LEX PERKOVIĆ

Milanović: Zašto Austrija ne bi Hrvatskoj dala da ima ista prava?

Foto: Petar Glebov/PIXSELL
Milanović: Zašto Austrija ne bi Hrvatskoj dala da ima ista prava?
23.08.2013.
u 14:09
Europska komisija - 
Hrvatskoj smo jasno ponovili da nema mogućnost promjene datuma.
Pogledaj originalni članak

Samo 10 sati prije isteka roka koji je Europska komisija dala Hrvatskoj da navede precizne korake kako će ukloniti sporne odredbe zakona koji se odnosi na Europski uhidbeni nalog (EUN), hrvatski je premijer Zoran Milanović iz Graza, u kojem se susreo s austrijskim kancelarom Wernerom Faymannom i slovenskom kolegicom Alenkom Bratušek, Komisiji izrekao povijesno “ne”. Barem za sada.

Ministar šalje pismo

Nova strategija u sporu s Bruxellesom ovoga se puta temelji (do sada se spominjala poplava uhidbenih naloga te zaštita branitelja) na različitim kriterijima koje Komisija ima prema novim članicama: dok se državama koje su bile članice u kolovozu 2002., kada je donesena odredba o EUN-u, dopustilo da odluče od kojeg će ga datuma primjenjivati, onima koje su se pridružile 2004., 2007. te 2013. nije. Takav stav te činjenicu da se samo dan prije pristupanja krši ugovor i mijenjaju zakoni u Komisiji nazivaju presedanom. No, za hrvatskog premijera on to nije. – Ne vidim problem zašto Austrija ne bi Hrvatskoj ili Sloveniji dozvolila da ima ista prava kao i ona. Vlada o tom pitanju neće razgovarati sljedećih tjedana, ministar pravosuđa poslat će pismo, a mi ćemo razgovarati s drugim državama da se EUN primjenjuje na sve jednako. Tražit ćemo da se o tome razgovara u Europskom vijeću. Hrvatska itekako poštuje EUN, ali on ima nelogičnosti – kazao je Milanović. Sljedeća prilika za lobiranje bit će u rujnu kada se dvojac Milanović – Bratušek u Veneciji sastaje s talijanskim premijerom Enricom Lettom. Hoće li i njemu morati objašnjavati u čemu je problem, vidjet će se, no Milanović inzistira da spor s Komisijom nije “tema razgovora u Europi te je tako i kancelar Faymann za njega doznao slučajno”. No, o EUN-u se u Europi ipak razgovara. Britanija je nezadovoljna nekim odredbama te ovih dana traži da se o tome razgovara, no zakon ne misli mijenjati.

Slovenija i Češka odustale

O nejednakom tretmanu “starih” i “novih” članica u Komisiji kažu: – Hrvatskim vlastima nekoliko smo puta jasno ponovili da nema mogućnost promjene datuma. Ta opcija nije postojala ni za jednu državu koja se pridružila nakon donošenja odredbe. Slično su željele Slovenija i Češka, no nakon naputka Komisije odustale su. EK se prema njima ponijela isto kao sada prema RH. I najvažnije: Hrvatska je u pregovorima preuzela obvezu prilagoditi zakonodavstvo s EUN-om i početi ga primjenjivati s datumom pristupanja. Za vrijeme pregovora nije zatraženo ni izuzeće ni prijelazno razdoblje za taj zakon – kažu te dodaju: – Nije u skladu ni s tekstom ni s duhom ugovora EU promijeniti nacionalni zakon nekoliko dana prije članstva i to tako da se odbaci ono na što se Hrvatska obvezala.

>> Stier: Vlada danas mora odlučiti – Perković ili Europa

>> Premijer Milanović sa slovenskom kolegicom prošetao Opatijom

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.