BILO JE I PRIVOĐENJA

Glasni prosvjedi na komemoraciji za ubijene Srbe u Glini

Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
Glasni prosvjedi na komemoraciji za ubijene Srbe u Glini
30.07.2017.
u 21:35
Po završetku skupa, policajci su dvojicu najglasnijih i najupornijih evidentirali zbog remećenja javnog reda i mira.
Pogledaj originalni članak

Uz neprestane glasne prosvjede, upadice i pjesmu skupine od desetak branitelja, u Glini je u nedjelju navečer održana komemoracija za oko 1200 ubijenih Srba, koje je ustaški režim likvidirao potkraj srpnja i početkom kolovoza 1941. na širemu glinskom području.

Komemoracija u povodu 76. obljetnice tog događaja, u organizaciji Srpskog narodnog vijeća, uz stotinjak nazočnih, održana je ispred Hrvatskog doma, na mjestu bivše crkve Presvete Bogorodice, gdje je 29. srpnja 1941. godine okupljeno i ubijeno nekoliko stotina Srba.

"Ljudi su ovdje pozvani i došli na pokrst, ali im to nije spasilo živote. Tu je počinjen sramotni i svirepi zločin i trebat će stoljeća da se ta ljaga ispere. Nažalost, unatoč Ustava i zakona, nije nam omogućeno da se žrtava sjetimo u miru. Ako će se stvari nastaviti ovako, a znamo tko stoji iza ovih prosvjeda, dijalog katolika i pravoslavaca na poticaj pape Franje, bit će kompromitiran pod znakom pitanja. O ovoj provokaciji obavijestit ću sve mjerodavne", rekao je, često prekidan i revoltiran, predsjednik SNV-a Milorad Pupovac, koji je nakon komemoracije i polaganja crvenih ruža na mjestu nekadašnje kosturnice, novinarima uskratio izjavu.

Na komemoraciji je sudjelovao i predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer, koji je nakon skupa rekao kako ovo nije ni mjesto ni način da se ometa bilo kakva komemoracija. "Ja sam ovdje došao u ime nacionalnih manjina u RH da iskažemo pijetet žrtvama, kao i drugim žrtvama svih zločina. Nažalost neki još moraju shvatiti da mi moramo komemorirati zbog prošlosti, za sve one koji su nastradali, a za to ne snose nikakvu krivicu", rekao je Tolnauer.

Čelnica "Dokumente" Vesna Teršelič je napomenula kako se objektu, koji je nekad čuvao sjećanje na pokolj u glinskoj crkvi, mora vratiti ime Spomen dom. Izrazila je uvjerenje kako će se to sigurno dogoditi, ali u toj je akciji nužno ići postupno, korak po korak.

Skupina hrvatskih branitelja s transparentom "Komunistički zločini nisu antifašizam" i hrvatskom zastavom, najprije su pokušali neposredno uz mjesto komemoracije ometati skup, nakon čega su ih pripadnici policije udaljili desetak metara.

Po završetku skupa, policajci su dvojicu najglasnijih i najupornijih evidentirali zbog remećenja javnog reda i mira.  

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 177

DU
Deleted user
22:08 30.07.2017.

Branitelje se privodi radi ometanja javnog reda, a ovim antihrvatskim elementima se dozvoljava provociranje hrvatskog naroda.I to bi trebala biti država za koju su ginuli najbolji hrvatski sinovi? Sramota.

DU
Deleted user
21:57 30.07.2017.

Laž je u samom biću srbina

MO
mobitel20
22:08 30.07.2017.

Opa bato, sad ih je vec "hiljadu i dvesta" !? Za par godina ce bit "dvanaest hiljada", i tako to ide...progresivni velikosrpski mitomani...Kada bi Hrvati obiljezavali svako stradanje zivot bi nam se pretvorio u komemoracije. To ta nakupina mrtvih dusa i zeli postici. Laz doista jest u bicu velikosrbina i jugonacionaliste kako je to lijepo zapisao njihov "Otac" Dobrica Cosic.