Bez obzira na sve teškoće koje prate mljekarstvo, petorica braće Latki ne odustaju od proizvodnje mlijeka međusobno dijeleći poslove i cjelodnevne obaveze na farmi u Starom Selu kod Otočca. Najmlađi među njima, 32-godišnji Ivica, nositelj je obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, stariji Milan i Dragan zaposlenici su na OPG-u, a Josip i Zoran pomažu im kad god mogu.
Prije svega ljubav
– To je prije svega ljubav. Posao je svakodnevan, a mi vidimo rezultate onoga što radimo i zadovoljni smo jer imamo koristan i zdrav proizvod. S proizvodnjom mlijeka počeo je naš otac, a mi smo nastavili. I proširili. Nadograđujemo stalno. I uvijek nam je malo mjesta za krave – kažu braća Latki.
U tom im je proširenju i modernizaciji gospodarstva pomogla i mjera iz programa ruralnog razvoja za mlade poljoprivrednike na kojoj su bespovratno dobili 50.000 eura i kupili traktor, rotobalirku te cisternu za gnoj. Gospodarstvo je opremljeno svom potrebnom mehanizacijom, a među braćom nema striktne podjele tko što radi jer svi rade sve, objašnjavaju nam vodeći nas prema električnim pastirom ograđenom pašnjaku nedaleko od farme na kojoj su njihove krave non-stop na ispaši i u štalu dolaze samo na mužnju dva puta dnevno, ujutro i uvečer. Krave već same znaju da je u 7 i 19 sati njihovo vrijeme pa se uzvrte i zbune dođe li do odstupanja.
Okruženi životinjama i prirodom, djeca Roko, Vito, Vesna i Ivan uživaju na farmi, imaju svoju plastičnu "mehanizaciju", no kada se ne mogu dogovoriti tko će na nju zasjesti, trče dvorištem i prostranim pašnjakom uživajući u igri. Pohvalili su nam se da su na nedavno održanom Bambino kupu u Krivom Putu vodili i svoje telce pa su svi dobili medalje za sudjelovanje.
Braća Latki imaju 25 muznih krava, pretežito simentalske pasmine, i dnevno proizvode oko 350 litara mlijeka. Dukatova cisterna na njihovo gospodarstvo dolazi svaki drugi dan. Po litri mlijeka ovi proizvođači iz Like dobiju oko 50 centi:
– Sad je to i bolje nego što je bilo, dobivali smo dvije, dvije i pol kune – govori Josip, najstariji od braće.
Jedna krava godišnje daje oko 6000 litara mlijeka, a ukupna je proizvodnja na farmi oko 120.000 litara mlijeka tijekom godine. Braća obrađuju i 40 hektara zemlje, deset je u njihovu vlasništvu, 20 imaju u višegodišnjem zakupu, a za preostalih deset sklapaju jednogodišnje ugovore, za košnju za sjenažu.
– Sijeno, sjenažu i žitarice na gospodarstvu proizvodimo sami, od hrane za životinje kupujemo tek nešto gotovih smjesa za krave muzare – govore braća.
Uz krave, koje su sve othranjene na njihovu gospodarstvu, imaju i teliće i dvanaest junica. Sve životinje imaju imena, onima iz iste loze počinje istim slovom pa po ličkim pašnjacima šeću rođakinje Monika, Megi, Meri...
30 'slovenki'
Uz govedarstvo i proizvodnju mlijeka obitelj Latki bavi se i ovčarstvom, za proizvodnju mesa. Imaju 30 "slovenki", odnosno ovaca autohtone slovenske solčavsko-jezerske pasmine. Kažu da se ova na ličke zime otporna sorta pokazala odličnom u proizvodnji janjetine.
– Ma ne, nisam nikada ni razmišljao o tome da bih otišao odavde nekamo u inozemstvo, kod kuće mi ništa ne fali – kaže Ivica krećući s braćom na večernju mužnju svojih simentalki. Za proizvodnju mlijeka 2008. godine obitelj Latki dobila je "Zlatni rog". Iste su godine na izložbi goveda u Brinju osvojili treće mjesto, a godinu poslije na istoj su manifestaciji njihove krave bile zlatne.
Evo,to je nasa buducnost!!Moramo se vratiti prirodi i poljoprivredi.Cisti zrak i nema stresa.Vlada treba pomagati mladim ljudima da otvaraju privatne firme,OPG-ove i bude manje iseljavanja.Svaka cast braci,dobar su primjer za druge ljude.😊