Sukob interesa

Ministar Čobanković nije smio uzeti europski novac za farmu

Foto: Krunoslav Petrić/Pixsell
Ministar Čobanković nije smio uzeti europski novac za farmu
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Stojan de Prato
16.05.2011.
u 07:50
Dok su na vlasti, političari se ne smiju baviti privatnim poslovima, kaže Waite, glasnogovornik europskoga povjerenika za poljoprivredu i seoski razvitak.
Pogledaj originalni članak

– Mnogi su europski političari poljoprivrednici i imaju pravo na poticaje iz europskih fondova u skladu sa zajedničkom poljoprivrednom politikom (CAP) Europske unije. Međutim, nemaju pravo koristiti se svojim službenim položajem za privatnu korist – rekao nam je to Roger Waite, glasnogovornik europskoga povjerenika za poljoprivredu i seoski razvitak Daciana Ciolosa.

Moraju otići s dužnosti

On se, na Večernjakov zahtjev, osvrnuo na udeseterostručenje obiteljskoga poljoprivrednoga posjeda Petra Čobankovića tijekom njegovih ministarskih mandata te na pola milijuna eura poticaja koje je u proteklih sedam godina za to imanje dobio.

Čobanković, upozorio je Waite, nije mogao koristiti novac iz pretpristupnih europskih fondova da proširi farmu nego samo da je uskladi s europskim standardima.

K tome, političari na izvršnim dužnostima ne smiju se u vrijeme dok ih obnašaju baviti nikakvim privatnim poslovima. Kodeks ponašanja za članove povjereničkoga kolegija Europske komisije zabranjuje im, dapače, obavljanje ikakva drugoga posla, čak i onoga koji im ne donosi prihod. A ako se posumnja u da su se našli u sukobu interesa, dok se to ne razjasni, njihove zadaće preuzima drugi član kolegija. Dapače, do godinu i pol nakon prestanka povjereničke dužnosti za svaki novi posao moraju tražiti dopuštenje EK-ova etičkoga povjerenstva.

Sadašnji povjerenik Rumunj Ciolos nije poljoprivrednik, no njegova prethodnica Dankinja Mariann Fischer Boel bila je u trenutku stupanja na dužnost zajedno sa suprugom vlasnica farme od 204 hektara, za koju je ubirala oko 60.000 eura poticaja godišnje. Sva je vlasnička i upravljačka prava morala prebaciti na supruga, a kako bi se izbjegla svaka sumnja u sukob interesa, on je tijekom njezina mandata morao odustati od širenja farme, pa i od namjere da kupi novu farmu u Rusiji.

Za razliku od Danaca, Bugari nisu toliko skloni etičkim načelima. EK-ova služba za borbu protiv prijevara (OLAF) stoga istražuje slučaj Galine Dimitrove Peičeve-Miteve, kćeri bivšega bugarskoga zamjenika ministra poljoprivrede zaduženoga za raspodjelu europskoga novca Dimitra Peičeva. Ona je u 2009., dok joj je otac još bio na toj dužnosti, pokupila 700.000 eura poticaja i tako postala najveća bugarska dobitnica iz europskih fondova.

Britanska dinastija vodeća


Jedan od najvećih dobitnika CAP-a britanska je kraljevska obitelj. Trenutačno se ne može vidjeti koliko su poticaja lani dobili jer Britanci upravo obnavljaju mrežnu stranicu s tim podacima kako bi je uskladili s presudom Europskoga suda prema kojoj su dosadašnji propisi o objavi previše zadirali u privatnost korisnika. No, u tome se ne vidi ništa sporno jer britanska dinastija, koja je jedan od najvećih europskih zemljoposjednika, nema izvršne ovlasti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 156

OB
-obrisani-
11:26 16.05.2011.

11:20h Blizard znanje-imanje -HDZ (O) ZNA zato im se i žuri utrpati Hrvatsku i Hrvate u EU...inače svi njihovi vinogradi ,maslenici,plantaže mandarina propadaju bez fondova koje si mogu priskrbiti.Šteta što EU nema HDZ.

KO
koza2
09:17 16.05.2011.

\"Ministar Čobanković nije smio uzeti europski novac za farmu..\" Nisu smjeli uzeti ni hrvatski novac....

OB
-obrisani-
08:40 16.05.2011.

. ..a tko ste vi..odbjegli..??...veeliki domoljubi..?? .