“Želim vas obavijestiti da sam donio odluku da dam ostavku na mjesto premijera. Ova odluka nije iznenadna, nije ishitrena, niti donijeta pod bilo čijim pritiskom kako neki zlonamjerno tvrde. Odlazim čiste savjesti i uzdignuta čela, zadovoljan onim što sam učinio,” rekao je sada već bivši crnogorski premijer Milo Đukanović, dosad najdugovječniji dužnosnik u izvršnoj vlasti Crne Gore, ali i na jugoistoku Europe. On je čak pet puta bio biran za premijera, a jednom i za predsjednika. Na vlasti je s jednim kraćim prekidom bio gotovo 20 godina.
Iako izlazi iz izvršne vlasti, zadržao je funkciju predsjednika Demokratske partije socijalista i to sljedeće dvije godine, što bi mu moglo omogućiti, tvrde neki analitičari, da ipak u popriličnoj mjeri i dalje kontrolira političku scenu u Crnoj Gori. Na konferenciji za novinare kazao je da ne odlazi iz Crne Gore i kako se kani baviti privatnim biznisom.
Iako sam Đukanović odbija insinuacije da je njegov odlazak s političke scene bio “vezana trgovina” s Europskom unijom koja je Crnoj Gori dala status kandidata za članstvo uz uvjet da se premijer, oko kojega se gomilaju optužbe za korupciju, pa čak i organizirani kriminal, makne s toga mjesta. Prošla su samo četiri dana otkako je Podgorica dobila status kandidata, pa svatko tko imalo logično razmišlja može zaključiti da Đukanovićev odlazak, slično kao i odlazak Ive Sanadera u Hrvatskoj, itekako ima veze s približavanjem Europskoj uniji. No na novinarsko pitanje hoće li na kraju završiti kao Sanader, on je odvratio da je “poistovjećivanje sa scenarijima u okruženju samo posljedica neprofesionalnosti ljudi koji rade u nekim medijima u Crnoj Gori i njihove patološke opsjednutosti njime”.
“Želim im da ih to što prije prođe. Čitam ta trućanja”, odgovorio je Đukanović koji je kao jedan od glavnih razloga za odlazak s izvršne funkcije naveo da je zasićen politikom.
Crnogorski analitičari kažu da je Đukanović predugo bio na političkoj sceni, što ju je učinilo statičnom i okoštalom, pa se sada otvaraju mogućnosti da se politika dinamizira, da se pojave neka nova lica i da započne ozbiljna borba protiv političke i svake druge korupcije, ali i jačanje demokracije, kako samog DSS-a, tako i kompletne političke scene. Zajedno s Đukanovićem odlazi i njegov potpredsjednik vlade za politički sustav Svetozar Marović, koji je također kazao da će stranci ostati na raspolaganju, osobito u formiranju politike približavanja EU.
što će đukanović je nebitno. živimo u demokraciji. crna gora je tu, neovisna, sa svojim pravopisom i statusom kandidata za članstvo u EU, pozivnicom za Nato članstvo. svijet ide dalje baš kao i RH.