U emisiji Intervju tjedna Hrvatskog radija gostovao je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić.
Govorio je o spornim izmjenama Zakona o radu, protiv kojih se izričito bune sindikati, te koje su obilježile ovaj tjedan.
- Upravo sam se vratio iz Bruxellesa gdje smo razgovarali o utjecaju krize na socijalnu dimenziju. Bez jake i socijalne ekonomije nema napretka tako da se trenutno nalazimo između čekića i nakovnja.
- Mi od početka sa sindikatima imamo dijalog koji to nije. Prije godinu i pol smo se dogovorili da ćemo mijenjati zakonodavstvo u dva koraka, međutim već tada je bilo stajalište sindikata da ne Zakon o radu ne treba nikakve promjene. Zakon treba mijenjati jer u njemu ima puno stvari koje su tamo reda radi te ne utječu na sigurnost radnika, rekao je Mrsić.
Ministar je istaknuo i kako je Zakon prilagođen našem tržištu rada te da nije riječ o kopiji njemačkog zakona.
- Mini poslovi poput onih u Njemačkoj se u Hrvatskoj se neće uvoditi, rekao je.
Komentirao je i brojku od 385.000 nezaposlenih:
- Razlozi otpuštanja ostali su isti. Ostavili smo poslovno uvjetovani otkaz, a jedino što smo mijenjali jest da poslodavac radniku prilikom otkazivanja mora ponuditi novo radno mjesto.
Upitan u čemu je vlada spremna popustiti, Mrsić je odgovorio kako se o svemu može pregovarati pa tako i o agencijskom radu.
- Čovjek radi godinu dana preko agencije, pa se onda osnuje sestrinska agencija u koju ga se prebaci. Znamo mi kako se to radi te ćemo stoga pojačati inspekciju rada. Moramo slijediti zakone i primjenjivati ih, rekao je Mrsić i dodao kako će se dodatno regulirati rad inspektorata.
Na pitanje čemu inzistiranje u radu na određeno vrijeme, Mrsić je odgovorio kako nikad nije pravo vrijeme i kako je razgovor važan.
- Čini mi se da su sindikati krenuli prema političkim zahtjevima, što nije njihova uloga.
Najave sindikata kako će krenuti u prikupljanje potpisa za prijevremene izbore komentirao je riječima kako 'to neće ništa promijeniti'.
- Naravno da i sindikati mogu politički djelovati, ali tu treba biti socijaliziran. Kad govorimo o izmjenama zakona 2010., one su bile minimalne i išlo se na ukidanje klauzule koja je bila vezana uz kolektivni ugovor. Potpisali ih jesmo, no to je na neki način bio referendum protiv tadašnje vlade.
Osvrnuo se i na problem povratka na posao nakon porodiljnog i dodao kako će se zakonom dodatno zaštititi trudnice.
- Prvo smo pustili poslodavce da se pokušaju sami dogovoriti, no u tri mjeseca nije se dogodilo ništa. Preraspodjela radnog vremena postoji u Europskoj uniji i ne radimo ništa što već nije omogućeno u građevini i ugostiteljstvu, rekao je Mrsić i dodao kako će svi oni koje neće plaćati radnike biti sankcionirani te će morati zatvoriti tvrtku.
- Svaki radnik mora potpisati da ide u preraspodjelu radnog vremena.Sindikati na nju pristaju, ali žele klauzulu da je to moguće jedino ako se preraspodjela dogovori sa sindikatom. Što je s malim tvrtkama i onima koji nemaju sindikat. Jasno smo rekli da smo otvoreni za sve opcije. Tamo gdje radničko vijeće mora imati ulogu u preraspodjeli radnog vremena.
Podsjetimo, saborski zastupnici izglasali su jučer sa 79 glasova za, 29 protiv i jednim suzdržanim Zakon o radu u prvom čitanju te pozvali Vladu i sindikate da sada obnove socijalni dijalog.
>> Izglasan ZOR u prvom čitanju, Vlada i sindikati pozvani na dogovor
Ozbiljno ovaj mrsic svakim danom sve vis edokazuj ekako nema pojma .. Umjesot priznat i povuc se on i daljemucka imrpvozira bez imalo osnovnog znanja,kaze ZOR su prepisali od njemacke ... zasto ,cemu nesto prepisivat ako si siguran da ti vise znas a drugo je bezvezno ,druga stvar je da ti trece provodis sto neznas i sto je bezvezno jer vi sebi ionako prepisano definirate po vasem i opet si na onom gdje si i bio.Poslodavac ima sve privilegije a radnik nagrabusa. ..