Kad su se sestre Mihaela i Monika Čikeš iz Splita ove godine prijavljivale na natječaj za primanje u Prometnu policiju mladeži Policijske uprave splitsko-dalmatinske, nisu ni slutile kako jedna od njih neće biti primljena – zato što su sestre.
Nekima radi i troje djece
– Ogorčena sam i razočarana. Ovo je prvi put kako su se moje kćeri javile da rade u Prometnoj mladeži. Odlične su učenice i studentice. Obje su završile III. gimnaziju u Splitu, najbolju po svim rezultatima u Hrvatskoj, i 7. stupanj engleskog i njemačkog jezika. Uvijek mi je obrazovanje djece bilo na prvome mjestu, suprug i ja sve smo tome podredili. Za rad u “mladeži” primljena je starija, Mihaela, a Monika nije pod izgovorom da je bilo previše kandidata i da su stoga zauzeli stav da će, kad su prijavljeni braća i sestre, uzeti samo jedno – kaže zdvojno njihova majka Vera, medicinska sestra zaposlena u splitskoj bolnici koja ima pet kćeri.
Razljutilo ju je to, pogotovu što je imala spoznaja kako troje djece jednog zaposlenika MUP-a radi u Prometnoj policiji!
– Smatram da je moja kći oštećena. Riječ je o prosječnoj djevojci koja samo hoće pošteno raditi – kaže V. Čikeš koja je žalbu poslala Tomislavu Karamarku, ministru unutarnjih poslova i Josipu Bukviću, načelniku PU splitsko-dalmatinske upozoravajući na problem i, kako smatra, veliku nepravdu koju ne bi smjeli doživjeti ni osjetiti mladi na početku života.
Načelnik Bukvić odgovorio joj je kako su ispitali i razmotrili navode iz podneska te da je osim uvjeta iz Pravilnika, odabir pripadnika za rad u Prometnoj policiji mladeži uvjetovan odobrenim sredstvima. Na natječaj za područje Grada Splita, objašnjava načelnik Bukvić, javilo se više od 350 učenika i studenata, uglavnom djevojaka. Povjerenstvo je odabralo 141 kandidata. Navodi načelnik i činjenice kojima su se rukovodili pri odabiru ističući kako se ove godine javilo mnogo više kandidata nego što su bile stvarne potrebe. Uz ostalo, povjerenstvo smatra da će, kad su prijavljeni kandidati braća ili sestre, uzeti samo jedno, ako ispunjava uvjete.
Hoće li gledati boju očiju?
– Glede kriterija izvrsnosti koju spominjete smatramo to vašim subjektivnim stavom. Točno je da smo imali braću ili sestre, koji su katkad bili djeca zaposlenika policije, ali to je bilo onda kad smo imali mogućnosti primiti ih zbog manjeg broja odgovarajućih kandidata – stoji u odgovoru načelnika Josipa Bukvića.
– Jako me to naljutilo. Što bi bilo da primjerice na sportskim natjecanjima biraju sportaše po boji očiju? Ili da se ne smiju natjecati brat i sestra – pita Vera Čikeš.
Čeeeek.... di je tu problem? Pa ako se prijavi 500 ljudi, a 100 ih se trazi onda imas pravo biranja i odabires najbolje. Pritom, ako se radi o ovakvom tipu posla onda je sasvim korektno zaposliti samo jednog clana obitelji, kako bi mjesto pripalo nekom drugom.