Izbori za predsjednika

Milanović neće lako s Kolindom ili Kujundžićem

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zoran Milanović, Kolinda Grabar Kitarović
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Ivo Josipović
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
Milan Kujundžić
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Jurica Galoić/PIXSELL/ilustracija
Autor
Ivanka Toma
15.12.2014.
u 10:15
Kako će izgledati kohabitacija nakon izbora? Novoizabrani šef RH godinu dana morat će surađivati sa SDP-ovom vladom
Pogledaj originalni članak

Predsjednički kandidat koji bude pobijedio na izborima u prvoj će godini mandata svoje ovlasti u izvršnoj vlasti dijeliti s vladom Zorana Milanovića. Prema Ustavu, to znači da će se s njim i njegovim ministarskim timom morati dogovarati oko upravljanja vojskom, obavještajno-sigurnosnim službama te oko vanjske politike.

Polazeći od predizbornih programa kandidata za šefa države i njihovih izjava vezanih za politiku vođenja države, proanalizirali smo kako će nakon izbora, u 2015. godini, funkcionirati kohabitacija između novoizabranog predsjednika i aktualne vlade koja ulazi u zadnju godinu mandata.

Mnogo tema na stolu

Među konkretnim poslovima oko kojih će novi (ili stari) predsjednik(ca) morati sjesti za stol s Milanovićem jest imenovanje načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga budući da Dragi Lovriću mandat istječe u ožujku 2015. godine. U istoj godini uslijedit će imenovanje deset do dvanaest veleposlanika kojima se mandat također već bliži kraju. Riječ je, međutim, o veleposlanicima u zemljama s kojima diplomatski odnosi jesu bitni, ali nisu presudni – onima u Skopju, Bratislavi, Beču, Bukureštu, Tokiju, Haagu, Ankari... Najatraktivnija veleposlanička mjesta (Pariz, London, Berlin, New York, Moskva, Rim i druga), doći će na dnevni red tek nakon parlamentarnih izbora, dakle 2016. godine kada ćemo već imati i novi saziv Sabora.

Sukob oko veleposlanika

Dijelom je to posljedica sukoba koji je u prvoj godini mandata 2011. godine izbio između predsjednika Ive Josipovića i tadašnjeg ministra vanjskih poslova Gordana Jandrokovića. Tadašnja Josipovićeva kohabitacija s vladom Jadranke Kosor u pojedinim situacijama (poput ove) znala je zapinjati. Sukob oko veleposlanika za posljedicu je imao prolongiranje njihova imenovanja do formiranja nove vlade. U tadašnjem sukobu oko veleposlanika spominjalo se i ime sadašnje Josipovićeve protukandidatkinje Kolinde Grabar Kitarović kojoj je Josipović zamjerao napuštanje veleposlaničke dužnosti u New Yorku radi odlaska u NATO u privatnome aranžmanu.

>>Kolinda 'bacila rukavicu' Josipoviću: Ocijenite napokon rad Vlade!

>>Kujundžić izgleda baš gospodski, Sinčić malo previše sliči Sudcu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 50

SL
SlavkoVulic
11:04 15.12.2014.

Milanoviću i Joispoviću nikako nikako dat glas, katastrofalna neaktivnost, propast gospodarstva itd... treba stvoriti osječaj odgovornosti, a ne nagraditi ih jos jednim mandatom. Kolinda, njena sposobnost i međunarodno iskustvo, mora biti prvi izbor ne smije sponzorirati nerad i neuspijeh

Avatar IVANIVANIVAN
IVANIVANIVAN
10:36 15.12.2014.

Vidim SDP ankete u medijima ne zaglupljuju narod ovih dana što govori da Josipović i partija gubi izbore

EV
Evaluna0309
10:50 15.12.2014.

Ma o čemu mi ovdje govorimo? Pa on ne može surađivati ni sa ljudima koje je sam birao, svako malo nekoga otpusti jer ne pleše kako on svira, kako bi tek surađivao sa nekim desničarom?