Uoči sjednice Vlade ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić rekao je novinarima kako mu je teško govoriti o tom slučaju jer je osobno poznavao žrtvu i počinitelja, budući da je bio gradonačelnik Novske.
Kaže kako je Ministarstvo utvrdilo da nije bilo evidentiranih prijavljenih nasilja u obitelji u sustavu socijalne skrbi od 2000. godine, kad je počinitelj imao brakorazvodnu parnicu s prijašnjom suprugom.
Ministarstvo kontinuirano provodi medijske kampanje s glavnim porukom ''ovo je sudbina koju ne biste željeli vlastitoj kćeri“ i jača vlastite kapacitete osposobljavajući djelatnike i stručne suradnike u sustavu socijalne skrbi, navodi Piletić.
Najavio je da će nastaviti provoditi aktivnosti s udrugama civilnog društva i drugima koju su zainteresirani da ta tema "ne bude aktualna samo kada se dogodi tragičan trenutak, nego da svi koji imaju saznanja o nasilju to prijave nadležnim službama".
Piletić je rekao da su za ranije ubojstvo, koje je napravio počinitelj, svi u Novskoj znali, ali zabrana pristupa počinitelja, mjera koju je donijela policija, nije bila evidentirana u sustavu socijalne skrbi.
Na pitanje je li zabrana pristupa dovoljna mjera odgovorio je da očito nije kada se dogodi ubojstvo, ali ta mjera u većini slučajeva funkcionira pa je dobrodošla. Je li ona dovoljna u ovom trenutku ne mogu Vam odgovoriti, kazao je.
Piletić napominje da otprije dvije godine postoji očevidnik kao zajednička platforma Ministarstva pravosuđa i Ministarstva socijalne skrbi, u kojem se evidentiraju sve mjere protiv određenih osoba, ali je presuda za ubojstvo od prije 25 godina „arhivirana na nekom sudu i nije dostupna toj platformi“.
Nije želio komentirati stav voditelja dječje ustanove, koja je primila osuđenog pedofila s obrazloženjem da mu je time dao priliku da se popravi. ''Ne mogu to komentirati. Predložene su izmjene Zakona o radu da se evidentiraju prekršitelji kako ne bi mogli raditi u ustanovama s djecom'', kaže Piletić.
Video: Majka veganka osuđena na doživotni zatvor