Bračni par Kragl iz Koprivnice koji s dvojicom sinova živi od socijalne pomoći nije prvi put na Danima poslova u turizmu. Početkom 2018. nije im se, međutim, posrećilo i za njima je još jedna godina koju je njihova obitelj jedva izgurala. Imaju dva sina, mlađeg školuju za kuhara, a starijeg njeguju, jer je doživio prometnu nesreću. I sve to u svojem koprivničkom stanu, s manje od dvije tisuće kuna. Pamte bolja vremena, kad je glava kuće Branko radio kao vozač kamiona. Otkako je bez posla, naredala su se zamalo dva desetljeća, ali obitelj Kragl ne gubi nadu.
– Imam šezdeset godina, u dobroj sam kondiciji i osjećam da mogu raditi. Nisam možda za vožnju tegljača, ali ima puno drugih poslova za koje sam spreman. Išla bi i supruga, ona ima 55 godina, a poveli bismo i sina koji uči za kuhara i sigurno bi mogao biti od koristi u kuhinji – nada se gospodin Branko, koji vjeruje da njegova obitelj ove godine ime veće šanse da se pridruži vojsci jadranskih sezonaca.
Pogledajte i galeriju Konobar sezonac neće na Jadran ni za 10.000 kuna plaće
Sezonci zrele dobi
Uspoređuje zagrebačke Dane poslova u turizmu ove godine s prošlogodišnjima i kaže da mu se čini da su lanjski bili posjećeniji.
– Bilo je i više mladih ljudi. Ali, i ovdje se vidi da su mnogi otišli u inozemstvo. Rade sad cijelu godinu u Njemačkoj, Irskoj... Mi ćemo dati molbe na više mjesta i nadati se da će se napokon naći nešto i za nas – optimistični su Branko i njegova supruga Milka.
Nisu jedini koji bi se u zreloj dobi okušali na Jadranu kao sezonci. Jučer je i Zagrepčanka, koja je dugo imala butik, na Danima poslova u turizmu pokušala naći neki novi posao.
– Rekla je da bi radila bilo što... Ove je godine dosta starijih koji se nadaju da bi se i za njih, sad kad je Vlada omogućila da uz mirovinu smiju i raditi, moglo naći posla. Neki su s iskustvom, a neki nikada nisu radili u turizmu... No, i oni bi mogli biti pomoćni radnici u kuhinji, skladištari, raditi na uređenju okoliša... Vidjet ćemo, mi u HTP-u Korčula trebamo 200 sezonaca i za sve smo otvoreni – kaže Slaven Petković, restoranski menadžer u HTP-u Korčula.
Predstavnici opatijske Liburnija Riviere, koja u špici zapošljava 500 sezonaca, također su imali dosta upita tzv. treće dobi. Nisu to, kažu, samo ljudi koji nemaju za kruh, neki su u formi i jednostavno bi htjeli raditi. Inače, na Zagrebačkom velesajmu ponudu je predstavilo 80-ak poslodavaca, a među pet tisuća tražitelja posla uz ljude u ozbiljnim godinama dominiraju školarci i studenti.
Domaća radna snaga
– Anketirali smo nezaposlene na Zavodu i 20.000 ih se izjasnilo da su zainteresirani za rad u turizmu – otkriva ministar rada Marko Pavić, koji kaže da je cilj aktivirati domaću radnu snagu i da je uvoz radnika “zadnja linija obrane”. Uvozne su kvote velike, ali nadamo se da neće biti iskorištene – kaže ministar Pavić.
Ministar turizma Gari Cappelli ističe da Vlada poduzima niz kratkoročnih i dugoročnih mjera da se problem radne snage riješi.
– Netko davno nije dobro radio, mi smo to uočili i problemu radne snage pristupili ozbiljno i konkretno. Trude se i poslodavci, koji za sezonce poboljšavaju smještaj, dižu plaće... – zaključuje Cappelli.
Pogledajte i video Orkanska bura u Senju
Nema veze što su mladi otišli. To ionako nisu bili podobni pa nema nade da se zaposlite ako niste podobni ili ako niste preko veze.