o aferi Janaf

Milanović: Ova istraga nije mi jasna, koga su čekali uhvatiti?

Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Milanović: Ova istraga nije mi jasna, koga su čekali uhvatiti?
19.09.2020.
u 16:23
Ne mogu shvatiti da to nije prekinuto u onom trenutku kada je praćenjem ustanovljeno da netko nekome daje dva miljuna kuna, kaže predsjednik Milanović
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Republike Zoran Milanović danas je, u povodu afere Janaf, izjavio da mu nije jasno zašto direktor Janafa Dragan Kovačević i poduzetnik Krešo Petek nisu uhićeni tijekom primopredaje 1,96 milijuna kuna mita, nakon što je policija snimila okolnosti tog događaja.

"Ne mogu shvatiti da to nije prekinuto u onom trenutku kada je praćenjem ustanovljeno da netko nekome daje dva miljuna kuna. Tu je kraj svake priče, imaš predmet, imaš materijalni dokaz. To je nešto što bi mene zanimalo",  izjavio je Milanović u Podgariću upitan za USKOK-ovu istragu zbog navodnog namještanja poslova tvrtki Elektrocentar Petek ivanićgradskog poduzenika Kreše Peteka.

"Ako je zaista policija pratila nekoga tko nosi dva milijuna ili 200 tisuća kuna nekome da mu da mito, onda hapsiš istog trena i priča je gotova. Koga su čekali uhvatiti, američkog predsjednika?", upitao je Milanović te dodao da njemu "ova istraga nije jasna".

Peteku se na teret stavlja da je u studenom prošle godine Kovačeviću na ruke platio 1,96 kuna mita kako bi dobio nekoliko poslova. U trenutku primopredaje policija je, uz nalog istražnog suca, prilično detaljno snimila okolnosti pod kojima je Petek nosio novac Kovačeviću.

Inače, predsjednik Uprave Janafa Dragan Kovačević bio je 2008. protukandidat Zoranu Milanoviću na unutarstranačkim izborima u SDP-u, nakon čega je prešao u HNS, a Milanović je danas to potvrdio kao i da su prije nekoliko mjeseci bili zajedno na ručku.

"Ja sam s Draganom bio dobar, ne neki prijatelj, ali dobar", ustvrdio je Milanović.

VIDEO Uhićen šef Janafa, DORH za kriminal sumnjiči više ljudi

"Ispada da je praćen jako dugo, da je bio praćen i kada mu je, navodno, ovaj drugi davao dva milijuna kuna. Zašto ih onda zajedno nisu uhapsili sve? Tu završava svaka istraga, imaš corpus delicti, imaš sve. Tak da mi tu dosta toga nije jasno", odgovorio je Milanović na pitanje o istrazi u aferi Janaf.

S obzirom na to da je Kovačević u vrijeme njegove vlade došao na čelo Janafa, Milanović je rekao da je Kovačevića 2012. na čelo uprave Janafa postavio Radimir Čačić.

Linić je htio provesti porezni nadzor

Upitan za sukob između Kovačevića i nekadašnjeg SDP-ovog ministra financija Slavka Linića, Milanoviće je rekao da je u tom sukobu stao na Linićevu stranu i da nije bila riječ ni o kakvom "muljanju", već je Linić htio provesti porezni nadzor.

"Nije bila stvar korupcije, već Kovačević tada nije dopustio poreznim inspektorima da uđu u zgradu Janafa s obrazloženjem da je riječ o dioničkom društvu. Tu je Linić bio u pravu, ali na kraju je to nekako bilo stišano. Nije se radilo o javnoj nabavi", rekao je Milanović.

Predsjednik je komentirao i  zadržavanje investicijske razine kreditnog rejtinga Hrvatskoj, rekavši da je ono što je  Agencija Standard & Poor's  rekla dobro,  no i da su rejtinzi rejting agencija  stvar prošlosti.

"U vremenu u kojemu je novac praktički besplatan, njihove prognoze ne znače ništa. Značajnije je što mi  znamo i kojim mi podacima baratamo, a sljedeća godina bi trebala biti godina oporavka i rasta ako se situacija oko korone smiri", istaknuo je predsjednik  koji je sudjelovao na obilježavanju 75. obljetnice oslobođenja sjeverozapadne Hrvatske u Podgariću.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 41

RO
roland
16:44 19.09.2020.

Naša država nema rješenja za oduzimanje imovine nastale kaznenim djelom jer u hrvatskoj stvarnosti korupcijom stečen novac ne ide u državni proračun, već samo "na crno" mijenja vlasnika Dakle,sav novac ili imovina koji su stečeni kazenenim djelom treba biti oduzeto. A ne da od 100% koruptivnim radnjama stečene vrijednosti, 50% ode na odvjetnike koji rade besplatno, suce koji namjero čine postupovne pogreške opisane u ZKP-u, ustavne eksperte, liječnike, psihologe. U praksi istražni zatvor traje 30 do 90 dana, a onda je kriminalac slobodan uživati u životu, i nikada ne dođe do zatvorske kazne i oduzimanja protupravno stečene imovine. Imovinu su jedino uzeli Todoriću, ali na jedan fantastično mudar način, točnije imovina je samo promijenila vlasnika.

BO
bolnaistina
18:28 19.09.2020.

Kovačević ne pušta poreznoj upravi da uđe u Janaf i obavi kontrolu, moš mislit da tako jedan mikro porezni obveznik zabrani ulazak porezne, oduzeli bi mu sve do 5 koljena unazad i unaprijed.

ZW
zweistein
18:43 19.09.2020.

bu a ha ha ha ... pa milančetov brat se zadužio 40.ak milijuna dok je kizo bio premijer i nikom ništa...dug vraćaju porezni obveznici