Dugo sanjane škole, dječji vrtići i ambulante po znatno nižim cijenama i završetkom gradnje u nekoliko mjeseci mogli bi napokon riješiti probleme Zagrepčana. Ako prijedlog Mjesnog odbora Hrvatski Leskovac, kojim Gradu nude jeftino i brzo rješenje za prijeko potrebnu gradnju osnovne škole u svom naselju, naiđe na zeleno svjetlo, za zaista malo novca Grad bi mogao početi rješavati i ostala goruća pitanja.
Lako prilagodljiva
– Riječ je o montažno modularnoj gradnji koja je do deset puta jeftinija od klasične i sigurnija. Taj se model gradnje škola prakticira u cijeloj Europi, pa nema razloga zašto ga i mi ne bismo primijenili – istaknuo je Ivan Jurković, potpredsjednik Mjesnog odbora Hrvatski Leskovac i inženjer građevinarstva. Dodao je da je i prednost to što se objekt može povećavati i smanjivati prema potrebi.
– Trenutačno imamo otprilike 250 djece koja svaki dan odlaze autobusima u okolna naselja, gube vrijeme i izlažu se opasnosti, a Grad daje novac na njihov prijevoz. Prva četiri razreda nastavu imaju u vrtiću koji je prebukiran pa su uvjeti rada nemogući i nehumani – istaknuo je Jurković.
O školi u Leskovcu priča se već godinama, a procjenjuje se da bi klasična gradnja stajala 40 milijuna kuna. No, ako Grad prihvati prijedlog odbora, cijena bi pala na pet milijuna kuna.
Imaju i zemljište
Osim učionica, na isti način može se izgraditi i školska dvorana, prenio je Jurković. U samom centru Leskovca, u kojem živi oko 2800 stanovnika, i zemljište je na 13 tisuća četvornih metara, pa se u odboru pitaju – što se čeka?
– Lokacija je idealna za školu, a zaštita od buke s željezničke pruge, što nam osporavaju u Gradu, može se riješiti zemljanim nasipom, jeftinim i dobrim rješenjem koje se primjenjuje i u Europi – istaknuo je Jurković.
Prošle godine sam prolazio kraj jedne gradnje koja je odmah, već u fazi temelja i betonske ploče, izgledala fušavo i otužno. Kako su tjedni prolazili, mijenjali su se majstori - od zidara do krovopokrivača i sve napravljeno jadnije, da ne može biti više otužno. Odmah mi je sinulo da se sigurno gradi dječji vrtić jer bi privatni gazda najurio i takve majstore, a i izbor materijala je bio žnj kvaliteta. I dakako, kad je napravljena (traljava) fasada - stali su zazelenjivati okolnu površinu i montirati dječje igračke. Projekt je bio dječji vrtić - sa svim grandioznim potpisima projektanata, građ. nadzora, protupožarni atest, energ. certifikat i ostalo. I tko je tu koga odnosno nečije dijete će stradati kako je ofrlje napravljena klasična gradnja, a da se o montažnim i ne priča - na što bi to ličilo u gorkoj zbilji.