čelnik ferrarija

Montezemolo: Talijani zavređuju bolje političare od populista

Foto: AFP/Pixsell
Montezemolo: Talijani zavređuju bolje političare od populista
12.12.2012.
u 11:52
Prema ispitivanju javnog mišljenja na izborima bi s više od 30 posto glasova bila prva Demokratska stranka, bivša KP, Pierluigija Bersanija. Prema Montezemolovu mišljenju Bersanijev dolazak ne mijenja ništa u odnosu na staru politiku
Pogledaj originalni članak

RIM – Razlika između mene (poduzetnika) i političara jest što, kada ja ne bih polučio rezultate, bio bih poslan kući – objašnjava prvi čovjek tvrtke Ferrari Luca Cordero di Montezemolo koji je prije nekoliko godina osnovao tribinu Buduća Italija (Italia Futura) za prikupljanje ideja o društvenom razvitku, a sada je iz tog iskustva stvorio pokret Prema Trećoj Republici (Verso la Terza Repubblica). Montezemolo nije ni prije, a još manje sada, voljan izravno ući u politiku, već želi poduprijeti sadašnjeg premijera Marija Montija u budućem zauzimanju. Naime, stranke centra kao što je Unija centra Pierferdinanda Casinija, pa i skupina poduzetnika i građana na čelu s Montezemolom, žele ujediniti snage i poslije parlamentarnih izbora u veljači 2013. omogućiti Montiju nastavak premijerskog rada.

– Treba izbjeći da se sve promijeni kako se ništa ne bi promijenilo – parafrazirao je Montezemolo roman "Gepard“ pisca Tomasija di Lampeduse u kojem se kaže kako se sve mijenja da se ništa ne bi promijenilo. Naime, prema ispitivanju javnog mišljenja na parlamentarnim bi izborima s više od 30 posto dobivenih glasova bila prva Demokratska stranka, bivša KP, Pierluigija Bersanija. Prema Montezemolovu mišljenju Bersanijev dolazak ne mijenja ništa u odnosu na staru politiku.

Bersani je samo na mjestu Achillea Occhetta, komunističkog čelnika koji je prvi promijenio ime Komunističkoj partiji na početku devedesetih godina. Montezemolo potvrđuje punu potporu novom premijerskom mandatu Marija Montija i nada se da će „civilno društvo iz tribine (rasprava u pokretu Buduća Italija) gdje se samo kritiziralo“ i preuzme na sebe odgovornost za stvaranje Treće Republike (Prva je bila od Drugog svjetskog rata pa do početka devedesetih kada je uveden većinski izborni sustav, a Treća bi trebala postati stabilna i s odgovornim političarima).

Šef Ferrarija govori prije svega o tvrtki kojoj je na čelu i pripremama za Svjetsko prvenstvo u Formuli jedan sljedeće godine.

– Ali, dakako da me zanima politika. Već tri godine kroz tribinu Buduća Italija radimo na poticanju civilnog društva kako bi se izbjegla 1994. – objašnjava Montezemolo. Te godine je, naime, na izborima prvi put pobijedio Silvio Berlusconi i sada se ponavlja ista shema. S jedne strane Berlusconi, a s druge čelnik ljevice s time što je tada to bio Occhetto, a sada je Bersani.

– Kada bi netko došao s Marsa, kako se ponašaju mnogi talijanski političari kao da nisu imali važnu ulogu u Drugoj Republici (onoj poslije izbora 1994.), što bi kazao? Da se od tada do danas svijet temeljito izmijenio, a mi i dalje imamo istu političku klasu – kaže Montezemolo i naglašava da Talijani zavređuju bolje političare od populista koji su posljednjih 20 godina loše upravljali i doveli zemlju u sadašnje stanje.

A populist je Berlusconi koji ponovno napadima na druge želi pridobiti narod. Tako kritizira Montija za “germansko” držanje. Iz Berlina je odmah stigao odgovor: „Ne prihvaćamo da Njemačka bude predmetom populističke predizborne kampanje.“ I Berlusconijeve riječi o "spreadu" (razlici u vrijednosti talijanskih i njemačkih državnih obveznica), kao o izmišljenoj stvari, naišle su na kritike ne samo u Italiji nego i u Europi.

Predsjednik udruge talijanskih industrijalaca (Confindustria) Giorgio Squinzi izjavio je da je "spread važan jer izravno utječe na državni dug”, a Berlusconijeva su samo “osobna mišljenja”. –  Ja podupirem reforme koje je Mario Monti proveo – kazala je njemačka kancelarka Angela Merkel i naglasila da je uvjerena da će talijanski birači na izborima izabrati tako da Italija ostane na ispravnom putu.

>> Talijanski premijer Mario Monti najavio ostavku

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

PP
Peter Petrovic
12:32 12.12.2012.

talijani zasluzuju vise no sto imaju. ako ponovo glasaju za berluskonija,pitacu se dali tai narod je normalan,u tom slucaju na zasluzuju niti ono sto imaju. i kod nas 16 godina vladavine ala berlusconi smo dospjli na ono sto jesmo i sad ni sdp ni karamavdeze nas ne more spasiti. sam bog znade koliko jos lose je pred nama :(EU)

Avatar Jana
Jana
09:36 13.12.2012.

ZNADETE LI KOLIKO ZARAĐUJE SVAKI MJESEC MONTI ????? 12,000 kao šef države 25,000 kao doživotni senator 35,000 penzije UKUPNO 72,000 € A NARODU NABIJAJU POREZE I KAŽU DA MORAJU ŠPARATI.

CO
cowboy
19:21 12.12.2012.

Talijani nisu normalni budu li glasali za bankara Montija ili Casinijeve klerikalce. Za Berlusconijeve vladavine nije se ništa promijenilo, Berlusca nije učinio ništa, ni dobro ni loše. Bankar Monti naprotiv je poduzeo stravične mjere rezanja i štednje tako da su danas Talijani siromašniji nego što su bili za vrijeme Berlusconija.