Šijitska militantna skupina u Iraku s pet je raketa pogodila naftna polja američke kompanije Halliburton u provinciji Basra u Iraku. Taj se napad dogodio samo dva dana nakon što je ta skupina u Iraku, koju podržava Iran, zaprijetila da će američke snage u toj zemlji biti tretirane kao okupacijska sila te kako neće samo oni biti meta već svi američki interesi u Iraku.
Prema izvorima iračkih sigurnosnih službi, objekti američke kompanije Halliburton, koji se nalaze na naftnim poljima u Iraku, pogođeni su s pet projektila, a jedna je raketa pala pored naftne bušotine 20, najveće po proizvodnji nafte. Isti izvor navodi kako je 11 raketa namijenjenih za lansiranje pronađeno u blizini mjesta ali su ih sigurnosne snage deaktivirale.
Halliburton je američka multinacionalna korporacija, jedna od najvećih na području istraživanja i eksploatacije nafte, koja posluje u preko 50 zemalja. Šijitske militantne skupine zaklele su se da će, kao u znak odmazde Amerikancima za likvidaciju zapovjednika brigade Al Quds, u iranskoj revolucionarnoj gardi, Qassema Soleimanija, te zapovjednika iračke milicije Abua Mahdija al-Muhandisa , boriti sve dok se američke snage ne povuku iz Iraka.
Napad na naftna postrojena došao je u vrijeme ponovnog rasta napetosti na relaciji SAD-a i Irana, unatoč tome što su obje zemlja pogođene pandemijom koronavirusa. Iranska revolucionarna garda rasporedila je na obalama Perzijskog zaljeva svoje napredne sustave protubrodske raketne obrane i višestruke raketne bacače na otoku Qeshm u Hormuškom tjesnacu.
Američki pak je predsjednik Donald Trump početkom ovog mjeseca kazao kako je njegova zemlja sigurna da Iran ili njegovi opunomoćenici pripremaju napade na američke snage i interese, te je Teheranu zaprijetio odgovorom na te navodne napade. Zbog učestalih napada na američke vojne baze od strane šijitske militantne skupine, SAD je bio prisiljen povući vojnike iz pete baze u utvrdu u bazi Ain Al-Assad u Anbaru. Američka vojska oko svojih je baza u Iraku rasporedila protuzračni raketni sistem Patriot.
Istodobno, politička situacija u Iraku dodatno se zakomplicirala nakon što su moćne proiranske šiitske milicije odlučile kako neće prihvatiti Adnana Al-Zurufija za novog premijera u zemlji, nazivajući ga “kandidatom američke obavještajne službe” te su pozvale zastupnike u parlamentu da povuku svoje povjerenje za njegovo imenovanje na čelo izvršne vlasti. Kao što je poznato, Iran se od početka protivio imenovanju Adnana Al-Zurufija za premijera.
Pogodili americka naftna postrojenja u Iraku! Otkud americka naftna postrojenja u Iraku?! Ja mislio da su Ameri dosli u Irak da donesu demokraciju?!