'POTENCIJAL JE NESPORAN'

Mogu li države BRICS-a ekonomski u skorije vrijeme ugroziti EU?

Foto: ANUSHREE FADNAVIS/REUTERS
FILE PHOTO: Workers sit on a cart at a wholesale market in the old quarters of Delhi
Foto: SPUTNIK/REUTERS
FILE PHOTO: Russian President Putin meets Chinese President Xi in Beijing
Foto: SPUTNIK/REUTERS
Putin and Xi hold talks via videolink
20.02.2023.
u 22:01
Hrvatski ekonomski analitičar i profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Damir Novotny kaže kako uopće nije sporan potencijal koji imaju države BRICS-a ali i da je taj savez još uvijek ekonomski i gospodarski daleko od EU
Pogledaj originalni članak

Sa željom da iskoriste svoje ekonomske i druge potencijale, a prije svega da budu rival zemljama članicama G7, 2006. godine je osnovan savez zemalja koji je nazvan BRICS. Te 2006. godine Savez su činili Brazil, Rusija, Indija i Kina da bi im se četiri godine kasnije pridružila i Južna Afrika. Danas, 17 godina kasnije, mediji prenose informacije o postojanju mogućnosti da savez BRICS dodatno se proširi te da im se pridruže još neke zemlje poput Saudijske Arabije, Irana, Argentine, Turske…

Zemlje BRICS-a od osnivanja rade na razvitku gospodarske i političke suradnje kao i na stvaranju financijskih i drugih institucija kako bi zajednički djelovali na svjetskom tržištu. Jedan od važnijih njihovih ciljeva je reforma međunarodnih financijskih institucija zbog čega je 2014. godine osnovana Razvojna banka BRICS-a koja nastoji umanjiti utjecaj u svijetu MMF-a i Svjetske banke. 

O značaju ovoga saveza država govori i to da trenutne članice pokrivaju čak 26,7 posto svjetske teritorije kao i da su među dvije punopravne članice dvije najmnogoljudnije države svijeta, Kina i Indija, koje zajedno imaju preko 3 milijardi stanovnika. Taj podatak je važan i kod osiguravanja potrebne radne snage. Države BRICS-a raspolažu s velikim nalazištima nafte, plina kao i drugih rudnih bogatstava.

Jedna od njihovih velikih prednosti je i što izlaze na sve oceane svijeta što je od iznimne važnosti za trgovinu i gospodarstvo. Trenutnih pet država imaju kombinirani nominalni BDP od 26,6 bilijuna američkih dolara, što je oko 26,2% bruto svjetskog BDP-a, i ukupnim BDP-om od oko 51,99 bilijuna dolara ili 32,1% globalnog BDP-a. Neki od službenih podataka govore i kako BRICS čini 20 posto svjetske trgovine, 25 posto stranih investicija te da sa 33 posto sudjeluje u razmjeni industrijskih roba. 

Međutim, unatoč svim tim impresivnim podacima postavlja se pitanje ugrožavaju li zemlje BRICS-a, ili će to moći uskoro, ekonomski i gospodarski države Europske unije, SAD, Japan kao i druge najrazvijenije zemlje svijeta koje nisu dio ovoga saveza.
Hrvatski ekonomski analitičar i profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Damir Novotny kaže kako uopće nije sporan potencijal koji imaju države BRICS-a ali i da je taj savez još uvijek ekonomski i gospodarski daleko od EU.

NADALI SE DA ĆE RAT BRZO ZAVRŠITI

U Hrvatskoj je 22.400 Ukrajinaca: Vjerovali su da će tu biti nekoliko mjeseci, ne godinu dana...

Kad su izbjegli Ukrajinci shvatili da povratak neće biti brz kao što su se nadali, počeli su tražiti posao. Osim nepoznavanja jezika, problem je, kažu, i spora nostrifikacija diploma. Najviše žena zaposleno je u uslužnim djelatnostima. U grupama na društvenim mrežama uglavnom im se nude poslovi konobarenja u kafićima, kuhanja u restoranima, čišćenja hotelskih soba, rad u frizerskim salonima, pomoć u kući...

- Da bi savez BRICS-a ekonomski i gospodarski ugrozio EU potrebno je nekoliko desetljeća njihovog snažnog razvoja ali i da pri tome države EU uspore svoj rast i razvoj. To samo govori kolika je trenutna razlika između država EU i država BRICS-a koje su po BDP-u ispod prosjeka EU pa čak i ispod BDP-a Hrvatske. Uz to članice BRICS-a moraju napraviti velike zaokrete u društvenom i institucionalnom razvoju – rekao je Novotny.

Podsjeća kako je u prošlosti bilo raznih sličnih saveza te da su njihovi razlozi za ujedinjavanje uvijek bilo lakša ekonomska i trgovinska razmjena i slično. Isti je slučaj i sa državama BRICS-a kojega čine neke od najvećih država svijeta ali i da im je svima nedostatak nerazvijene institucije. Svoje tvrdnje pojašnjava i s primjerom Venezule koja je iznimno bogata prirodnim resursima ali su njeni stanovnici i dalje siromašni. Interesantan je i primjer grada Nogales koji se dijelom nalazi u SAD-u, a dijelom u Meksiku. Dio koji je u SAD-u je višestruko razvijeniji, njihovi stanovnici bogatiji i kvalitetnije žive za razliku od meksičkog dijela grada gdje caruju narko karteli, razne bande i slično, a sve iz razloga što društveno i institucionalno ta država nije uređena. 

- Koliko god BRICS bio snažan trenutno njima su države zapada i dalje prijeko potrebne kao i što istim tim državama zapada potrebne države BRICS-a – pojasnio je Novotny.

>> VIDEO Preživio 11 dana u ruševinama, a svoju novorođenu kćer prvi put poljubio u bolničkom krevetu

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

Avatar neurazumljiv
neurazumljiv
22:36 20.02.2023.

EU sam sebe ugrozava, ne treba mu BRICS.

Avatar Heisenberg
Heisenberg
22:14 20.02.2023.

Bojim se da Europa, ovom suludom politikom u koju je vodi Amerika, već izgubila. Ekonomski ćemo svi biti u feudalnom dobu.

DU
Deleted user
22:57 20.02.2023.

Besmislen je naziv članka:"Mogu li države BRICS-a ekonomski u skorije vrijeme ugroziti EU?", jer ekonomske asocijacije jedna drugu ne mogu ugroziti. One se samo bore za svoje interese.