BOGATAŠI Najveće zarade i do 60 puta nadmašile prosječne plaće

Milijuni zidarima i prijevoznicima

Foto: import
Milijuni zidarima i prijevoznicima
21.09.2006.
u 21:22
Pogledaj originalni članak

Najbolje plaćen Hrvat zarađuje 60 puta više od prosječnog radnika, ali kako u menadžerskim plaćama grabimo velikim korakom naprijed, za koju godinu mogli bismo na domaćem terenu svjedočiti i o američkoj praksi gdje su najviše plaće 500 puta veće od prosječnih.

Nagli skok
Kad bi se istom brzinom povećavale radničke plaće, kao što u tranzicijskom razdoblju rastu one najviše u državi, nitko danas ne bi zarađivao manje od dest tisuća kuna na mjesec. Porezna je uprava registrirala da je najveća isplaćena plaća u državi bila 6,1 milijun kuna, a prije šest godina najveća je zarada bila više nego dvostruko manja 2,8 milijuna kuna.

Milijunska primanja obično se pripisuju menadžerima, a podaci o dohocima u 2005. godini pokazuju da 20 najbolje plaćenih u državi u godini zaradi 58 milijuna kuna.

S tom se svotom može pokriti godišnja plaća za oko tisuću radnika. Razlika je između hrvatske i strane prakse i u tome što se u nas objavljuju samo iznosi najviših primanja, ali ne i osobe koje ih zarađuju, što je u mnogim drugim zemljama redovita praksa. Dvadeset najbolje plaćenih Hrvata živi u Zagrebu, a u obrtnika i slobodnih zanimanja bogataši su i u drugim sredinama. Obrtnik, cestovni prijevoznik iz Siska zarađuje oko 2,9 milijuna kuna, slično kao i njegov sugrađanin vlasnik građevinskog obrta.

Da je graditeljstvo isplativ biznis vidi se po tome što je na popisu najbogatijih i nekoliko obrtnika iz biznisa s nekretninama i graditeljstvom, ali i mnogo prijevoznika.

Zašto plaćati više
Petar Sindičić, glavni tajnik HOK-a, komentira kako to što je među bogatašima mnogo obrtnika opovrgava predodžbu u javnosti da obrtnici rade na crno i ne prijavljuju dohodak. "Među 105 tisuća obrtnika sigurno ima i onih koji jako dobro posluju, a teže je onima koji se bave uslugama jer je kupovna moć građana niža", kaže Sindičić koji je izbjegao odgovoriti na pitanje zašto obrtnici koji ostvaruju milijunske promete i dohotke radije plaćaju visoke stope poreza na dohodak na spomenute zarade 45 posto umjesto da osnuju poduzeća i plaćaju 20 posto poreza na dobit.

Pogledajte na vecernji.hr