U posljednja tri mjeseca u Zagrebu 73 posto učenika ponižavalo je svog vršnjaka, 71 posto njih guralo je drugog mladića, a 65 posto učenika drugog je mladića udaralo nogom, rezultat je istraživanja “Inicijative mladića za prevenciju rodno uvjetovanog nasilja u regiji” provedenog početkom ove godine među mladićima u dobi od 15 do 19 godina u Hrvatskoj, BiH i Srbiji.
Loša informiranost
Istraživanje je pokazalo visoku stopu rodnog vršnjačkog nasilja u srednjim školama.
Većini mladića u Zagrebu (95 posto) gade se muškarci koji se ponašaju kao žene, 65 posto smatra ih da je najvažnija uloga žena brinuti se o kući i kuhati za obitelj, 41 posto slaže se da postoje situacije kad žena zaslužuje pljusku, a 71 posto smatra da muškarac odlučuje kada će i kako imati seksualne odnose. Rezultati istraživanja koje provodi humanitarna organizacija CARE International North-West Balkans i 9 međunarodnih i lokalnih partnerskih organizacija predstavljeni su jučer na konferenciji u hotelu Panorama.
Koordinator udruge HUHIV Natko Gereš istaknuo je problematičan moto “budi muško” koji, tvrdi, učimo cijelog života, a on sadrži i nasilje. Zašto se onda čudimo današnjoj situaciji, pita se. I mladići su, dodaje, pod psihičkim pritiskom u doba odrastanja te treba poticati njihove sklonosti, a ne pritiskati ih.
Potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič zgražala se nad podatkom da se 14 posto djece u Hrvatskoj, većinom djevojčica, dogovorilo za sastanak uživo s nepoznatom osobom koju su upoznale na internetu. To su, naime, podaci lanjskog istraživanja koje je među đacima u osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj obavila Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba. Oni pokazuju lošu informiranost o opasnostima koje vrebaju u virtualnom svijetu.
Ne kontroliraju djecu
Čak 39 posto djece priznalo je da su online “prijatelji” od njih tražili seksualne fotografije, na što je 6 posto djece pristalo, a 31 posto navodi da im je nepoznata osoba poslala svoje fotografije bez odjeće. Porazno je i to što više od polovice roditelja ne kontrolira internetsku poštu svoje djece.
Mladići smatraju da je ženi mjesto u kuhinji i da ona zaslužuje pljusku
Zbog ovog je pisma srbijanska veleposlanica napustila domjenak SNV-a: 'Ja to jednostavno ne podržavam'
Tradicionani domjenak Srpskog narodnog vijeća za prvoslavni Badnjak prvo je političko okupljanje u novoj godini
Žene su 'niža vrsta', židovi i kršćani su 'krivovjernici', dužnost je 'braniti Alaha'
Od kada su, prije samo mjesec dana, džihadisti u Siriji došli na vlast svrgavanjem diktatora Al-Assada, bičevanja i pogubljenja vraćena su na javna mjesta
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Pa što je tu čudno? PUNO je rodijaka došlo u grad....