Samo bez obaveza

Mladi nisu spremni baviti se problemima, ali bi da to čini Grad

Foto: Dominik Grgurić/Pixsell
Mladi nisu spremni baviti se problemima, ali bi da to čini Grad
09.04.2014.
u 13:36
Na uzroku od 311 ispitanika pokazalo se da ih ne zanimaju vjerski susreti mladih, volontiranje u udrugama u Karlovcu...
Pogledaj originalni članak

Više od 70 posto karlovačke mladeži ne zna što je Gradski program za mlade. Samo trećina je čula za Savjet mladih, a 20 posto ih zna i čime se bavi.

Oslanjaju se na institucije

Najviše su zainteresirani za glazbena događanja, edukacije i aktivnosti koje podižu informatičku pismenost, profesionalnu orijentaciju i vođenje karijere, pomoć u učenju, edukacije o spolno prenosivim bolestima, razmjene mladih, sport, filmske festivale i volontiranje u drugim gradovima i inozemstvu.

No, slabo ih zanimanju vjerski susreti mladih, edukacije o tome kako osnovati udrugu, volontiranje u udrugama u Karlovcu, mogućnost volontiranja i prakse u gradskim institucijama, edukacije o manjinama, vlastitom i tuđem zdravlju ili javne tribine o mladima.

Pokazalo je to istraživanje u svrhu izrade novog Gradskog programa za mlade napravljeno na uzorku od 311 ispitanika. Rezultati su pomalo zabrinjavajući, jer pokazuju da većina mladih smatra da bi njihove probleme trebao riješiti Grad, a sami nisu spremni uhvatiti se u koštac sa njima.

– To je upravo jedan od najvećih problema, previše se oslanjaju na institucije. Međutim, upravo bi društveni aktivizam mladih trebao pomoći da krenu u borbu s onim problemima koje im institucije ne mogu ili ne žele riješiti – napominje voditelj projekta Pero Desović.

Kada je u pitanje slobodno vrijeme mladih pokazalo se da ga najčešće provode za internetom, u druženju s prijateljima, obitelji ili izlascima, odmaranju i bavljenju sportom. Najmanje se bave političkim angažmanom, volontiranjem i radom u udrugama i institucijama, odlaskom u kazalište, muzej ili na izložbe.

Razmišljajući o zaposlenju i poduzetništvu najvećim problemima ocjenjuju nedostatak početnog kapitala za pokretanje vlastitog posla, zapošljavanje preko veze, nedostatak radnih mjesta za mlade. Smatraju i da nema dovoljno besplatnih edukacija na kojima mogu naučiti znanja i vještine potrebna za zapošljavanje.

Provedba od siječnja 2015.

Predlažu Gradu osnivanje poduzetničkog inkubatora. Kako je najavila Aleksandra Podrebarac u sklopu izrade Gradskog programa od 10. travnja do 22. svibnja održat će se pet tematskih radionica. Vodit će ih treneri iz Mreže maldih Hrvatske.

Pozivaju sve da se uključe, jer nakon završetka dokumenta slijedi javna rasprava i usvajanje na Gradskom vijeću. Provedba programa trebala bi početi 1. siječnja 2015.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.