Da će i ekološke, a ne samo teme iz tzv. visoke politike, odlučivati o tome tko će na sljedećim izborima dosegnuti zvijezde, a tko proći kao bos po trnju, pokazuje i aktualna rasprava o nuklearnom otpadu iz NE Krško. HSP će tražiti da se zakonski zabrani i onemogući svaka varijanta koja bi uključivala uvoz radioaktivnog otpada iz nuklearki. Ne naravno samo,iz Krškog. Cijelu je priču, po tko zna koji put, pokrenula HSS-ova saborska zastupnica Marijana Petir, koja je zatražila da se iz programa prostornog uređenja Hrvatske briše Trgovska gora. No, njena je inicijativa magnetski privukla i zastupnike drugih stranaka koji su suglasni da opasan nuklearni otpad treba zaustaviti na granicama naše zemlje. To znači da se protive planovima gradnje bilo kakvog odlagališta toga otpada kod nas te se zalažu za izvoz toga opasnog smeća.
_ Hrvatska bi u tom slučaju bila jedina zemlja na svijetu koja nema nuklearku na svom teritoriju, a ima odlagalište nuklearnog otpada - upozorava HSP-ov saborski zastupnik Tonči Tadić.
Među ekološki prosvijećenim političarima sve se češće čuje ocjena da je sumnjivo planirati gradnju odlagališta koje bi bilo znatno veće nego količina nuklearnog otpada iz Krškog. To više što neki iz vlasti pokušavaju uvjeriti javnost kako postoji mogućnost da taj otpad ostane u Sloveniji.
_ Očito je da netko razmišlja o uvozu nuklearnog otpada u Hrvatsku kako bi se pokrili troškovi gradnje odlagalište, ali i zaradilo - tvrdi Tadić. Tadić iznosi računicu da bi samo zatvaranje nuklearke stajalo pola milijarde dolara. Još petsto tisuća dolara porezne bi obveznike stajala gradnja odlagališta i čuvanje radioaktivnog otpada. A čuvati bi, tvrdi se, trebalo 250-300 godina, koliko je potrebno da se "radioaktivnost smanji na razinu zračenja okoliša".
No, cijeli je ovaj problem pokrenuo i pitanje ostalog radioaktivnog otpada od radioaktivnih tekućih kemijskih supstanci u medicini do industrijskih radioaktivnih gama zraka.Poznato je da odlagalište opasnog otpada postoji, u Institutu "Ruđer Bošković". Tadić ističe da se u Hrvatskoj za 20 godina proizvede 50 prostornih metara takvog otpada te da tu količinu može prihvatiti poseban, dobro zaštićen bunker u Ruđeru.
Darko Đuretek