- Ministre Karamarko, sprečava li netko da se istraga o napadu na Dušana Miljuša privede kraju – zapitao se danas, dvije godine nakon brutalnog napada na Miljuša, uz njega samog i predsjednik Hrvatskoga novinarskog društva Zdenko Duka.
Na konferenciji za novinare koju je organizirao HND pod nazivom “Ne dopustimo im da padne u zaborav” Miljuš je komentirao kako, iako je prošlo 730 dana od kada je napadnut, i dalje vjeruje da će se otkriti tko su napadači, a što je još važnije, i sam naručitelj napada.
– Živimo u situaciji u kojoj je mafija jača od države. Ne želim vjerovati da 3200 krimpolicajaca na koje se godišnje troši 100 milijuna kuna nije dovoljno da se otkriju ljudi koji su krivi za napad – kazao je i dodao kako bi razrješenje njegova slučaja i osuđujuća presuda napadačima i naručitelju bila dovoljna poruka organiziranom kriminalu da nije uspješniji od državnog aparata. S njim se složila i Ana Raić Knežević, predsjednica Zbora sudskih izvjestitelja.
– Ovo nije način na koji se razračunava s pisanjem novinara. Ako netko nije zadovoljan novinskim napisima, neka iskoristi legalne metode – zaključila je Raić Knežević.
Trenutačno se u Hrvatskoj, uz Miljuša, pod policijskom zaštitom nalazi jedna redakcija i troje novinara, a Duka je naglasio kako Vlada konstantno tvrdi da je bitka protiv korupcije glavna društvena zadaća pa uime HND-a moli da novinari koji istražuju kriminal i korupciju u Hrvatskoj posebno zaštite.
Otvoreno pismo koje će HND poslati ministru Karamarku, uz Duku kao predsjednika, supotpisali su i Arne Koenig, predsjednik Europske federacije novinara, Jean-Francois Julliard, glavni tajnik Reportera bez granica, i Oliver Vujović, glavni tajnik Medijske organizacije za jugoistočnu Europu.
Jedno je pisati za novine... Kao što reče jedan znani urednik i novinar, a sada veleposlanik kao odg. na pitanje zašto tako dosadno i opširno piše - a kako bih inače preživio!? Drugo je biti drčan i pisati za lovu o mafioso tipovima, docirati im i navoditi policiju na njih te se miješati u njihove hijerarhijske odnose (jer je jedan pok. urednik radio baš to, nije mu bilo dosta što je raskrinkavao njihove mafijaške goleme poslove nego je još radio i rang liste). Znači to je ta razlika između novinarstva i guranja nosa u mafijaške strukture... A ovi posljednji slabo obadavaju zakon, ako uopće i riješe to onako kako to oni inače rade, puf po nosu ili iz pljuce. I onda taj i takav novinar ište od države da ga štiti i tužaka državu sudu u Strasbourgu i čudom se ne može načuditi što je netko njega, onakvo nevinašce, išao gađati ili opalio po tintari. Kud se turaš!?