Don Ivan Grubišić, HDZ-ov saborski zastupnik Davor Stier, odvjetnik Silvije Hraste i bivši savjetnik predsjednika Republike Budimir Lončar činit će malu hrvatsku delegaciju koja bi za nekoliko tjedana trebala nazočiti američkom Nacionalnom molitvenom doručku. Za razliku od nekih prijašnjih godina, ove godine toj tradicionalnoj manifestaciji koju redovito posjećuje i sam predsjednik SAD-a, neće nazočiti ni jedan član Hrvatske vlade ni predstavnik vladajuće koalicije. Je li to politička poruka?
Iako se često u domaćim medijima navodi drukčije, treba napomenuti da američka vlada nije organizator molitvenog doručka. Formalno gledajući, američki predsjednik na tom je događaju glavni među ukupno 3500 uzvanika iz cijeloga svijeta. Službeni domaćini događaja su članovi američkog Kongresa, a organizator konzervativna kršćanska organizacija Fellowship Foundation.
Okupljanje različitosti
Kao gosti pozivaju se uglednici iz SAD-a, ali i cijeloga svijeta. Formalni se kriteriji ne znaju, no kako objašnjava zagrebački odvjetnik Silvije Hraste, koji je od 2005. redovni sudionik te manifestacije, organizatori se vode kriterijem različitosti.
– Cijela je manifestacija zamišljena kao okupljanje različitosti pa su pri pozivanju političara uvijek zastupljeni predstavnici i pozicije i opozicije. Osim toga, pozivaju i osobe koje procjenjuju da djeluju društveno korisno, odnosno da u svojim matičnim državama uživaju društveni i profesionalni ugled. Dakako, te procjene uvijek ovise i o preporukama bivših uzvanika – kaže Hraste te dodaje da je upravo to razlog zašto su proteklih godina doručku prisustvovali hrvatski građani koji se ne bave politikom, kao što je tenisačica Iva Majoli, poduzetnik Marko Vojković, galerist Ivo Jerič i brojni drugi.
Nikakva tajna društva
Dugi niz godina domaćin uzvanicima iz naše regije bio je umirovljeni republikanski senator George Voinovich. Iako su hrvatski političari odlazak na molitveni doručak često znali koristiti kao sredstvo političke promocije te ga predstavljati kao dokaz svojih veza s tamošnjom administracijom, u stvarnosti odlazak na tu manifestaciju ima vrlo malo veze s aktualnom politikom. Kako objašnjava Hraste, molitveni doručak se u Hrvatskoj često mistificira.
– Poziv na doručak je lijep iskaz počasti i mala je šansa da će ga dobiti netko koga se povezuje s nekim skandalom ili slično. Priče koje se kod nas znaju čuti, da je riječ o tajnim društvima i slično, nemaju veze s istinom – kaže taj zagrebački odvjetnik.
>> Don Ivan Grubišić ide na molitveni doručak kod Baracka Obame
Molitva je kao sveta voda: Niti škodi niti koristi!