Bez granica

Mlade iz Karlovca i Belgije svjetski umjetnik podučavao o grafitima

Foto: Dominik Grgurić/PIxsell
Mlade iz Karlovca i Belgije svjetski umjetnik podučavao o grafitima
05.04.2013.
u 12:28
Završni performans razmjene mladih u okviru projekta Street Generation bit će 9. travnja kada će prezentirati nastale radove
Pogledaj originalni članak

Super je. Nama je zanimljivo kada se bilo što događa. Gosti iz belgije bili su tu i prošle godine. Družimo se i zabavljamo – oduševljeni su u Dječjem domu Vladimir Nazor u kojem su se održavale radionice grafitiranja.

 

Prezentirali svoje zemlje

 

Prepuni dojmova su i mladi iz Carpe Diema, udruge koja je organizirala bilateralnu razmjenu u suradnji s belgijskom organizacijom Kilombo iz Bruxellesa. To je ostvareno zahvaljujući projektu Street Generation.

Osim međusobne razmjene ideja, mladi su imali čast da ih u svijet grafita uvede priznati street art umjetnik Kool Koor. Punih 37 godina izrađuje grafite po čitavom svijetu. Karijeru je započeo u predgrađima i podzemnim željeznicama New Yorka.

Preko uličnih i izložbi u prestižnim galerijama i muzejima došao je i do Karlovca. Rezultat zajedničkog rada bit će ‘slika’ u Mačekovoj. U karlovačkom Domu održana je i interkulturalna večer tijekom koje su predstavljene tradicija i kultura Belgije i Hrvatskoj.

Sudionici su prezentirali svoju zemlju i grad, tradicionalna jela, glazbu i ples. Završni performans bit će 9. travnja u 19 sati kada će prezentirati nastale grafite.

 

(Ne)prihvaćeni u društvu

 

– Street Generation je projekt koji se zasniva na suradnji mladih iz Belgije i Hrvatske. Cilj je uključivanje mladih s manje mogućnosti u aktivno sudjelovanje u zajednici kroz temu ulične umjetnosti koja je njima vrlo bliska. Na taj način identificiraju zajedničke vrijednosti koje dijele s mladima iz Belgije, odnosno Europe – objašnjava Aleksandra Podrebarac ispred Udruge Carpe Diem.

Karlovački štićenici i volonteri oduševljeno su prihvatili ideju. Posebno što im je projekt omogućio i da upoznaju na koji se način ostvaruju ideje i kreativnost mladih u Belgiji. Ragovarali su i o budućnosti Europe.

 

– Treba napomenuti i da se spomenuti projekt bavi mladima koji su u svojim sredinama često izolirani i neprihvaćeni u društvu. To naročito pogađa mladu osobu koja je u tim godinama posebno ranjiva i lako skrene s pravog puta. Stoga kroz ovaj projekt progovaramo o netoleranciji prema ‘drugačijima’, jačamo svijest mladih da su dio europske obitelji koja potiče različitosti jer upravo one obogaćuje život u cjelini – dodaje Podrebarac.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.