Hrvatski sabor jutros se minutom šutnje prisjetio tragedije u Srebrenici, u kojoj su pripadnici vojske Republike Srpske ubili više od osam tisuća muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti.
- Sutra 11.srpnja u Srebrenici se obilježava 20.godišnjica najtežeg zločina na tlu Europe od Drugog svjetskog rata. Genocid koji su nad Bošnjacima počinili pripadnici velikosrpskih snaga, strahovita ratna razaranja, rane, suze i bol, gradovi pod opsadom i odsječeni od ostatka svijeta. Nestašica vode, hrane i smrt tada su već bili svakodnevica u ratnom i ratom zahvaćenoj BiH. Međutim zločin koji je u srpnju 1991.godine počinjen u Srebrenici nadmašio je sva ratna zlodjela koja su do tada bila počinjena na tlu BiH. Osam tisuća muškaraca i dječaka različite dobi ubijeno je s namjerom etničkog čišćenja tog područja i to sve takoreći pred očima pripadnika snaga UN-a kojima je dužnost bila upravo da zločine spriječe – podsjetio je predsjednik Sabora Josip Leko te dodao da agonija obitelji žrtava traje i dalje, puna dva desetljeća nakon genocida u Srebrenici, jer još uvijek traje potrga za nestalima i ubijenima.
- Kolegice i kolege, veliko zlo i nepravda koja im je učinjena i koja nikada neće moći biti ispravljena zaslužuje najoštriju osudu, a mi možemo reći, ne ponovilo se više nikada – poručio je Leko.
Zastupnik Nedžad Hodžić dodao je da sutra na groblju Memorijalnog centra Srebrenica u Potočarima biti sahranjeni posmrtni ostaci 136 novoidentificiranih žrtava srebreničke tragedije čime će broj pronađenih, identificiranih i sahranjenih žrtava genocida u Srebrenici iznositi 6377, dok se traga za još više od 2000 žrtava.
- U okviru manifestacije "Srebrenica rijekom hodi" će sutra, 11. srpnja u 11 sati u svim većim gradovima u Republici Hrvatskoj u tihim mimohodima koračati više od 8.372 ljudi odjevenih u bijele majice s porukom da se ne zaboravi i željom da se genocid nikada i nigdje i nikome ne ponovi. Pozivam vas da se priključite tim mimohodima u svojim gradovima ako ste u mogućnosti – pozvao je sve Hodžić koji je razočarano primijetio da svjedočimo neizglasavanju Rezolucije o Srebrenici u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda.
- Ruska federacija uložila je veto i time spriječila da u svijet iz Ujedinjenih naroda pod čijom zaštitom je Srebrenica bila u vrijeme počinjenja genocida vodi jedinstvena poruka i osuda onoga što se u Srebrenici dogodilo. Reklo bi se baš se tim Srebreničanima nekako ne da s tim Ujedinjenim narodima. No nikakav veto ne može promijeniti činjenicu da je u Srebrenici te 1995. godine za samo nekoliko dana ubijeno više od 8 tisuća dječaka i odraslih muškaraca. Nikakav veto ne može promijeniti činjenicu da su njihove majke, supruge, sestre, bake i malodobna djeca protjerani iz zaštićene zone pod zaštitom Ujedinjenih naroda. I nikakav veto ne može promijeniti činjenicu da je prostor srebreničke enklave etnički očišćen, a to jest genocid – zaključio je Hodžić.
>> Tražeći kosti svojih najmilijih u šumama kraj Srebrenice, pronašao ostatke 300 žrtava masakra
Moj duboki naklon žrtvama Srebrenice da su bili bliže Hrvatskoj sigurno bi im Franjo pomogo jer mnogi Bošnjaci muslimani su rame uz rame sa nama branili Hrvatsku.Slično bi bilo i u Bihaču da nisu naši priskočili u pomoč 5 korpusu armije BiH .Moje duboko žaljenje žrtvama Srebrenice .No jedno je sigurno da gospodin Hodžič nije korektan prema Hrvatskoj i nije doslijedan zastupati Bošnjake muslimane u Hrvatskom Saboru.