-om. No i dalje mu nedostaje šest ruku. Opara je Marijani Puljak bio ponudio mjesto šefice splitskog Vijeća, ali ona ga je odbila, jednako kao što suradnju s HDZ-om ne želi ni Most. Izvori bliski “poteštatu” kažu kako se nadaju da bi se Puljak možda mogla odlučiti za suradnju s HDZ-om nakon što shvati da on ne namjerava surađivati s Kerumom.
– HDZ bi s Kerumom dobio ono što je imao Ivo Baldasar, pat-poziciju – rekao nam je izvor blizak Opari. M. Puljak pak kaže da Pametno neće u koaliciju s HDZ-om jer mu ne vjeruje, a nepovjerenje argumentira s 27 godina materijalnih dokaza vladavine HDZ-a.
‘Skrivaju nesposobnost’
– Bit ćemo kvalitetna oporba, podržat ćemo sve ono što će biti na dobrobit Splita, ali i kritizirati sve loše. Nudit ćemo i svoja kvalitetna rješenja, no u koaliciju ne idemo – rekla je Puljak. Opara je jučer poručio da očekuje od splitskih vijećnika da odgovorno vladaju mandatima koje su im povjerili građani.
– Ako su svoju nesposobnost odlučili skrivati u hladovini oporbe, onda neka svojim biračima objasne zašto ne žele promjenu od jalove i štetočinske vlasti koju je Split imao protekla dva mandata i zašto rade na tome da Grad bude u blokadi – poručio je “poteštat”. Kada je riječ o vijećnicima Mosta, Opara kaže da je razgovarao s Antom Čikotićem, prvim splitskim mostovcem, i pozvao ih na suradnju. – Čikotić se pod utjecajem političkih mentora Bulja, Grmoje i Petrova ne usudi ući u partnerstvo – zaključio je.
Počinje ljigava kupovina ljudi sve samo da bi opstalo na vlasti. U Zagrebu to već gledamo godinama za koje vrijeme je grad postao rodjačko plemenska palanka. Ali i tome i takvima će doći kraj.