'TREBA OSTATI RAZUMAN'

Šprlje: Nije riječ o optužnicama, nego o kaznenim prijavama

Foto: Anto Magzan/Pixsell
Ante Šprlje
Foto: Anto Magzan/Pixsell
Ante Šprlje
Foto: Anto Magzan/Pixsell
Ante Šprlje
11.11.2016.
u 20:59
"Tempiranje takvih članaka u medijima je vrlo precizno i točno znamo kada se javljaju ovakve situacije kojima je cilj uznemiriti javnost i politiku, dati određene smjerove djelovanja i toga smo svjesni, ali u ovakvim situacijama treba ostati razuman", rekao je Šprlje
Pogledaj originalni članak

Ministar pravosuđa Ante Šprlje izjavio je danas da protiv 16 hrvatskih generala Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske nije podnijelo optužnice nego kaznene prijave u razdoblju od 1996. do 2000. 

Ministar Šprlje je za Dnevnik Hrvatske radiotelevizije u petak odgovorio na nekoliko novinarskih pitanja u vezi kaznenih prijava protiv hrvatskih generala u Orašju, među kojima i na pitanje je li, kako to posljednjih dana navode neki mediji, riječ o specijalnome ratu protiv Hrvata u Republici Bosni i Hercegovini (BiH), odnosno protiv hrvatske Vlade ili o nekome novom globalnom preslagivanju u regiji.

Šprlje: U ovakvim situacijama treba ostati razuman

"Tempiranje takvih članaka u medijima je vrlo precizno i točno znamo kada se javljaju ovakve situacije kojima je cilj uznemiriti javnost i politiku, dati određene smjerove djelovanja i toga smo svjesni, ali u ovakvim situacijama treba ostati razuman", rekao je Šprlje.

Jedno od pitanja upućenih ministru bilo je i kako se čini da se zaboravljaju akcije koje se spominju u javnosti - "Južni potez" i "Maestral" u kojima su oslobođeni dijelovi BiH, odnosno da se zaboravlja da je riječ o legalnim akcijama na temelju Splitskoga sporazuma Tuđman-Izetbegović, postignutoga uz posredovanje SAD-a.

Šprlje je podsjetio kako je riječ o nizu legalnih operacija vrlo jasna karaktera - operacija oslobađanja i stvaranja mira u BiH. Ministar smatra kako je u tim akcijama bilo pojedinačnih zločina, ali se za njih ne može teretiti cijeli zapovjedni vrh jer, ustvrdio je, nikada nisu postojale nikakve zapovijedi da se počine bilo kakvi ratni zločin bilo protiv zarobljenika, civilnoga stanovništva ili imovine građana.

Novinarsko pitanje bilo je i što sada može poduzeti hrvatsko pravosuđe, jer se stječe dojam da je veliki pritisak na Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Vladu i hrvatsko pravosuđe jer su oči javnosti uprte upravo u ono što će učiniti Ministarstvo pravosuđa.

"Mi smo kao Vlada poduzeli niz koraka. Među ostalim, formirali smo povjerenstvo koje će koordinirati rad svih institucija u Republici Hrvatskoj kako bismo mogli djelovati u vezi s eventualnim istragama ili optužnicama", odgovorio je Šprlje, te dodao je da će spomenuto povjerenstvo biti operativno tijelo.

"Poštujemo progon počinitelja kaznenih djela, ali nećemo dopustiti nikakve političke kvalifikacije ili da se bilo kakva druga kvazipolitička djelovanja prelamaju preko leđa hrvatskih građana", ustvrdio je ministar pravosuđa.

Na pitanje bi li ministru obrane Damiru Krstičeviću preporučio da putuje u BiH, Šprlje je odgovorio da Ministarstvo pravosuđa nema informacija da bi ministar Krstičević bio na bilo koji način ugrožen u BiH.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MA
Marko1337
14:43 12.11.2016.

šprlje bitango, jesu li ova desetorica u pritvoru zbog kaznenih prijava ?

OB
ObrenM
16:20 12.11.2016.

Budu li se "okrivljeni"uzdali u Sprljine rijeci doci ce u brzo uznistvo.Lijepa utjeha bi im bila -nismo znali.