Stotinu godina od izbijanja Prvog svjetskog rata svijet gori. Ukrajina i Rusija na rubu su rata, žrtve koje bez prestanka padaju između Izraela i Palestinaca broje se u stotinama, Irak je u stanju potpunog kolapsa, baš kao i Libija, Afganistan, Srednjoafrička Republika, Južni Sudan... Kao da se ništa nije promijenilo od tog srpnja otprije stotinu godina.
Sporna područja
– Dobar dio područja koja su bila sporna pred Prvi svjetski rat ponovno su otvorena za sukobe. Libija, sjever Afrike, Bliski istok... Sva su ta područja ključala onda, a ključaju i sada. Uostalom i područje Balkana na kojem je Prvi svjetski rat počeo 1914. prije dvadesetak godina bilo je u općem sukobu – kaže povjesničar Tvrtko Jakovina. Na žalost, područja na kojima se ovoga trenutka vode sukobi nisu jedina krizna žarišta diljem svijeta. Još je nekoliko mjesta na svijetu koja će se do kraja godine vrlo vjerojatno pretvoriti u borbena poprišta. Prije svega tu je Libanon, koji je u stanju ni rata ni mira i u koji se prelijeva sukob iz Sirije. Stanovništvo Libanona naraslo je u posljednjih nekoliko godina 25 posto, mahom zbog izbjeglica iz Sirije, a istodobno raste i Hezbollahov utjecaj na tamošnji režim, koji pokušava zadržati džihadiste na uzici. Pitanje je vremena kada će se sukobi između ove dvije grupacije ponovno rasplamsati. Nadalje, novo krizno žarište je relativno nedefinirano područje ISIL-ova islamskog kalifata koji su ekstremisti proglasili prije mjesec dana. Iako je ISIL donedavno imao neskrivenu podršku Kuvajta, Saudijske Arabije i nekoliko sunitskih država, uskoro bi moglo doći i do okršaja na njihovim teritorijama, Naime, u okviru svoga kalifata ISIL ne priznaje granice, pa čak ni granice država koje su mu donedavno otvoreno pomagale novcem i logistikom te je samo pitanje trenutka kada će ekstremisti pokušati srušiti tamošnje vlasti kako bi proširili svoj utjecaj.
INFOGRAFIKA: Jelena Vuković
Krizna žarišta ne protežu se samo na Bliskom istoku. Iako rijetko dobiva mjesta na naslovnicama zapadnih novina, Afrika je kontinent neprekidnih i vrlo snažnih sukoba koji su na rubu otvorenog rata. Tu su Južni i Sjeverni Sudan, koji su u stanju ni rata ni mira, tu je Srednjoafrička Republika koja već nekoliko mjeseci doslovno gori. Na području ove zemlje već je više od 400.000 izbjeglica, a o broju mrtvih nitko ne želi nagađati. Tu je i područje Sahela i sjeverne Nigerije, područje na kojemu ne vrijede zakoni nijedne države, područje na kojemu jedinu vlast predstavlja zloglasni Boko Haram. Tu je i Somalija, dijelovi Etiopije.
Socijalne krize
Žarišta mogućih sukoba nalaze se i u ostalim dijelovima svijeta. U Aziji je to nestabilna granica Južne i Sjeverne Koreje preko koje svako malo polete artiljerijski projektili. Tu je i granica Indije i Pakistana, dvije zemlje koje su, ako do njega ikada dođe, najizgledniji kandidati za početak nuklearnog rata. Tu je i Zakavkazje, središnja Azija i nemirno područje južnokineskog mora. Moguća su i otvaranja unutrašnjih sukoba i izbijanja građanskog rata. Takva je situacija i s Hondurasom, danas najopasnijom zemljom svijeta u kojoj se bilježi 80 ubojstava godišnje na svakih sto tisuća stanovnika. Velika socijalna kriza potresa Brazil, a i financijska kriza u Argentini mogla bi prerasti u sukobe...
Ima li koji rat a da u njega nije ukljucen SAD?