Ništa od poreza na nekretnine

Ministar Marić najavio porezno rasterećenje. Objasnio što to znači

Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zdravko Marić i Andrej Plenković
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
Osijek: Zdravko Marić održao predavanje na Ekonomskom fakultetu
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zdravko Marić
20.06.2019.
u 07:49
Ministar je najavio četvrti krug poreznih rasterećenja u skladu s fiskalnim kapacitetima, napomenuvši, međutim, kako je njihova odgovornost, uz porezni dio gledati ukupni proračun
Pogledaj originalni članak

Ministar financija Zdravko Marić najavio je u srijedu da će kroz nekoliko dana ponovno zasjesti radna skupina, osnovana 2016., kako bi razmijenili mišljenja, te da će tijekom ljetne stanke krenuti u javnu raspravu i prezentirati nove mjere kojima namjeravaju dodatno rasteretiti gospodarstvo.

Upitan hoće li krenuti u rasterećenje gospodarstva i povećanje plaća, Marić je odgovorio potvrdno, dodavši da rezultati rada za protekle tri godine govore da su uravnotežili proračun, smanjili javni dug i kamate, ostvarili suficit, popravili kreditni rejting pri čemu cijelo vrijeme smanjuju poreze.

„Mi tri godine za redom, ne pričamo, nego činimo porezno rasterećenje i smanjenja poreza tako da je logično da građani i poduzetnici očekuju da se tim smjerom treba i mora nastaviti dalje”, rekao je Marić, gostujući u RTL-ovoj emisiji Direkt.

Ministar je najavio četvrti krug poreznih rasterećenja u skladu s fiskalnim kapacitetima, napomenuvši, međutim, kako je njihova odgovornost, uz porezni dio gledati ukupni proračun.

No, ustvrdio je kako se dosad pokazalo da je svako porazno rasterećenje donijelo blagodat građanima, poduzetnicima, te samom proračunu. Kad je riječ o povećanju dohotka građana, ministar je rekao da će učiniti sve.

"Što se tiče rasterećenja oporezivanja rada kao i od rasterećenja dobiti mislim da tu imamo pozitivne efekte", rekao je Marić, napominjući da uvijek gledaju cjeloviti porezni sustav.

Za prijedlog oporbenog SDP-a da se neoporezivi dio poreza na dohodak poveća s 3800 na 5000 kuna, Marić je rekao da je u mandatu te iste SDP-ove Vlade neto plaća porasla za oko 230 kuna, a u prošle tri godine za više od 700 kuna.

Komentirajući zahtjev sindikata učitelja za 600 kuna bruto većim plaćama uz prijetnju štrajkom, ministar je rekao da, uz dužno poštovanje prema učiteljima i profesorima ne može zanemariti ostale državne i javne službenike, od carinika do kulturnjaka. Založio se pritom za horizontalni pristup i osnovicu jednaku za sve pri čemu će koeficijent definirati složenost poslova.

Za porez na nekretnine rekao je da neće biti uveden iduće godine . "Svi dobro znamo kako je prošao prošli pokušaj. Sukladno tome mogu odgovoriti - ne", kazao je ministar.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

Avatar lip_ko_nadan
lip_ko_nadan
08:52 20.06.2019.

Kad se sjetim da je jedan Rohatynski koji je prodao u bescijenje hrvatsko zlato, pumpao vrijednost kune i uništio hrvatske izvoznike, dozvoljavao bankarima da rade što hoće sa jadnim stanovništvom dobio nagradu za najboljeg guvernera ?? Za njega je Marić nobelovac !

DU
Deleted user
09:08 20.06.2019.

Hura! Slijedi povećanje prosječne plaće za za 17,49 kuna. Kamo ćemo s tolikim nocem?

Avatar VrliNoviSvijet
VrliNoviSvijet
09:10 20.06.2019.

Rade i smišljaju sve nešto drugo od obećanog smanjenja PDV-a sa 25 na 24%. Tek toliko da nam pokažu koliko drže do naroda i svojih obećanja.