Europskim povjerenicima, članovima Komisije, često se prigovara da nemaju izborni legitimitet, a Neven Mimica obrazložio je svoje pojavljivanje na listi Kukuriku koalicije upravo tezom da, iako nema namjeru postati zastupnik u Europskom parlamentu, želi dati što veći demokratski legitimitet dužnosti povjerenika koju, uz podršku Vlade, planira nastaviti obnašati i sljedećih pet godina. No na izborima je dobio samo 22.450 preferencijskih glasova, daleko manje od ijednog drugog europskog povjerenika koji se odlučio kandidirati ili, prevedeno u eure, približno onoliko koliko iznosi njegova mjesečna plaća.
Mimica je želio natrag u Komisiju donijeti izborni legitimitet, no jučer se vratio s najmanjim demokratskim legitimitetom od svih povjerenika koji su testirali koliku podršku uživaju među svojim biračima. Čak je i Slovak Maroš Šefčovič, u zemlji u kojoj je na europskim izborima glasovalo samo 13 posto birača, osvojio dvostruko više preferencijskih glasova od Mimice. Za Šefčoviča je glasalo 66.966 Slovaka, a on je od početka imao istu namjeru kao i Mimica: bio je nositelj liste svoje stranke na europskim izborima, no bez namjere da ide u Europski parlament, već s namjerom da i u novom sazivu Europske komisije bude jedan od povjerenika.
I Viviane Reding u malom Luksemburgu, zemlji od pola milijuna stanovnika, osvojila je puno više preferencijskih glasova (126.888) nego Mimica u Hrvatskoj. Donedavni europski povjerenik za monetarne poslove Olli Rehn osvojio je u Finskoj 70.333 preferencijska glasa. On se ne vraća u Komisiju, već će biti europarlamentarac sljedećih pet godina, kao što će najvjerojatnije biti slučaj i s Viviane Reding. Od ostalih europskih povjerenika koji su se natjecali na izborima Poljak Janusz Lewandowski osvojio je 107.075, Talijan Antonio Tajani 109.720, a Belgijac Karel De Gucht 83.811 preferencijskih glasova.
I kaj sad? Da li je ovaj članak zahtjev za smjenom Mimice sa njegovog položaja u EU? Ili je možda samo želja za senzacijom koju je otkrio pisac članka?