Jutro poslije na newyorškim ulicama. Ista slika kao i svakog dana: djeca idu u školu, zaposleni jure na posao, no ipak je sve nekako drugačije, pomalo turobnije. Možda i zbog promjene vremena, očekuje se kiša i zahlađenje, a možda je to samo dokaz da je većina Njujorčana ipak željela da Hillary pobijedi.
Nakon njezina poraza iz Javits Centra (u kojem se uopće nije pojavila) Hillaryni fanovi odlazili su potreseni i razočarani, u suzama su tumarali kroz newyoršku noć po Manhattanu, vapeći “Bože, čuvaj Ameriku” (God save America).
A novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa čuvali su pripadnici tajne službe i specijalci, pred njegovom rezidencijom na Petoj aveniji i dalje su parkirani blindirani, protuminski kamioni, na kojima se – razočarana Trumpovim trijumfom – fotografirala Lady Gaga.
U raskošn tripleks u Trump Toweru novi se američki lider vratio u srijedu tek u 4 sata ujutro, nakon što je svoju pobjedu proslavio u hotelu Hilton Midtown s razgaljenim simpatizerima, poslovnim partnerima, trećom suprugom, Slovenkom Melanijom Trump i svoje petero djece: Donaldom Jr., Ericom, Ivankom, Tiffany i najmlađim Barronom.
Desetogodišnjem dječaku sprema se velika životna promjena: uskoro će morati promijeniti školu i prilagoditi se na život u Bijeloj kući, u koju je njegov otac u četvrtak službeno pozvan na audijenciju kod predsjednika Obame.
A morat će se nositi i s očevom nesimpatičnošću i arogancijom jer, ruku na srce, iako su ga američki glasači izabrali, Trump nije baš drag i mio lik. Tijekom predsjedničke kampanje uspio je uvrijediti meksičke imigrante, muslimane, ljude s posebnim potrebama, žene, izbjeglice, doseljenike iz zemalja Trećeg svijeta, političke neistomišljenike…, odnosno svakoga tko mu se našao na putu ili se nije slagao s njegovim stavovima.
– Jako sam razočarana: Trump nema poštovanja prema nikome i vrlo je neugodan. Netko takav ne može predstavljati Ameriku – govori mi tamnoputa ekonomistica Karen. Zove me zabrinuta prijateljica iz Kuvajta u strahu što će biti s njenom radnom vizom, u metrou dvije mlade Meksikanke žustro na španjolskom raspredaju kako su životi njihovih obitelji ugroženi, dok student Kevin iz Alabame misli da je Amerika napokon dobila odlučnog, nepotkupljivog i karizmatičnog vođu.
Sto ljudi, sto mišljenja. No ogorčenje i razočaranje gotovo su opipljivi u New Yorku: na svakom se koraku raspravlja o novom predsjedniku, Hillarynu porazu i o bojazni za budućnost Amerikanaca, a nakon Trumpove pobjede od velike navale pala je stranica na kojoj se prijavljuju emigranti za život u Kanadi.
Ipak, simpatično je kako Amerikanci znaju biti ironični: na društvenim mrežama najpopularniji je status “Narančasta je nova crna”, preuzet od istoimene hit knjige i TV serijala, koji aludira na Trumpov tupe i boju tena te povratak u mračno doba srednjeg vijeka.
Uostalom, uvijek može i gore, pogotovo uzme li se u obzir najava repera Kanyea Westa da će se kandidirati za predsjedničke izbore 2020. čime bi njegova supruga Kim Kardashian postala pretendentica na mjesto prve dame Melanije Trump.
Cinike zanima jedino tko će pjevati na inauguraciji 20. siječnja 2017., s obzirom na to da su sve velike zvijezde poput Madonne, Brucea Springsteena, Pharrella, Lady Gage, Jay-Z-ja i Beyonce bile na Hillarynoj strani. Tko zna, možda nastupi i netko od slovenskih glazbenika…
Toliko se negativnog pise i salje poruka straha kao da ce trump sa ispitom flasom viskija sjedit pokraj crvenog dugmeta atomske bombe.