Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda ponovno je ukinulo odluku suca istrage u vezi s Milanom Bandićem i ostalima osumnjičenima u aferi Agram, što znači da Bandić i ostali do danjeg ostaju u istražnom zatvoru.
Vijeće je zauzelo stajalište da sudac istrage nije dovoljno dobro obrazložio mogućnost utjecaja na svjedoke te mogućnost da bi pojedini osumnjičenici mogli ponoviti kazneno djelo. Osim toga, Vijeće se pozvalo na odluku Ustavnog suda u slučaju Marine Lovrić-Merzel prama kojoj se u ovakvim situacijama mogu primijeniti mjere opreza, odnosno konkretnije, sud može izreći mjeru zabrane obavljanja zvanja. Novo ročište na kojem će se ponovno odlučivati o istražnom zatvoru za Bandića i ostale zakazano je za sutra.
Iz ovog rješenja može se iščitati da bi osumnjičenici eventualno na slobodu mogli izaći ako ponude ostavke na dužnosti koje obnašaju ili uz druge mjere opreza, eventualno više jamčevine od ponuđenih. Osim toga sud im može izreći i mjeru zabrane obavljanja zvanja, što bi recimo u slučaju Milana Bandića značilo da bi sud zabranio da obavlja dužnost gradonačelnika.
Sudac istrage odbio je zahtjev USKOK-a da se Miri Laci ukine jamčevina i ponovo odredi istražni zatvor, no određene su mu i dvije mjere opreza.
Jedna je zabrana približavanja svjedocima, a druga zabrana obavljanja potpune aktivnosti, što konkretno znači da ne može više obavljati poslove pročelnika ureda gradonačelnika.
Lacin odvjetnik Juro Martinović rekao je da je odbijanje USKOK-ova zahtjeva ''jedina razumna odluka'', dok je USKOK najavio kako će se po primitku odluke na nju žaliti.
Miro Laco, jedan od osumnjičenih u aferi Agram, u pratnji svog odvjetnika Jure Martinovića, došao je pred zagrebački Županijski sud nešto prije 13 sati gdje se održalo ročište na kojem se raspravljalo o zahtjevu USKOK-a da se Laci ukine jamstvo i odredi pritvor.
On je prije desetak dana uz jamčevinu od 100.000 kuna pušten da se brani sa slobode, no nakon što je dao intervju Večernjem listu, u kojem je naveo da je službeno vozilo grada Zagreba dao na korištenje Mili Horvat te da bi to učinio opet, USKOK je zatražio da mu se ukine jamstvo smatrajući da je prekršio odredbe pod kojima je pušten da se brani sa slobode.
Pri ulasku u zgradu suda, Laco nije bio voljan dati izjavu, a njegov odvjetnik tek je kratko kazao:
– Vidimo se za pola sata, nadamo se da ćemo obojica izaći.
Očekuje se da bi tijekom današnjeg dana trebala biti objavljena i odluka izvanraspravnog vijeća u vezi sa žalbama USKOK-a i obrane u odnosu na Milana Bandića i ostale osumnjičenike u aferi Agram.
Bandiću je određen istražni zatvor zbog mogućeg utjecaja na svjedoke i zbog opasnosti od ponavljanja djela, a odbijena mu je jamčevina od 5,4 milijuna kuna. Na tu odluku žalili su se njegovi branitelji, dok se s druge strane USKOK žalio na odluku suca istrage kojom je prihvatio jamčevine za Slobodana Ljubičića i preostalih sedam osumnjičenika u aferi Agram. Ako izvanraspravno vijeće potvrdi odluku o jamčevinama, to znači da će Ljubičić i ostali iz pritvora u Remetincu izaći čim prilože potvrde da su jamčevine uplaćene. Iznosi jamčevina kreću se u rasponu od 100.000 do 4,5 milijuna kuna.
>> Miro Laco: Dirali su mi u obitelj i prijete mi, ali neću zašutjeti!
>>Ivić Pašalić opovrgava Lacu: To su sve laži i klevete
>>Pripuz, Laco i Markus napustili Remetinec, o Bandiću odlučuju u ponedjeljak
'... zabranjen svaki oblik utjecaja, a posebno svaki oblik prisile prema državnim odvjetnicima, ...' - ukazuje DORH?! Nije lil ova sintagma dovoljno 'široka' kako bi prema njoj i kava popijena u blizini 'nekog' na kog se poziva pravosuđe - bila dovoljna da se nekog spremi 'na sigurno'! Ovo je 'zakonski predložak' za kažnjavanje prema verbalnom deliktu! Demokracija? Nema je u RH! Sve je nasilje!