upozorenje i savjeti

Ministarstvo: Izbjegavajte izlazak po ekstremnoj hladnoći

Foto: Ivana Ivanović/PIXSELL
snijeg, split
Foto: Reuters/PIXSELL
snijeg, zima (1)
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Snijeg (1)
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Snijeg (1)
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Snijeg (1)
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Snijeg (1)
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Snijeg (1)
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Snijeg (1)
03.02.2012.
u 17:43
U slučaju pothlađivanja utopljavati se postupno zamatanjem u deku uz izvor topline te konzumiranjem toplih napitaka, najbolje nezaslađenog čaja – savjetuje ministar
Pogledaj originalni članak

Zbog ekstremno niskih temperatura i snijega koji pada u većini zemlje, ministar zdravlja Rajko Ostojić preko stranice ministarstva savjetovao je građanima kako da se zaštite od hladnoće.

Ministar, naime, preporučuje da svi prate vremensku prognozu, kao i upozorenja vezana uz ekstremno niske temperature i nepovoljne vremenske prilike. Ističe kako su za pothlađivanje posebno opasne situacije kada je uz niske temperature prisutan vjetar i ako pada snijeg.

– Na ekstremne vremenske prilike posebno su osjetljivi mala djeca i stariji ljudi. Izuzetno je važna nepropusna, topla i komotna obuća – upozorava ministar Rajko Ostojić.

Nadalje, izlaske po ekstremnoj hladnoći treba izbjegavati, međutim onima koji moraju izaći preporučuje se topla odjeća koja treba biti slojevita, ali ne preuska, vanjski sloj trebao bi biti nepropustan na vjetar i vlagu, po mogućnosti od vune, polipropilena i svile koja zadržava više topline u unutarnjim slojevima od pamuka. Potrebno je  zaštititi glavu kapom, ruke rukavicama te vrat, lice i usta prekriti šalom. Srčanim bolesnicima kao i onima oboljelim od respiratornih bolesti savjetuje da izbjegavaju niske temperature, posebice u ranojutarnjim i noćnim satima.

– Ne ignorirajte osjećaj hladnoće kao ni drhtavicu koji nas upozoravaju da se trebamo utopliti ili prekinuti boravak na hladnoći. U slučaju pothlađivanja utopljavati se postupno zamatanjem u deku uz izvor topline te konzumiranjem toplih napitaka, najbolje nezaslađenog čaja. U slučaju jačeg pothlađivanja, odnosno  pojave simptoma poput trnjenja, gubitka osjeta, uz izrazito blijedu, a pri utopljenju crvenu kožu okrajina, potrebno je potražiti pomoć svog izabranog liječnika obiteljske medicine – savjetuje ministar.

Dodaje kako se trebaju uzimati dovoljne količine toplih napitaka, čak i ako ne osjećate žeđ, a alkohol i prevelike količine kofeina treba izbjegavati jer izazivaju širenje krvnih žila i daljnji gubitak tjelesne topline. U slučaju ledene kiše, smrzavanja ili snijega potrebno je izbjegavati izlazak, osobito starije osobe, zbog povećane mogućnosti ozljeđivanja, odnosno padova i lomova.

Osim ministra, apelirala je i Državna uprava za zaštitu i spašavanje koja savjetuje da se zbog izuzetno loših uvjeta na cesti zbog snijega i visokih snježnih nanosa ne izlazi iz kuće ako to nije potrebno sve dok se uvjeti na javnim površinama ne normaliziraju.

– Svima koji nemaju izrazitu potrebu preporučujemo da se ne upućuju na put, posebno ako nemaju odgovarajuću zimsku opremu – ističu iz DUZS-a.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

TO
Toni50
18:24 03.02.2012.

Ministarstvo: Izbjegavajte izlazak po ekstremnoj hladnoći, iako nas mafija sa zapada stalno plaši sa tim kako se zemlja grije i grije te če se ve otopiti i nas potopiti kao muhe ... Na toj prijevari su do sada naparavili ogromnu štetu mnogima a drugima super zaradu ali takva je politička igra jedni se bigate a drugi skupljaju od naroda cijede ga kao spužvu da vrate kamate o dugu nisu nikada ni pomislili da se i to sranje mora vratiti ....

SA
sargu123
18:44 03.02.2012.

@ Gost Još se nisi pomirio s gubitkom vlasti tvog najdražeg Hadezeja ? Uskoro ga neće ni biti ! Ugodno ti grudanje !

GO
Gost
18:21 03.02.2012.

s obzirom da uputa ne dolazi iz ministarstva zdravstva već srpske podružnice ministarstva zdravlja, niš im ne vjerujem i iz ovih stopa idem se van grudat