Suđenje Sanaderu

MOL promjenu ugovora uvjetovao izdvajanjem plinskog biznisa

Foto: Petar Glebov/PIXSELL
sanader (1)
Foto: Antonio Bronić/PIXSELL
Zvonimir Novak, Tomo Galić
Foto: Antonio Bronić/PIXSELL
ivo sanader (1)
Foto: Antonio Bronić/PIXSELL
Suđenje Sanaderu: Bošnjaković i Duvnjak (1)
Foto: Antonio Bronić/PIXSELL
Tomo Galić (1)
Foto: Antonio Bronić/PIXSELL
Zvonimir Novak (1)
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
sanader (1)
13.01.2012.
u 07:30
Riječi svjedoka podupiru USKOK-ove tvrdnje da je tadašnji premijer Ivo Sanader još početkom 2008. godine sa šefom MOL-a Zsoltom Hernadijem dogovorio cijeli posao i da je rad povjerenstva bio "pro forma"
Pogledaj originalni članak

Na zagrebačkome Županijskom sudu danas je nastavljeno suđenje Ivi Sanaderu. Svjedočili su Zvonimir Novak, koji je u inkriminirano vrijeme bio tajnik Damira Polančeca, i Tomo Galić, bivši šef Hrvatske energetske regulatorne agencije (Hera). Suđenje se nastavlja 23. veljače.

Stanku od mjesec i pol dana predsjednik sudskog vijeća Ivan Turudić odredio je zbog operacije koljena na koju mora ići, a priliku da riješi vlastite zdravstvene probleme iskoristit će i Čedo Prodanović. Sanaderov odvjetnik također mora na operaciju koljena pa je kazao: "Dosad su nas operirali bezbolno, a sad idemo na bolne operacije".

Probleme s nogom još uvijek, iako blaže, osjeća i okrivljenik. Bivši hrvatski premijer poslije današnje rasprave kazao je da je "noga bolje te da liječnici procjenjuju kako bi uskoro mogao hodati bez štake iako se stanje nikad neće vratiti na staro".

Vrijeme do nastavka suđenja, kada se očekuje svjedočenje, između ostalih, i Damira Polančeca i ključnog svjedoka Roberta Ježića, Sanader i njegov braniteljski tim iskoristit će za pripremanje obrane.

Manjkavo povjerenstvo

Svjedok Zvonimir Novak  u inkriminirano vrijeme bio je tajnik Damira Polančeca, tada potpredsjednika Vlade, ministra gospodarstva i predsjednika spomenutog povjerenstva.

U svom je svjedočenju potvrdio  prethodno iznesena  svjedočenja u predmetu protiv bivšeg premijera Ive Sanadera, kojeg USKOK tereti da je primio mito od 10 milijuna eura kako bi mađarskom MOL-u osigurao upravljačka prava u hrvatskoj naftnoj kompaniji.

Igor Lučić, Krešimir Dragić i Vedran Duvnjak, članovi povjerenstva za izmjenu ugovora, svjedočili su, naime, kako su njihovi sastanci bili samo načelnog karaktera, nikakve odluke na tih nekoliko sastanaka povjerenstva u prvoj polovici 2008. nisu donijeli niti su na sjednicama vodili zapisnik. Iako su kao članovi povjerenstva imali zadatak pripremiti nacrt novog ugovora, nisu to učinili, a informaciju da je ugovor sklopljen doznali su iz medija. Njihove riječi podupiru USKOK-ove tvrdnje da je tadašnji premijer Ivo Sanader još početkom 2008. godine sa šefom MOL-a Zsoltom Hernadijem dogovorio cijeli posao i da je rad povjerenstva bio "pro forma".

Na klupu za svjedoke trebao je sjesti i Branimir Horaček, nekadašnji državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i ravnatelj Uprave za energetiku, koji nije došao jer nije podigao poštu, odnosno poziv koji je stigao sa suda.

Nekadašnji tajnik potpredsjednika Vlade Z. Novak kazao je da su Mađari tražili da se plinski biznis izdvoji kako bi se produžila prava iz "shareholders agreementa". Međudioničarski ugovor sadržavao je "lock up", pravo prvokupa i pravo reotkupa dionica. Izdvajanje plinskog biznisa bio je preduvjet za promjenu ugovora, a kako su ta prava istjecala, Mađari su produljivanje uvjetovali izdvajanjem plinskog biznisa jer im je on stvarao gubitke.

Tomislav Galić svjedočio je kako je kao šef Here imao zadatak izraditi  tarifni sustav za skladištenje plina.

U nastavku čitajte kako je teklo svjedočenje dvojice svjedoka.

10.30  – Kao predsjednik Upravnog vijeća Here sudjelovao sam na sastancima koji su potrajali do kasne jeseni. Moj zadatak bio je da pratim tijek pregovora kao i da, kada stranke dogovore elemente izdvajanja plinskog poslovanja, Hera izradi tarifni sustav za skladištenje plina. Izvan toga nisam imao ovlasti pregovarati ni diskutirati te nisam dobio nikakvu dokumentaciju, a nakon što smo obavili svoj dio posla, dalje nisam sudjelovao na sastancima. Nacrt ugovora nije mi dostavljen niti mi je trebao biti dostavljen – zaključio je Galić. Na pitanje je li ikada bilo riječi o izmjeni međudioničarskog ugovora, odgovorio je niječno i naglasio da je svoj posao savjesno obavljao.

10.15 Na klupu za svjedoke nakon Novaka sjeda Tomo Galić koji je odmah kazao kako ima određena saznanja o pregovorima o Ini jer ga je Horaček pozivao na neke od sastanaka, kao predstavnika Here.

– Uvijek sam bio pozivan usmeno, a ti su se sastanci održali, koliko se sjećam, u ljeto. Prvi ili drugi u ministarstvu, a u drugom dijelu jeseni sastanci su se održavali u Ini i na njima su sudjelovali predstavnici Ine, ali ne znam jesu li među njima bili i ljudi iz MOL-a jer se ne mogu sjetiti kako se zovu – svjedočio je Galić i dodao kako se sjeća da su bili Horaček, Polančec i Radošević te je prvi i drugi sastanak vodio Polančec, a nakon njega ih je vodio Horaček.

10.00 Nekadašnji tajnik potpredsjednika Vlade kazao je da su Mađari tražili da se plinski biznis izdvoji kako bi se produžila prava iz "shareholders agreementa". Međudioničarski ugovor sadržavao je "lock up", pravo prvokupa i pravo reotkupa dionica. Izdvajanje plinskog biznisa bio je preduvjet za promjenu ugovora, a kako su ta prava istjecala, Mađari su produljivanje uvjetovali izdvajanjem plinskog biznisa jer im je on stvarao gubitke.

– Najprije su se održala tri ili četiri sastanka povjerenstva, a zatim sedam ili osam sastanaka o plinskom biznisu, ali nije bilo razdoblja kad su održavani jedni i drugi sastanci – kazao je u svom svjedočenju Novak.

Odvjetnik bivšeg premijera Prodanović upitao je može li zaključiti da su ovi sastanci nastavili ranije pregovore, a Novak je odgovorio da ne zna kako to može zaključiti te da se na tim sastancima nije pregovaralo o međudioničarskom ugovoru.

– Iako povjerenstvo nije izvještavalo Vladu o radu, Polančec je poslao jedan izvještaj o ispregovaranom s Mađarima, jedno sveobuhvatno izvješće, u prosincu. Po mojim saznanjima, kad se promijeni opseg vlasničke strukture, treba se promijeniti i međudioničarski ugovor. Javnom ponudom Ininih dionica te prodajom 7 posto bivšim zaposlenicima, RH je tada bila pala na manje od 50 posto. Pored toga još je sedam posto predano u Fond branitelja te je udio bio oko 44 posto – kazao je Novak.

– Nisam baš politički stručnjak, ali ta su prava dosta bitna. Rusi su preuzimali MOL, na ovaj način više ne bismo bili u mogućnosti upravljati Inom pa smatram da je bilo bitno zadržati ta prava – rekao je Novak na što je sudac Turudić replicirao Sanaderu: – Pa pitali ste to svjedoka koji je bio tajnik! Mogli ste i mene to pitati, i ja bih vam rekao možda jest, a možda nije.

9.45 – Ja nisam vodio zapisnike o tim sjednicama, a mislim da se i nisu vodili. No dobivali smo podloge za te sastanke jer se radilo o poslu izdvajanja plinskog biznisa – kazao je Novak. – Na sastancima se nije raspravljalo o upravljačkim pravima. Ti su sastanci prethodili sastancima s Mađarima, a često bi se sat poslije toga pripremnog sastanka sreli s Mađarima. Tada bi došli Hernadi, Abel Galacz i Ilona Fodor. Nakon ljeta nije bilo sastanka. Također, stajališta se nisu usuglasila jer bi ta tvrtka imala gubitke od dvije milijarde kuna.

Čedo Prodanović u unakrsnom ispitivanju pitao je Novaka je li Radošević sudjelovao na sjednicama povjerenstva na što je ovaj odgovorio da nije, već su sudjelovali samo članovi povjerenstva i odvjetnik Marković.

– Daljnji sastanci izvan rada povjerenstva imali su samo jednu temu, a to je izdvajanje plinskog biznisa, dok se na povjerenstvu govorilo samo o međudioničarskom ugovoru. Nisam vidio da je to ista tema iako ima povezanosti – ustvrdio je Novak.

Ipak, u iskazu je pregovore o ugovoru i izdvajanje plinskog biznisa vidio kao jednu temu, predočio je svjedoku odvjetnik Čedo Prodanović.

9.30 Bivši državni tajnik Branimir Horaček danas neće svjedočiti jer nije podigao sudski poziv, stoga je prvi na klupu za svjedoke sjeo Zvonimir Novak, bivši tajnik Damira Polančeca.

Novak je pred zagrebačkim Županijskim sudom kazao da ima neka saznanja o radu povjerenstva za izmjenu međudioničarskog ugovora između Vlade RH i mađarskog MOL-a, ali da u rad povjerenstva nije bio uključen, nego je prisustvovao kao ispomoć Polančecu te je bio na tri ili četiri sjednice.

Na upit tužiteljice jesu li se vodili zapisnici i jesu li su utanačeni kakvi nacrti ugovora, Novak je odgovorio da se zapisnici nisu vodili i kako se ne sjeća. Sastanci su se odvijali, ponovio je, početkom 2008. godine, u proljeće.

Novak je kazao da je bio i na jednom sastanku između predstavnika MOL-a i povjerenstva koje je trebao voditi Polančec, no, kako je bio spriječen, vodio ga je Vedran Duvnjak. To je bio četvrti, ali i posljednji sastanak, a Novak tvrdi da ne zna da je bilo još sastanaka koji su se eventualno dogodili.

– Bilo je nekoliko sastanaka o izdvajanju plinskog biznisa, no na njima nisu bili predstavnici povjerenstva, već Tomo Galić, Branko Radošević iz Plinacra i Horaček iz ministarstva – kaže Novak koji je bio na sastancima, ali samo je pozivao sudionike i nije imao ulogu u njima. Sastanci, kojima nije znao odrediti točan broj, održavali su se u ljeto 2008. godine.

Nakon što su jučer pred Županijskim sudom u Zagrebu svjedočili Dražen Bošnjaković i Vedran Duvnjak, članovi Vladina povjerenstva za izmjenu međudioničarskog ugovora Ine (Vlade RH) i MOL-a, na klupu za svjedoke danas je sjeo i Zvonimir Novak.

Novak je u inkriminirano vrijeme bio tajnik Damira Polančeca, tada potpredsjednika Vlade, ministra gospodarstva i predsjednika spomenutog povjerenstva.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 54

IZ
izbiz
08:11 13.01.2012.

Sve mi se cini da ce taj ganster sanader zavrsiti kao i ganster polancec i vec za 2 mjeseca imati firmu. To omogucava nase sudstvo! Za takve slucajeve, kod kojih ti s vrha muljaju treba se malo drugacije suditi. to nije sitna pronevjera to je i izdaja jedne drzave, nezapamcena sramota za jednu drzavu i naravno strasni financijski gubici. to sudstvo bi trebalo malo vise misliti kako je narodu kad sve to dozna, onima koji su vjerovali toj pozdrljivoj bandi, i to sve pri presudi ukalkulirati.I, jos uvijek ne znam zasto se ne provodi kod takvih kriminalaca ispitivanje porijekla imovine? Tada bi puno toga bilo jasnije...nekome nije stalo da se takav postupak provede, zasto?i, koliko sanaderova nezaposlena kcer danas placa stanarinu u Americi?

M3
Miške 3
08:18 13.01.2012.

Sanader je sigurno najveći kriminlac i veleizdajnik danas u svijtu. Vidite što su učinili tim zakonom. Glavnu riječ imadu odvjetnici kriminalaca. Teoretsko pitanje: a da je angažirao 30 odvjetnka , bili oni svi tamo sjedili, muljali, ispitivali, bagatelizirali činjenice i prijetili tužbama i žalbama? Stoga se Sanader podsmjehuje i glumu s štakom. g. izbiz je u pravu. Za ovakav slučaj trebalo bi primijeniti drugu praksu, a ne kao za običnog tata.

VE
velikazmija
16:45 13.01.2012.

helbani da potražiš prvog partizana sa ptsp da on to obavi --zašto ptsp ne napada četnike i partizane --