nova tužba

MOL pokrenuo arbitražu protiv Hrvatske zbog mjera nametnutih tržištu plina

Foto: Boris Scitar/Vecernji list
Budimpešta: Upravna zgrada MOL Grupe
Foto: Boris Scitar/Vecernji list
Budimpešta: Upravna zgrada MOL Grupe
Foto: Boris Scitar/Vecernji list
Budimpešta: Upravna zgrada MOL Grupe
Foto: Boris Scitar/Vecernji list
Budimpešta: Upravna zgrada MOL Grupe
22.06.2024.
u 09:32
Spor odnosi na odluku Vlade iz jeseni 2022. kojom je INA bila prisiljena prodavati sav proizvedeni plin HEP-u po subvencioniranim cijenama.
Pogledaj originalni članak

Mađarski MOL u subotu je potvrdio da je pokrenuo arbitražu protiv Hrvatske zbog mjera nametnutih tržištu plina 2022. i 2023. godine, a koje se odnose na obvezu Ine da domaći plin po nižim cijenama od tržišnih prodaje Hrvatskoj elektroprivredi (HEP).  "MOL potvrđuje da je pokrenuo arbitražu protiv Republike Hrvatske zbog  nadoknade štete proizašle iz mjera koje je Hrvatska nametnula tržištu plina 2022. i 2023. Te su mjere prisilile Inu da domaći plin prodaje za maleni dio poštene tržišne cijene HEP-u, koji je u potpunom državnom vlasništvu", navodi se u kratkom priopćenju MOL-a, uz napomenu da neće davati bilo kakve dodatne informacije o tom slučaju. 

Time je MOL i službeno potvrdio informaciju koju je prenio dnevni list 24sata, koji piše kako je MOL novu arbitražu pokrenuo pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu, kako vrijednost arbitraže još nije objavljena ali list neslužbeno saznaje kako se radi o "desecima milijuna eura".

Iz priopćenja MOL-a proizlazi kako je nova arbitraža pokrenuta zbog odluke Vlade iz rujna 2022. godine po kojoj je Ina sav plin proizveden u Hrvatskoj morala prodavati HEP-u po reguliranoj cijeni. 

PROMO

Svečano otvoren MOL-ov kompleks polioila u Tiszaújvárosu vrijedan 1,3 milijarde eura

Projekt vrijedan 1,3 milijarde eura najveća je MOL-ova organska investicija u povijesti, za koju je dobio i potporu mađarske države; Kompleks će proizvoditi sirovine za izdržljive plastične potrošačke proizvode kao što su madraci, oblikovana sjedala za automobile, izolacija za kuće i elastični gumeni potplati za sportske cipele; Zahvaljujući inovativnoj tehnologiji njemačkih tvrtki thyssenkrupp Uhde i Evonik, postrojenje radi s najnaprednijom dostupnom tehnologijom

Vlada je to regulirala izmjenom Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije (donijetoj sredinom rujna 2022. godine), koja je vrijedila do kraja rujna 2023. godine,  a poslije je produžena. Vlada je ujedno bila i regulirala cijenu po kojoj Ina domaći plin prodaje HEP-u i ona je najprije iznosila 41 euro za megavatsat (MWh), a poslije je ta regulirana cijena iznosila 47 eura po MWh.

Tadašnji ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović je nakon sjednice Vlade u rujnu 2022. objasnio da će Ina sav domaći plin prodavati HEP-u i to po tada najnižoj cijeni koju je odredila HERA, a to je cijena za građanstvo od 41 eura po MWh, dok je tadašnja cijena plina na  burzi 227 eura po MWh, kao i da će HEP sav taj plin dalje distribuirati građanstvu i institucijama.

Filipović je tada izvijestio i da ta mjera nije dogovorena s MOL-om, već je donesena sukladno zakonu, kao i da ne postoji način da MOL spriječi tu Vladinu odluku. Kako danas prenosi list 24sata pozivajući se na izvore bliske MOL-u, MOL je u posljednjih godinu i pol više puta kontaktirao nadležne dužnosnike Vlade RH i pokazao spremnost za pronalaženje sporazumnog rješenja za obje strane. Ali tadašnji ministar gospodarstva Davor Filipović, nije imao sluha, stoga u MOL-u smatraju da nisu imali drugog izbora nego pokrenuti međunarodnu arbitražu, prenosi list. 

Inače, mađarski MOL u Ini ima 49,1 posto dionica, Republika Hrvatska 44,8 posto, a privatni i institucionalni investitori 6,1 posto dionica.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

Avatar film
film
09:55 22.06.2024.

idemo sad mi svi bojkotirati inu i ne tankati na njihovim pumpama pa da vidimo kolko bu pala vrijednost molovih dionica pa se možda predomisle oko tužba ili još bolje kupimo inu natrg kad joj padne vrijednost...

JA
Jatiser
20:09 22.06.2024.

A da je to jedino što ćemo platiti... To je sitnica kako su nas prodali....

OP
Ocvali pupoljak
11:28 22.06.2024.

Prvo privatiziraš nešto onda vlasnike tjeraš da glume socijalno osjetljive osobe. Privatno vlasništvo ne poznaje socijalu nego samo i jedino profit. Mađari dobivaju tužbu sigurno. A sada im prodajte koncesije na zemlju u Baranji, privatizirajte HEP, prodajte Amerima vodu. Zašto nitko ne provjeri kako je Adris grupa došla u posjed vlasništva dobrog djela Istre?