inovativni model

Ministar Primorac otkrio: Razmišlja se o sudjelovanju građana u novim zaduženjima države

Foto: Tomislav Miletic/Goran Stanzl/PIXSELL
Marko Primorac
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Hrvatske kune
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Prosječna cijena novogradnje u Zagrebu je 14.672 kune, 4.7% više nego 2020.
28.09.2022.
u 09:31
Radi se o modelu koji nije povijesno nov, ali se dugo nije koristio u Hrvatskoj, pa razmatramo jel bi bilo dobro nešto takvo ponovno koristiti, rekao je ministar u emisiji A sada Vlada.
Pogledaj originalni članak

U emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada" gostovao je ministar financija Marko Primorac. Otkrio je da razmišljaju o jednom inovativnom modelu financiranja države.

- Radi se o modelu koji nije povijesno nov, ali se dugo nije koristio u Hrvatskoj, pa razmatramo jel bi bilo dobro nešto takvo ponovno koristiti. Razmišljamo o omogućavanju intenzivnije participacije građana u izdavanju nekih obveznica potencijalnim novim zaduženjima zbog činjenice što je likvidnost bankovnog sustava prilično velika, razina depozita značajna, a kamatne stope na depozite su niske. Ako se dogodi da na vanjskim tržištima, gdje bi se mi trebali zaduživati,  kamatne stope budu 5, 6 ili više posto, a s druge strane građani plaćanju 0 posto na depozite u bankama, tu smo mogućnost da građanima omogućimo da participiraju na tom tržištu – rekao je ministar Primorac, dodavši kako misli da bi to bilo dobro.

Osvrnuo se i na mjere Vlade za pomoć građanima i gospodarstvenicima kako bi preživjeli ovu krizu. 

- Mjere su sveobuhvatne. Odmah na početku mandata suočio sam se s velikim izazovom, a to je da osmislimo paket mjera koji će biti kvalitetan i koji će u ovoj situaciji odgovoriti na izazove. Suočavamo se s visokom inflacijom te prijetnjama usporavanja gospodarskog rasta. Mjere fiskalne politike bile su manje učinkovite, a mjere monetarne politike pokazale su se kao rješenje koje bi dugoročno imalo najviše smisla. Mi smo s ovim paketom mjera targetirali određene skupine ljudi - umirovljenike, socijalno ugrožene, one koji primaju dječji doplatak, osobe koje su dugoročno nezaposlene..., a pomogli smo i sektoru poduzeća u ograničavanju cijene energije da prođu kroz krizu što bezbolnije, rekao je. 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

DU
Deleted user
09:48 28.09.2022.

Ja sam za to da država stavi hipoteku na svu moju imovinu i da budem doživotni jamac državi, a da novce koji se dobiju od kredita podijelimo preko stranačke središnjice! Vi kradite a mi ćemo platiti! Idemo dalje!

ZV
zvezdomor
09:41 28.09.2022.

Dam vam ono preko dva

Avatar nekakav
nekakav
13:30 28.09.2022.

sve moćne države su 'dužne' uglavnom svojima. američki javni dug, 2/3, drže domaći. japanci još više. zato morate imati jake domaće banke, i onda je dug doma, s njim kuburite, a tu trećinu nekak servisirate. sve dok smo skupa, držimo se.