Bio je to prizor od kojeg zastaje dah: u grobnici su pronađena četiri ceremonijalna kreveta, šest zaprega i ogromna količina ogrlica i drugog nakita, ali pravo se blago krilo u zasebnoj prostoriji unutar grobnice – pogrebnoj komori. Ovdje su bile pohranjene četiri škrinje, položene jedna unutar druge, a unutar zadnje nalazio se kameni sarkofag s tri antropoidna sarkofaga, također položena jedan unutar drugog.
Posljednji je bio od čistog zlata, u čijoj se unutrašnjosti krila mumija faraona Tutankamona koja je na sebi nosila znamenitu zlatnu masku, a sve to u kovčegu od čistog zlata koji je sam imao više od 110 kilograma. U prvi mah u komori je pronađeno više od 3,5 tisuće predmeta, a poslije je otkriveno još gotovo dvije tisuće artefakata – neprocjenjivog blaga.
130 štapova za hodanje
Toga je dana, 26. studenog 1922., britanski arheolog Howard Carter, u društvu imućna pokrovitelja lorda Carnarvona, drhtao cijelim tijelom, svjestan da je njegova višegodišnja upornost pa i tvrdoglavost urodila plodom, nakon što su mnogi smatrali kako se u Dolini kraljeva smještenoj na zapadnoj obali Nila nedaleko od Luksora, više nema što ni otkriti.
No, iza njih blokiranih vrata s pečatima drevnih čuvara ove čudesne doline ležalo je arheološko otkriće stoljeća, grobnica koja je tisućljećima ostala netaknuta, nasuprot 60-ak drugih koje su pustošili brojni pljačkaši, pustolovi i tragači za blagom, što ju je učinilo dragocjenom riznicom spoznaja o kulturi tog vremena.
I danas, 102 godine nakon senzacionalnog otkrića, mladi faraon koji je umro prije 33 stoljeća, kao najprepoznatljivije lice drevnog Egipta, koje je izvršilo golem utjecaj na zapadni svijet, a golema blaga otkrivena u relativnoj malenog grobnici još uvijek su temom istraživanja, ali i prijepora.
Premda je Tutankamon živio samo osamnaest godina, i pritom vladao od 1334. do 1325. godine prije Krista, oko uzroka njegove smrti dugo su se vodile polemike među znanstvenicima, pa su se tako mogle čuti teorije da je po nalogu visokog svećenstva ubijen, o čemu svjedoče i oštećenja pronađena na njegovoj lubanji. Nadalje, postoje teze da je faraon umro prirodnom smrću, pa i od ugriza malarijom zaraženog komarca.
Visok samo 165 centimetara i krhke građe, bio je iznimno slabog zdravlja. Imao je strašnu deformaciju noge zbog koje se jedva kretao, što objašnjava pronalazak 130 štapova za hodanje u njegovu grobu, a studija je 2005. pokazala da je Tutankamon slomio lijevu nogu te da se rana inficirala neposredno prije njegove smrti, što je jedan od vjerojatnijih uzroka preranog odlaska vladara dječaka.
Nakon otkrića grobnice, svijetom se proširila priča da postoji kletva koja će svakome tko uđe u grobnicu oduzeti život, pogonjena riječima uklesanim Iznad Tutankamonova groba: “Neka je proklet onaj tko ometa mir kraljeva!” Zloslutna događanja započela su već na dan otvaranja grobnice, kad je u Carterovu kuću ugmizala poveća kobra i pojela arheologova ljubimca, dražesnog kanarinca, no bila je to tek uvertira u čitav niz tajanstvenih smrti.
Tutankamonovo prokletstvo
Kob je ponajprije snašla lorda Carnavona, financijera pothvata, kada je samo četiri mjeseca nakon otkrića umro od trovanja krvi. Iste godine, život su izgubili financijer George Jay Gould, princ Ali Kamel Fahmi Bey, Carnarvonov polubrat Aubrey Herbert i južnoafrički milijunaš Woolf Joel, svi odreda prisutni pri ulasku u Tutankamonovu grobnicu, a umrli su nasilnom smrću, u bizarnim nesrećama ili pod neobjašnjivim okolnostima, poput egipatskog princa kojeg je ustrijelila supruga. Da stvar bude neobičnija, u godini otkrića grobnice u Egiptu su se događali neobjašnjivi nestanci struje.
Carterov tajnik Richard Bethell ubijen je 1929. godine, nakon čega je njegov neutješni otac presudio samome sebi, bacivši se sa sedmog kata zgrade (u stanu je navodno imao nekoliko predmeta iz Tutankamonove grobnice). Crni niz završen je 1939., kad Howard Carter umire od Hodgkinova limfoma. Premda se to dogodilo čak šesnaest godina po otvaranju grobnice, pobornici teorije o prokletstvu i Cartera pribrajaju Tutankamonovim žrtvama.
No, prokletstvima usprkos, Tutankamon je danas najpoznatiji među faraonima, utjelovljujući staro egipatsko proročanstvo: govorom pokojnikova imena obnavlja se njegov identitet i život koji je nestao.
GALERIJA Jeste li znali da Hrvatska ima svoj 'Kineski zid'? Prolazi kroz cijeli poluotok, visok je do devet metara