Čelnici pobjedničkih stranaka u hrvatskom i srpskom biračkom tijelu, Dragan Čović i Milorad Dodik održali su dva tjedna nakon izbora u BiH, prvi neformalni sastanak i pozvali na što žurnije formiranje programske koalicije koja će “posvećeno raditi na provedbi reformi na putu ka EU, imati jasan i usuglašen pristup u rješavanju problema izmjena Izbornog zakona”.
Time je potvrđeno savezništvo HDZ-a BiH i SNSD-a, stranaka koje su i do sada imale najveću potporu hrvatskih, odnosno srpskih birača. Očekuje se da te dvije stranke čine okosnicu i buduće državne vlasti. Iako Čović zbog “slučaja Komšić” izlazi iz Predsjedništva BiH, a Dodik ulazi u tu instituciju, sva ostala tijela vlasti na državnoj razini skoro je nemoguće uspostaviti bez ovih stranaka.
Težak i spor proces
Pitanje je tko će im se i kako pridružiti s bošnjačke političke scene koja je prilično rasjepkana nakon ovih izbora. Uz SDA i SDP, kao stranke s najvećim brojem mandata, u državni parlament ulazi još šest probošnjačkih stranaka. Dok SDA šuti, druge bošnjačke stranke su uglavnom fokusirane na sastavljanje koalicija na županijskoj razini, jer je, kažu, za uspostavu federalne i državne vlasti rano. Osim što čekaju kako će se riješiti pitanje popune federalnog doma naroda, ključne institucije za uspostavu vlasti u Federaciji BiH, ljevičarske bošnjačke stranke pokušavaju iskoristiti ovo vrijeme kako bi međusobno poljuljane odnose popravili stvaranjem županijskih koalicija bez SDA.
Šaroliko je to društvo u kojem ne nedostaje sujeta i međusobnih antagonizama, a dodatna prepreka njihovom dogovoru je i činjenica da bez SDA mogu formirati vlast samo ako se ujedine s nekolicinom novih stranaka koje su osnovali nezadovoljnici iz SDA.
Proces uspostave vlasti očito će ići teško i sporo, poglavito ako se zna da bi bošnjačku ljevicu i desnicu mogla ujediniti samo matematika po kojoj bi HDZ izbacili iz federalne vlasti. Takav scenarij već je viđen prije osam godina kada su "ljuti protivnici" SDA i SDP stvorili koaliciju s dvije marginalne hrvatske stranke.
Slaganje kockica
Pojedini analitičari u Sarajevu tvrde kako je to i ovaj put moguće ako se "poslože kockice" u Domu naroda. Drugim riječima, ako pod pritiskom iz Sarajeva Središnje izborno povjerenstvo BiH propiše formulu za izbor izaslanika u Dom naroda koja će bošnjačkim strankama omogućiti da izaberu trećinu hrvatskih izaslanika u tom tijelu. Tada bi im bio otvoren put da, nakon Predsjedništva BiH, izigraju izbornu volju Hrvata i u federalnoj, a možda i u državnoj izvršnoj vlasti.
>> Pogledajte što je Željko Komšić govorio o Hrvatima 2006. godine
I neka su. Bolje Dodik nego talibani.