U New Yorku je počelo godišnje zasjedanje Opće skupštine koje će trajati do 1. listopada, a na kojem uz 192 predstavnika država iz svijeta sudjeluju i hrvatski predsjednik Vlade Zoran Milanović i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić. Pogoršanje stanja u Siriji i prosvjedi muslimana zbog uvredljivog američkog filma "Nevinost Muslimana" te iranski nuklearni program i svjetska gospodarska kriza teme su koje će dominirati sastancima u Ujedinjenim narodima.
Prvi nastup na East Riveru, hrvatskom je premijeru Milanoviću bio današnji govor na sastanku na visokoj razini o vladavini prava. Tema je bila "Mirno rješavanje sukoba i uloga Međunarodnog suda pravde i Stalnog arbitražnog suda".
Građani imaju pravo na pravednosti
– Vladavina prava predstavlja samu bit društvenog ugovora između pojedinaca i vlasti. Građani imaju pravo na transparentnosti, nediskriminacije, pravednosti i jednakosti u njihovom položaju pred zakonom i svojim društvenim odnosima. Vladavina prava treba pokriti svaki kutak u svakodnevnom političkom i društvenom životu svih građana diljem svijeta. Moja Vlada čvrsto se zalaže za učinkovitu i pravičnu isporuku javnih usluga, na njihovu transparentnost i odgovornosti, uključujući i marginalizirane skupina ili pojedince. Te obveze odgovaraju načelima građanske odgovornosti, socijalne solidarnosti i nulte tolerancije na korupciju, zlostavljanje ili loše upravljanje – rekao je Milanović na početku govora.
Naglasio je da "za jačanje vladavine zakona trebamo uspješnu suradnju među državama, posebice u okviru Ujedinjenih naroda, od glavnih tijela UN-a, Vijeća sigurnosti do Generalne skupštine."
Premijer Milanović poručio je da Hrvatska ostaje u potpunosti posvećena načelima međunarodnog pravosuđa i rješavanje sporova mirnim sredstvima i u skladu s međunarodnim pravom.
>>Milanović u New Yorku ponovno u društvu s Obamom
– Mi visoko cijenimo doprinos međunarodnih sudova i tribunala u promicanju vladavine prava na međunarodnoj i nacionalnoj razini, a posebno važnu ulogu Međunarodnog suda pravde. Hrvatska će i dalje u potpunosti surađivati s Haaškim sudom i pažljivo pratiti presude i njihove praktične posljedice – naglasio je hrvatski premijer.
Pusić sa srbijanskim kolegom
Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić razgovarala je u New Yorku sa srbijanskim šefom diplomacije Ivanom Mrkićem.
– Na današnjem sastanku identificirali smo tri skupine tema za koje obje strane smatraju da su zanimljive i važne. Prva se skupina tako tiče tema zaostalih iz prošlosti, odnosno otvorenih pitanja koja postoje između dvije zemlje temeljem ratova iz devedesetih, Drugo je gospodarska suradnja u trenutku kada Hrvatska prvog srpnja 2013. godine uđe u Europsku uniju i istodobno izađe iz CEFTA-e, odnosno Srednjoeuropskog sporazuma o slobodnoj trgovini. I u Srbiji i u Hrvatskoj je u interesu što liberalniji režim i što lakša gospodarska suradnja. Treća se skupina tema tiče zajedničke europske budućnosti i potrebe preuzimanja odgovornosti za stabiliziranje regije, a tu postoji i mogućnost suradnje u prekograničnim projektima koji pridonose poboljšanju kvalitete života s obje strane granice – komentirala je Pusić nakon sastanka.
Ivan Mrkić je rekao da "postoje otvorena pitanja iz prošlosti, ali imamo i puno toga što nas čeka u budućnosti pa ćemo zbog toga redovito surađivati". Upitana je li bilo riječi o međusobnom povlačenju tužbi za genocid pred Međunarodnim sudom Pusić je odgovorila da se o tome danas nije razgovaralo. Srbijanski je ministar Ivan Mrkić rekao "da ima vremena za razgovor o tužbama".
– Gledat ćemo da interesi obiju država budu ravnopravno zastupljeni i onako kako to dolikuje problemu – dodao je Mrkić.
O la la, gospodin je preuzeo moj čarobni smijeh, pa neka je i treba se ovakvim smijati. . ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha,