Kapetanu hrvatske nogometne reprezentacije Luki Modriću sudit će se zbog lažnog svjedočenja na suđenju bivšem čelniku NK Dinama Zdravku Mamiću u vezi s izvlačenjem novca iz tog kluba na zagrebačkom, a ne na osječkom Općinskom sudu.
Odlučio je to na zahtjev Modrićevih odvjetnica Vrhovni sud, prihvaćajući njihove argumente da Modrić ima prebivalište u Zagrebu i da spis ni na kakav način nije vezan uz Osijek.
"Okolnosti istaknute u prijedlogu doista opravdavaju zaključak da će se ovaj kazneni postupak očito lakše i uz manje troškova provesti pred Općinskim kaznenim sudom u Zagrebu nego li pred Općinskim sudom u Osijeku. Tim više jer se optužnica, osim naprijed navedenih dokaza, uglavnom temelji na dokumentaciji koja prileži spisu", stoji u odluci Vrhovnog suda donesenoj sredinom lipnja koja je u srijedu objavljena na internetskoj stranici suda.
Jedna od Modrićevih odvjetnica Laura Valković Hini je kazala da je spis već otišao na Općinski kazneni sud u Zagrebu. Taj sud najesen treba zakazati sjednicu optužnog vijeća koje optužnicu protiv Modrića može potvrditi, odbaciti ili vratiti tužiteljstvu na doradu.
Pogledajte video najboljih trenutaka dočeka vatrenih:
Tužiteljstvo Modrića tereti da je 13. lipnja 2017. na Županijskom sudu u Osijeku na suđenju Mamiću i još trojici svjesno neistinito iskazao da je anekse ugovora o profesionalnom igranju nogometa, kojima se regulira podjela transfernog obeštećenja u omjeru 50:50 između njega i kluba u kojem je igrao, potpisivao svaki put kada bi produžavao ugovor te da je te anekse ponovno potpisao nakon odlaska u novi klub zbog navodne izmjene bankovnog računa na koji mu novac treba biti uplaćen.
Tužiteljstvo tvrdi da je tako iskazivao iako je znao da to ne odgovara istini, "jer je navedene anekse potpisao u vrijeme kada je već igrao za novi klub, nakon realizacije ugovora između tih klubova, pri čemu je cjelokupan iznos pripao matičnom klubu".
Bivši čelnik i sadašnji savjetnik NK Dinama nepravomoćno je u lipnju osuđen na šest i pol godina zbog izvlačenja oko 116 milijuna kuna iz kluba te nanošenje štete državnom proračunu od 12,2 milijuna kuna. Uoči izricanja presude na osječkom sudu Mamić je pobjegao u Bosnu i Hercegovinu i ondje dobio utočište na temelju činjenice da uz hrvatsko ima i bosanskohercegovačko državljanstvo.
Po izlasku iz sudnice nakon Modrićeva svjedočenja Mamić mu je odao priznanje rekavši da je njegov iskaz "nešto najdivnije i najpoštenije što je ikada bilo". "Njemu su uvalili rečenicu koju on jednostavno nikada nije rekao", kazao je Mamić, ocijenivši da Modrić nije promijenio iskaz iz Uskoka već je svjedočeći rekao "upravo suprotno".
Na sudu trebaju završiti Cvitan, njegovi osječki suci te političari iz sdp-a koji su naredili progon Modrića! Ta banda jugo-ljevičarska mora odgovarati zbog svih zlouporaba ovlasti, konstrukcija i nezakonitosti kojima su htjeli uništiti Modrića i reprezentaciju. U Osijeku je Modrića istraživao i tužio lik koji je početkom devedestih bio u među pobunjenim Srbima, takve likove iz DORH-a je Cvitan birao da progone Modrića.