BURNO U SABORU

Mirela Holy bi zatvorila pola Vlade, Milanović se morao ispričati HDZ-u

Foto: Jurica Galoić/Pixsell
mirela holy
Foto: Sanjin Strukić/Pixsell
sabor (1)
Foto: Marko Prpić/Arhiva VL
\'28.07.2009., Velika Gorica - Pucko otvoreno uciliste Velika Gorica, Zagrebacka 37, ugostilo je 2. sjednicu Gradskog vijeca Velike Gorice. Goran Beus - Richembergh (HNS), predsjednik Gradskog vijeca
Foto: Sanjin Strukić/Pixsell
sabor (1)
Foto: Sanjin Strukić/Pixsell
sabor (1)
22.09.2010.
u 12:21
Vladajući i oporba predbacivali su jedni drugima zbog afera u kojima su sudjelovali i članovi HDZ-a i SDP-a.
Pogledaj originalni članak

Kako je krenulo, do kraja aktualnog prijepodneva u Saboru zastupnici bi mogli nabrojiti gotovo sve afere koje nas muče zadnje vrijeme. Prvi su "napali" hadezeovci i Vesna Buterin koju je zanimalo što se radi u vezi s netransparentnim trošenjem novca u blagajni Grada Rijeke s obzirom na to da je financijska revizija utvrdila da je od 2005. do konca 2009. godine nenamjenski potrošeno 148 milijuna kuna iz proračuna mimo zakona.

Istraga o aferi Daimler

Ministar financija Ivan Šuker odgovorio joj je kako za neke zakoni očito nisu zakoni i da bi revizija trebala poslati određenim institucijama upozorenje s obzirom na to da je riječ o sustavnim prekršajima. Dragana Kovačevića (HDZ) zanimalo je pak do kuda se stiglo u istrazi u aferi Daimler i je li postalo poznato koji su to esdepeovci primili mito u tom slučaju.

- Istraga je složena i vodi se, a oni koji su primili mito neće izbjeći ruci pravde - poručio mu je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.

Ni esdepeovci nisu ostali dužni vladajućima.

- Da bi se zatvorilo poglavlje 23 (pravosuđe i ljudska prava, op.a.), bit će potrebno zatvoriti pola vaše Vlade - odbrusila je Jadranki Kosor SDP-ova Mirela Holy.

Bila je nezadovoljna odgovorom na svoje pitanje o tome što je mislila kad je poručila da će Hrvatska i to poglavlje zatvoriti s peticom (odličnom ocjenom) jer 2 plus 3 iznosi 5. Na esdepeovkin komentar reagirao je predsjednik Sabora Luka Bebić poručivši Holy kako ne odlučuju saborski zastupnici o tome hoće li se netko ili neće zatvoriti.

Sud partije više ne vrijedi

- Govoriti o tome koga treba uhititi uvijek mi smeta kad se adresira samo u jednom pravcu. Da ste malo samokritičniji, našli biste primjere i blizu sebe - poručio je Bebić.

Na to se u cijelu raspravu uključio i HDZ-ov Frano Matušić koji je od predsjednika tražio da Holy izreče opomenu jer je uvrijedila instituciju Sabora.

- Nekad je partija tužila i sudila i procesuirala, ali to više ne može. Sud partije više ne vrijedi - istaknuo je Matušić.

No Bebić mu je odgovorio kako je njegovo pravo da daje opomenu ili ne i da će se, iako je zastupnica svojim ponašanjem odstupila od općeg ponašanja, suzdržati od izricanja opomene.

U napadačkom tonu nastavio je i SDP-ov Gordan Maras koji je premijerku Kosor pitao zna li tko laže - potpredsjednik Vlade Ivan Šuker ili bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec s obzirom na to da su Povjerenstvu za Inu dali različite iskaze i je li ona vidjela i pročitala ugovore o Ini prije nego što je podigla ruku za njih.

Kosor: Obavijestila sam DORH o sastanku s Polančecom

- Ja nisam članica Povjerenstva i nije točno da su svjedoci govorili različito, oni su govorili na različit način. A što se tiče mog sastanka s Polančecom, on nije bio tajan. Obavijestila sam o njemu sve koji su trebali znati za njega pa i DORH i prije i nakon sastanka - otkrila je novi detalj Kosor te dodala kako u cijeloj priči ne vidi ništa sporno s obzirom na to da Polančec u tom trenutku nije bio osuđen ni za jedno djelo.

Pitala se i zašto nitko od članova Povjerenstva nije i potpredsjednika Šukera pitao, kao što su pitali Polančeca, kako se osjeća. Zanimljivo, Kosor nije odgovorila je li čitala ugovore ili je za njih samo dizala ruku kao Šuker.

- Polančec je očito poslušao vaš savjet i rekao istinu i zato ste ga izbacili iz HDZ-a. A istina je da nije samo on sa Sanaderom odlučivao u četiri oka o Ini. Svi ste vi surađivali, pa i vi, premijerko, na predsjedništvima HDZ-a - odgovorio joj je Maras nakon čega je netko doviknuo "kukuriku".

Nakon istupa Romane Jerković (SDP) predsjednik Sabora Luka Bebić zaradio je i pljesak i to od oporbe. Jerković je premijerki poručila kako se o njezinu radu uglavnom čita u crnoj kronici na što je reagirao HDZ-ov Frano Matušić sugerirajući predsjedniku Sabora da je ovakav komentar čisto vrijeđanje premijerke. No Bebić je ustvrdio da to nije nikakvo vrijeđanje, već politički stav. I dobio pljesak s lijeve strane sabornice.

Bebić eksplodirao, HDZ tražio stanku

Vrhunac međusobnih optuživanja dogodio se kad je Goran Beus Richembergh (HNS) upitao ministra financija Ivana Šukera je li znao što je od 2007. radio njegov državni tajnik i šef carine Mladen Barišić.

- Vi meni postavljate pitanja o nečemu za što Barišić nije službeno optužen, a kad i ako bude optužen, tada će se znati - kazao je Šuker optuživši Beusa da voli optuživati, suditi i presuđivati.

- Volite biti veliki demokrat pred javnošću, no kao dogradonačelnik Velike Gorice zaposlili ste narkodilera osuđenog u Sloveniji da radi u vrtiću s djecom, a supruga vam je u toj ustanovi predsjednica upravnog vijeća - oštro je uzvratio Šuker.

Na to je Beus dodao kako nije on osudio Barišića nego Šukerova partija.

- No jasno je zašto ne dajete odgovor jer ako kažete da ste znali, bili biste sudionik, a kad biste rekli da ne znate, priznali biste da ne radite dobro svoj posao i da ne znate što vam rade suradnici.

Nakon toga je Luka Bebić, koji je dotad smireno vodio sjednicu, eksplodirao i rekao:

- Ne može se ovako raditi. Što se vas tiče što je neka stranka smijenila svog blagajnika. To će riješiti državni organi, a vi niste ni državni odvjetnik ni USKOK - poručio je Beusu.

Nakon toga klub HDZ-a zatražio je stanku.

U istražnom tonu nastavila je i SDP-ova Ingrid Antičević-Marinović koju je zanimalo zašto je Mladen Barišić još uvijek na čelu Carine kada je državna poduzeća ocarinio više za potrebe HDZ-a nego za državni proračun.
- Na temelju onoga što je netko napisao ne možemo donositi odluke - poručila joj je premijerka. Nezadovoljna Ingrid sama je ponudila bolji odgovor.

- Polančecu ste sami presudili prije suda, a Barišića ne smjenjujete jer se bojite da ne progovori, a ima i izborni mandat - dodala je Antičević-Marinović.

Bebić: Neću izricati opomene  za politički stav

-Neću izricati opomene  za politički stav» rezolutan je bio Luka Bebić ali tim stavom kojim je zaslužio pljesak oporbe izazvao je premiejrku Jadranku Kosor  koja ga je iz svog mjesta upitala»Poltički stav» očito negodujući što je Bebić nije dovoljno zaštitio od pitanja iz oporbe.

No zato je Andrija Hebrang zatražio stanku na  kojoj su očito upozorili Bebića da nije dovoljno oštar prema oporbi. Naime, nakon stanke a prije nego je dao riječ Hebrangu, Bebić je imao kraći monolog. Cijelo se vrijeme trudim ponašati korektno, ali ovdje se iznose teške uvrede da pola vlade treba završiti u zatvoru  ili da se o Vladi čita samo u crnoj kronici. To više neću tolerirati i za svaku uvredu ću izricati mjere predviđene Poslovnikom-zaprijetio je Bebić.  

Nakon pauze, za riječ se javio Andrija Hebrang koji je ustvrdio da mu  je ovo  najtužniji dan u saboru u 20 godina." Spočitnuo je SDP-ovcima i HNS-ovcima da su raspravu u Saboru spustili "ispod razine civilizacijskog ponašanja" i upitao Mirelu Holy (SDP) o njenoj tvrdnji "Da bi se zatvorilo poglavlje 23. bit će potrebno zatvoriti pola vaše Vlade". Niste li valjda doista uvjereni u to što ste rekli jer ako jeste, onda je situacija tragična", pitao je Hebrang pojašnjavajući da je, ukoliko vjeruje, "vratila Sabor 20 godina unazad kad su se ovdje izricale presude i uništavale sudbine". Dok je Marasa optužio da vrši pritisak na pravosuđe, a Romani Jerković koja je ustvrdila da se o radu Vlade "čita u crnim kronikama", kazao "to možda čitate u crvenim novinama".

A na kraju je imao poruku i za Luku bebića poručivši mu da se drži članka 214.(tj da daje opomene za vrijeđanje u sabornici. Zoran Milanović šef SDP-a je rekao da je SDP u slučaju izjave Mirele Holy 'možda malo i pretjerao i da je možda bilo malo grubo ali da je to u demokratskim društvima  sasvim normalna sloboda  izražavanja i igra riječima.

Sve ostale izjave bile dio normalnog političkog diskursa'. Istovremeno je od HDZ-a zatražio da se i sam suzdrži od vrijeđanja i optuživanja oporbenih političara za afere.Dodao je kako mu jer tužno čuti da je Hebrangu ovo najtužniji dan u Saboru ustvrdivši da je devedesetih bilo puno tužnijih dana ustvrdivši da je Hebrang održao  filipike na štetu oporbe  i laude u korist Vlade.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 174

SN
snovak45
14:15 22.09.2010.

Za one ( pri vlasti ) koji ( s razlogom ) imaju uvijek za sve razumijevanja : Krajem 90-ih, poslije rata, dug RH bio je 7,5 mlrd dolara. Samo deset godina kasnije ( u miru ) dug iznosi više od 50 mlrd EURA. Toliko o tome tko krade i koliko se krade i ima li ikojeg rodoljuba na brodu...

JS
ja sam gladan
14:49 22.09.2010.

jadud. prestani dudati crveno mlijeko.

OB
-obrisani-
22:26 22.09.2010.

Stigla prije nekoliko mjeseci... 22 imena. I datumi podmićivanja visokih državnih dužnosnika - od 2003. do 2007. Što misliš, zašto je HDZ stao na loptu nakon što su stigli podaci? ---------------- Kako znaš da su stigla imena ?